printable banner

U.S. Department of State - Great Seal

U.S. Department of State

Diplomacy in Action

Senior Officials' Biographies Listed by Title or Country


Secretary of State: John F. Kerry

Deputy Secretaries of State
-Deputy Secretary of State: Antony J. Blinken
-Deputy Secretary of State for Management and Resources: Heather Higginbottom

Under Secretaries
-Arms Control and International Security: Rose E. Gottemoeller
-Civilian Security, Democracy, and Human Rights: Sarah Sewall
-Economic Growth, Energy, and the Environment: Catherine A. Novelli
-Management: Patrick F. Kennedy
-Political Affairs: Wendy R. Sherman
-Public Diplomacy and Public Affairs: Richard Stengel

Assistant Secretaries and Other Senior Officials
-Administration (Assistant Secretary): Joyce A. Barr
-Afghanistan and Pakistan (Special Representative): Daniel F. Feldman
-African Affairs (Assistant Secretary): Linda Thomas-Greenfield
-Arms Control, Verification and Compliance (Assistant Secretary): Frank A. Rose
-Asia-Pacific Economic Cooperation (APEC) (U.S. Senior Official): Robert S. Wang
-Association of Southeast Asian Nations (ASEAN): Nina Hachigian
-Biological and Toxin Weapons Convention (BWC) Issues (Special Representative): Robert A. Wood
-Budget and Planning: Barbara Retzlaff
-Burma (Senior Advisor): Judith Beth Cefkin
-Center for Strategic Counterterrorism (Coordinator): Alberto Fernandez
-Chief Economist: Rodney D. Ludema
-Chief Information Officer: Steven C. Taylor
-Chief of Protocol: Peter A. Selfridge
-Chief of Staff: Jonathan Finer
-Civil Society and Emerging Democracies (Coordinator): Vacant
-Climate Change (Special Envoy): Todd D. Stern
-Closure of the Guantanamo Detention Facility (Special Envoy): Clifford M. Sloan
-Commercial and Business Affairs (Special Representative): Scott Nathan
-Comptroller: Christopher H. Flaggs
-Conference on Disarmament (Permanent Representative): Robert A. Wood
-Conflict and Stabilization Operations (Assistant Secretary): Dolores Brown (Acting)
-Consular Affairs (Assistant Secretary): Michele Thoren Bond (Acting)
-Counselor of the Department: Thomas A. Shannon, Jr.
-Counterterrorism (Coordinator): Tina Kaidanow
-Cyber Issues (Coordinator): Christopher Painter
-Democracy, Human Rights, and Labor (Assistant Secretary): Tom Malinowski
-Department Spokesperson: Marie Harf (Acting)
-Diplomatic Security (Assistant Secretary): Gregory B. Starr
-Director General of the Foreign Service and Director of Human Resources: Arnold A. Chacon
-East Asian and Pacific Affairs (Assistant Secretary): Daniel R. Russel
-Economic and Business Affairs (Assistant Secretary): Charles H. Rivkin
-Education and Cultural Affairs (Assistant Secretary): Evan Ryan
-Energy Resources (Special Envoy and Coordinator): Amos J Hochstein
-European and Eurasian Affairs (Assistant Secretary): Victoria Nuland
-Executive Secretariat: Joseph E. Macmanus
-Foreign Service Institute (Director): Nancy McEldowney
-Global Criminal Justice (Ambassador-at-Large): Stephen J. Rapp
-Global Food Security (Special Representative): Nancy Stetson
-Global Health Diplomacy (Special Representative): Deborah L. Birx, M.D.
-Global Partnerships (Special Representative): Andrew O'Brien
-Global Women's Issues (Ambassador-at-Large): Catherine M. Russell
-Global Youth Issues (Special Adviser): Andrew C. Rabens
-Great Lakes and the Democratic Republic of the Congo (Special Envoy): Russell D. Feingold
-Haiti (Special Coordinator): Thomas C. Adams
-Holocaust Issues (Special Adviser): Stuart E. Eizenstat
-Holocaust Issues (Special Envoy): Nicholas Dean
-Inspector General: Steve A. Linick
-Intelligence and Research (Assistant Secretary): Daniel B. Smith
-International Civil Aviation Organization (U.S. Representative): Michael A Lawson
-International Disability Rights (Special Advisor): Judith E. Heumann
-International Information Programs (Coordinator): Macon Phillips
-International Labor Affairs (Special Representative): Sarah Fox
-International Narcotics and Law Enforcement Affairs (Assistant Secretary): William R. Brownfield
-International Organization Affairs (Assistant Secretary): Bathsheba Nell Crocker
-International Security and Nonproliferation (Assistant Secretary): Thomas M. Countryman
-Israeli-Palestinian Negotiations (Special Envoy): Frank Lowenstein (Acting)
-Legal Adviser: Mary McLeod (Acting)
-Legislative Affairs (Assistant Secretary): Julia E. Frifield
-Management Policy, Rightsizing, and Innovation (Director): Alaina B. Teplitz
-Medical Services (Director): Gary D. Penner, M.D.
-Middle East Transitions (Special Coordinator): Vacant
-Monitor and Combat Anti-Semitism (Special Envoy): Ira N. Forman
-Muslim Communities (Special Representative): Shaarik H. Zafar
-Near Eastern Affairs (Assistant Secretary): Anne W. Patterson
-Nonproliferation and Arms Control (Special Advisor): Robert J. Einhorn
-North Korea Policy (Special Representative): Sung Kim
-North Korean Human Rights Issues (Special Envoy): Robert R. King
-Nuclear Nonproliferation (Special Representative of the President): Adam M. Scheinman
-Oceans and International Environmental and Scientific Affairs (Assistant Secretary): Judith G. Garber (Acting)
-Office of Foreign Missions (Director): Frederick J. Ketchem (Acting)
-Office of International Religious Freedom (Ambassador-at-Large): David N. Saperstein
-Office of the Global AIDS Coordinator and Health Diplomacy: Deborah L. Birx, M.D.
-Office to Monitor and Combat Trafficking In Persons (Ambassador-at-Large): Patricia A. Butenis (Acting)
-Organization for Economic Cooperation and Development (OECD): Daniel W. Yohannes
-Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE): Daniel Brooks Baer
-Organization for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW): Robert P. Mikulak
-Organization of Islamic Cooperation (Special Envoy): Arsalan Suleman (Acting)
-Overseas Buildings Operations (Director): Lydia Muniz
-Policy Planning (Director): David McKean
-Political-Military Affairs (Assistant Secretary): Puneet Talwar
-Population, Refugees, and Migration (Assistant Secretary): Anne Claire Richard
-Public Affairs (Assistant Secretary): Douglas Frantz
-Quadrennial Diplomacy and Development Review (QDDR) (Special Representative): Hon. Thomas Perriello
-Sanctions Policy (Coordinator): Daniel Fried
-Science and Technology (Adviser): Frances Colon (Acting)
-Secretary Initiatives (Special Adviser): Elizabeth Frawley Bagley
-Senior Advisor for Security Negotiations and Agreements: John J. Fennerty
-Senior Advisor to the Secretary: David H. Thorne
-Six-Party Talks (Special Envoy): Sydney A. Seiler
-South and Central Asian Affairs (Assistant Secretary): Nisha Desai Biswal
-Special Coordinator for Ebola Response: Steven A. Browning
-Special Coordinator for Tibetan Issues: Sarah Sewall
-Special Envoy and Coordinator for Strategic Counterterrorism Communications: Rashad Hussain
-Special Envoy for Syria: Daniel Rubenstein
-Special Envoy for the Human Rights of LGBT Persons: Randy Berry
-Special Presidential Envoy for the Global Coalition to Counter ISIL: General John Allen (USMC, Ret.)
-Special Representative for Religion and Global Affairs: Shaun Casey
-Special Representative for the Artic: Admiral Robert J. Papp, Jr. (USCG, Ret.)
-Special Representative for the Central African Republic: W. Stuart Symington
-Sudan and South Sudan (Special Envoy): Donald E. Booth
-Threat Reduction Programs (Coordinator): Bonnie D. Jenkins
-U.S. Foreign Assistance Resources (Director): Hari Sastry
-UN Human Rights Council (U.S. Representative): Keith M. Harper
-Western Hemisphere Affairs (Assistant Secretary): Roberta S. Jacobson

Chiefs of Mission Listed by Country or Organization
-Afghanistan: P. Michael McKinley
-Albania: Donald Lu
-Algeria: Joan A. Polaschik
-Andorra: James Costos (Also U.S. Ambassador to Spain)
-Angola: Helen Meagher La Lime
-Argentina: Noah B. Mamet
-Armenia: Richard M. Mills, Jr.
-Association of Southeast Asian Nations (ASEAN): Nina Hachigian
-Australia: Morrell John Berry
-Austria: Alexa Lange Wesner
-Azerbaijan: Robert F. Cekuta
-Bahamas: Vacant
-Bahrain: William V. Roebuck
-Bangladesh: Marcia Stephens Bloom Bernicat
-Barbados and the Eastern Caribbean: Larry Leon Palmer
-Belarus: Vacant
-Belgium: Denise Campbell Bauer
-Belize: Carlos Roberto Moreno
-Benin: Michael Raynor
-Bolivia: Vacant
-Bosnia and Herzegovina: Maureen Cormack
-Botswana: Vacant
-Brazil: Liliana Ayalde
-Brunei: Craig Allen
-Bulgaria: Marcie B. Ries
-Burkina Faso: Tulinabo Salama Mushingi
-Burma: Derek J. Mitchell
-Burundi: Dawn M. Liberi
-Cabo Verde: Adrienne S. O'Neal
-Cambodia: William Edward Todd
-Cameroon: Michael S. Hoza
-Canada: Bruce A. Heyman
-Central African Republic: Vacant
-Chad: James Knight
-Chile: Michael A. Hammer
-China: Max Sieben Baucus
-Colombia: Kevin Whitaker
-Comoros: Robert T. Yamate (Also Ambassador to the Republic of Madagascar)
-Congo, Democratic Republic of (Kinshasa): James C. Swan
-Congo, Republic of the (Brazzaville): Stephanie Sanders Sullivan
-Costa Rica: Vacant
-Cote d'Ivoire: Terence Patrick McCulley
-Croatia: Kenneth Merten
-Cuba (U.S. Interests Section): (Principal Officer) Jeffrey DeLaurentis
-Curacao and Aruba (Consul General): James R. Moore
-Cyprus: John Monroe Koenig
-Czech Republic: Andrew H. Schapiro
-Denmark: John Rufus Gifford
-Djibouti: Tom Kelly
-Dominican Republic: James "Wally" Brewster, Jr.
-Ecuador: Adam E. Namm
-Egypt: R. Stephen Beecroft
-El Salvador: Mari Carmen Aponte
-Equatorial Guinea: Mark L. Asquino
-Eritrea: Vacant
-Estonia: Jeffrey D. Levine
-Ethopia: Patricia Marie Haslach
-European Union: Anthony Luzzatto Gardner
-Fiji, Kiribati, Nauru, Tonga, Tuvalu: Judith Beth Cefkin
-Finland: Bruce J. Oreck
-France: Jane T. Hartley
-Gabon: Cynthia Akuetteh (Also Ambassador to the Democratic Republic of Sao Tome and Principe)
-Gambia, The: Vacant
-Georgia: Richard B. Norland
-Germany: John B. Emerson
-Ghana: Gene Allan Cretz
-Greece: David D. Pearce
-Guatemala: Todd D. Robinson
-Guinea-Bissau: Lewis Alan Lukens (Also Ambassador to the Republic of Senegal)
-Guinea: Alexander Mark Laskaris
-Guyana: D. Brent Hardt
-Haiti: Pamela A. White
-Holy See: Kenneth Francis Hackett
-Honduras: James D. Nealon
-Hong Kong and Macau: Max S. Baucus
-Hungary: Colleen Bradley Bell
-Iceland: Robert Cushman Barber
-India: Richard R. Verma
-Indonesia: Robert O. Blake, Jr.
-Iran: No Diplomatic Relations
-Iraq: Stuart E. Jones
-Ireland: Kevin F. O'Malley
-Israel: Daniel Benjamin Shapiro
-Italy: John R. Phillips
-Jamaica: Luis G. Moreno
-Japan: Caroline Kennedy
-Jerusalem (Consul General): Michael A. Ratney
-Jordan: Alice G. Wells
-Kazakhstan: George A. Krol
-Kenya: Robert F. Godec
-Kosovo: Tracey Ann Jacobson
-Kuwait: Douglas A. Silliman
-Kyrgyzstan: Vacant
-Laos: Daniel A. Clune
-Latvia: Mark A. Pekala
-Lebanon: David Hale
-Lesotho: Matthew T. Harrington
-Liberia: Deborah Ruth Malac
-Libya: Deborah Kay Jones
-Liechtenstein: Susan G. LeVine (Also Ambassador to the Swiss Confederation)
-Lithuania: Deborah Ann McCarthy
-Luxembourg: Robert A. Mandell
-Macedonia: Jess L. Baily
-Madagascar: Robert T. Yamate (Also Ambassador to Union of Comoros)
-Malawi: Vacant
-Malaysia: Joseph Y. Yun
-Mali: Mary Beth Leonard
-Malta: Gina K. Abercrombie-Winstanley
-Marshall Islands: Thomas Hart Armbruster
-Mauritania: Larry Andre, Jr.
-Mauritius: Sharon English Woods Villarosa (Also Ambassador to the Republic of the Seychelles)
-Mexico: Earl Anthony Wayne
-Micronesia: Dorothea-Maria Rosen
-Moldova: James D. Pettit
-Monaco: Jane T. Hartley (Also Ambassador to the French Republic)
-Mongolia: Piper Anne Wind Campbell
-Montenegro: Margaret Ann Uyehara
-Morocco: Dwight L. Bush, Sr.
-Mozambique: Douglas M. Griffiths
-Namibia: Thomas F. Daughton
-Nepal: Peter William Bodde
-Netherlands: Timothy M. Broas
-New Zealand: Mark Gilbert (Also Ambassador to the State of Samoa)
-Nicaragua: Phyllis Marie Powers
-Niger: Eunice S. Reddick
-Nigeria: James F. Entwistle
-North Atlantic Treaty Organization (NATO): Douglas Edward Lute
-North Korea: No Diplomatic Relations
-Norway: Vacant
-Oman: Greta Christine Holtz
-Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE): Daniel Brooks Baer
-Organization of American States (OAS): Carmen Lomellin
-Pakistan: Richard G. Olson
-Palau: Vacant
-Panama: Jonathan D. Farrar
-Papua New Guinea: Walter E. North
-Paraguay: James Harold Thessin
-Peru: Brian A. Nichols
-Philippines: Phillip S. Goldberg
-Poland: Stephen D. Mull
-Portugal: Robert A. Sherman
-Qatar: Dana Shell Smith
-Romania: Vacant
-Russia: John F. Tefft
-Rwanda: Erica J. Barks-Ruggles
-San Marino: John R. Phillips (Also Ambassador to the Italian Republic)
-Sao Tome and Principe: Cynthia Akuetteh (Also Ambassador to Gabonese Republic)
-Saudi Arabia: Joseph William Westphal
-Senegal: Lewis Alan Lukens (Also Ambassador to the Republic of Guinea-Bissau)
-Serbia: Michael D. Kirby
-Seychelles: Sharon English Woods Villarosa (Also Ambassador to the Republic of Mauritius)
-Sierra Leone: John Hoover
-Singapore: Kirk W.B. Wagar
-Slovakia: Theodore Sedgwick
-Slovenia: Brent Hartley
-Solomon Islands: Walter E. North (Also Ambassador to Papua New Guinea and Republic of Vanuatu)
-Somalia: U.S. Special Representative James P. McAnulty
-South Africa: Patrick Hubert Gaspard
-South Korea: Mark W. Lippert
-South Sudan: Charles Twining
-Spain: James Costos (Also Ambassador to the Principality of Andorra)
-Sri Lanka: Vacant (Also Ambassador to the Republic of Maldives)
-Sudan: Vacant
-Suriname: Jay Nicholas Anania
-Swaziland: Makila James
-Sweden: Mark Francis Brzezinski
-Switzerland: Suzan G. LeVine (Also Ambassador to the Principality of Liechtenstein)
-Syria: See Special Envoy for Syria
-Tajikistan: Susan Marsh Elliott
-Tanzania: Mark B. Childress
-Thailand: Vacant
-Timor-Leste: Karen Stanton
-Togo: Robert E. Whitehead
-Trinidad and Tobago: Vacant
-Tunisia: Jacob Walles
-Turkey: John R. Bass
-Turkmenistan: Allan Phillip Mustard
-U.S. Mission to UNESCO: David T. Killion
-U.S. Mission to the African Union (AU): Michael A. Battle, Sr.
-Uganda: Scott H. DeLisi
-Ukraine: Geoffrey R. Pyatt
-United Arab Emirates: Barbara A. Leaf
-United Kingdom: Matthew Winthrop Barzun
-United Nations Human Rights Council: Keith Harper
-United Nations in Geneva: Pamela Hamamoto
-United Nations in Rome: David J. Lane
-United Nations in Vienna: Vacant (Also International Atomic Energy Agency (IAEA))
-United Nations: Samantha Power
-Uruguay: Julissa Reynoso
-Uzbekistan: Pamela L. Spratlen
-Vanuatu: Walter E. North (Also Ambassador to Solomon Islands and Papau New Guinea)
-Venezuela: Vacant
-Vietnam: Ted Osius III
-Yemen: Matthew H. Tueller
-Zambia: Eric T. Schultz
-Zimbabwe: David Bruce Wharton


Sign-in

Do you already have an account on one of these sites? Click the logo to sign in and create your own customized State Department page. Want to learn more? Check out our FAQ!

OpenID is a service that allows you to sign in to many different websites using a single identity. Find out more about OpenID and how to get an OpenID-enabled account.