printable banner

U.S. Department of State - Great Seal

U.S. Department of State

Diplomacy in Action

Afghanistan - Hungary


Office of the Chief of Protocol
Share

Protocol Home Page | Other Publications | Diplomatic List Index

* Denotes that individual is a U.S. Citizen


A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Afghanistan Andorra Armenia
African Union Angola Australia
Albania Antigua and Barbuda Austria
Algeria Argentina Azerbaijan

Afghanistan

EMBASSY OF AFGHANISTAN
Chancery: 2341 WYOMING AVENUE, NW 20008
(EMBASSY 202-483-6410) (FAX 202-483-6488)

HIS EXCELLENCY EKLIL AHMAD HAKIMI
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. ABDUL HAKIM ATARUD; MRS. MADINA ATARUD
COUNSELOR (POLITICAL )

MR. ZEMARY AZAMI; MRS. NAJIBA AZAMI
COUNSELOR (ECONOMIC AFFAIRS )

MR. MEERWAIS NAB
COUNSELOR (POLITICAL)

MR. MIRWAIS SAMADI; MRS. NABILA SAMADI
COUNSELOR (POLITICAL)

MR. MOHAMMAD ASHOR AZIMI
FIRST SECRETARY (POLITICAL)

MR. ABDUL QADIER NUR
FIRST SECRETARY (ECONOMIC & POLITICAL)

MR. AHMAD SHAH DAUD; MRS. NAJMALA AHMAD DAUD
SECOND SECRETARY (POLITICAL )

MR. MORTAZA HAQJO; MS. FAYEQA HAQJO
SECOND SECRETARY (POLITICAL )

MR. FARHAD ROIEN; MRS. MARWA ROIEN
SECOND SECRETARY

MS. GHAZAL HASSAN
THIRD SECRETARY (ADMINISTRATIVE)

MRS. SURAYA MAHEER AYOUBI; MR. KHALID IKRAMI
THIRD SECRETARY (PASSPORT OFFICER)

MRS. ANGIZA NASIREE; MR. EHSANULLAH NASIREE
THIRD SECRETARY (PASSPORT)

MR. SIKANDAR NOORI; MRS. JIAN CHEN
THIRD SECRETARY (TECHNICAL)

MR. AHMAD PEROSE SHOKORY
THIRD SECRETARY (PROTOCOL)

MR. SAYED HAMED MOHAMOOD ELMI
ATTACHE (CULTURAL)

MR. AHMAD FARID HAIDARI; MRS. MARIAM HAIDARI
ATTACHE (CULTURAL)

MR. SHAKIB NOORI
ATTACHE (COMMERCIAL )

CONSULAR SECTION
2233 WISCONSIN AVENUE, NW, SUITE 216 20007
(OFFICE 202-298-9125) (FAX 202-298-9127)

African Union

DELEGATION OF THE AFRICAN UNION MISSION
Chancery: 2200 PENNSYLVANIA AVENUE, NW, FLOOR 420037
(EMBASSY 202-293-8006) (FAX 202-429-7130)


HER EXCELLENCY AMINA SALUM ALI; MR. ALI MANSOUR VUAI
AMBASSADOR (HEAD OF DELEGATION)

MR. TAREK BEN YOUSSEF; MRS. YOSRA DEBBABI BEN YOUSSEF
COUNSELOR (POLITICAL)

MS. NAOMI BASETSANAGAPE L. RANTAO
FIRST SECRETARY (FINANCE & ADMINISTRATION)

MRS. MIRIAM MENDA DEBELA
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

Albania

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF ALBANIA
Chancery: 1312 18TH STREET, NW, FLOOR 4 20036
(EMBASSY 202-223-4942) (FAX 202-628-7342)

HIS EXCELLENCY GILBERT GALANXHI; MRS. ETLEVA GALANXHI
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. ANTON KOLIQI
MINISTER

MISS MIGENA NURI
COUNSELOR

MRS. DANIELA NESHO
FIRST SECRETARY

LIEUTENANT COMMANDER EVEREST HAXHI; MRS. JULIANA HAXHI
ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

Algeria

EMBASSY OF THE PEOPLE'S DEMOCRATIC REPUBLIC OF ALGERIA
Chancery: 2118 KALORAMA ROAD, NW 20008
(EMBASSY 202-265-2800) (FAX 202-667-2174)


HIS EXCELLENCY ABDALLAH BAALI; MRS. YASMINA BAALI
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. MOHAMED YAZID BOUZID
MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. MOHAMED SAID BENAZZOUZ; MRS. NEDJMA BENAZZOUZ
COUNSELOR (POLITICAL)

MR. MALEK DJAOUD; MRS. HAFIDA DJAOUD
COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. AZZEDDINE SOUIDI; MRS. FATIHA SOUIDI
COUNSELOR (CONSULAR AFFAIRS)

MR. IHCENE ELNAOUQ; MRS. LIDIA ELNAOUQ
FIRST SECRETARY

MR. AMIR MAAMAR; MRS. AICHA MAAMAR
FIRST SECRETARY

MRS. HAFIDA DJAOUD; MR. MALEK DJAOUD
SECOND SECRETARY

MS. NASSIMA HOCINE
SECOND SECRETARY

MRS. LIDIA ELNAOUQ; MR. IHCENE ELNAOUQ
ATTACHE

MR. ABDELOUAHEB GHODBANE; MRS. OUARDA GHODBANE
ATTACHE (FINANCIAL)

MRS. ASMA GUEBILI; MR. MOHAMED GUEBILI
ATTACHE

MR. MOHAMED GUEBILI; MRS. ASMA GUEBILI
ATTACHE

MR. ABDELKADER HADDAD; MRS. DJAMILA HADDAD
ATTACHE (ADMINISTRATIVE & FINANCIAL)

MR. KARIM KRID; MRS. SELMA KRID
ATTACHE

MR. BELGACEM MEKOUI; MRS. KARIMA MEKOUI
ATTACHE (ADMINISTRATIVE )

MR. ABDELHAMID SEBTI; MRS. SALIMA SEBTI
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

COLONEL HAMID KALLA; MRS. BELAIDA KALLA
DEFENSE, MILITARY & NAVAL ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL SAMY ANISSE LAMMARI; MRS. LAMIA FAWZIA LAMMARI
AIR ATTACHE

CONSULAR OFFICE
2137 WYOMING AVENUE, NW 20008

ECONOMIC AND ADMINISTRATIVE OFFICE
2133 WYOMING AVENUE, NW 20008

MILITARY OFFICE
2135 WYOMING AVENUE, NW 20008

Andorra

EMBASSY OF ANDORRA
Chancery: 2 UNITED NATIONS PLAZA, FLOOR 27TH
NEW YORK, NY 10017

(EMBASSY 212-750-8064) (FAX 212-750-6630)

HIS EXCELLENCY NARCIS CASAL DE FONSDEVIELA
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. ANDREU JORDI TOMAS
FIRST SECRETARY

Angola

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF ANGOLA
Chancery: 2100-2108 16TH STREET, NW 20009
(EMBASSY 202-785-1156) (FAX 202-785-1258)


HIS EXCELLENCY ALBERTO DO CARMO BENTO RIBEIRO; MRS. MARIA ODETE F G BENTO RIBEIRO
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. AMADEU DE JESUS ALVES L. NUNES; MRS. FLORBELA MARIA DA S.F. L. NUNES
MINISTER-COUNSELOR

MRS. SOFIA SILVERIO PEREIRA DA SILVA; MR. AGNELO DA CONCEICAO PEREIRA SILVA
MINISTER-COUNSELOR

MR. MARIO MIGUEL MANUEL; MRS. MADALENA AGOSTINHO JOSE
COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. FREDERICO JOAQUIM GASPAR DA SILVA
COUNSELOR

MS. LAURINDA DA SILVA SANTOS ALMEIDA
FIRST SECRETARY (INFORMATION)

MR. CESAR MANUEL JOAO
FIRST SECRETARY

MR. INECLITO ANASTACIO DE ALMEID LIMA
FIRST SECRETARY

MR. MANUEL FRANCISCO LOURENCO
FIRST SECRETARY

MRS. MERCEDES DE FATIMA QUINTINO
FIRST SECRETARY

MRS. MARIA DE FATIMA M RODRIGU VELASCO
FIRST SECRETARY

MR. DAVID MANUEL DIOGO JUSTINO
SECOND SECRETARY

MISS LUZIELA DE JESUS GASPAR MARTINS
SECOND SECRETARY

MRS. DELFINA ABEL CORDEIRO NASCIMENTO; MR. MANUEL GOVERFFO NASCIMENTO JR.
SECOND SECRETARY

MR. OCANTE TIM TEO RESENDE RODRIGUES; MRS. LAURA CHANDA SIKOTA RODRIGUES
SECOND SECRETARY

MR. ISMAEL ALEIXO FILIPE; MRS. MARISA GALIANO NOVAIS FILIPE
THIRD SECRETARY

MRS. MARISA GALIANO NOVAIS FILIPE; MR. ISMAEL ALEIXO FILIPE
THIRD SECRETARY

MR. FLAVIO PEREIRA LOUREIRO; MRS. CLARA ANTONIO MATEUS
THIRD SECRETARY

MR. GIL DOS SANTOS CARDOSO; MRS. ANA SOLANO MCOELHO DOS S CARDOSO
ATTACHE (FINANCIAL)

MS. SILVIA PRAZERES SIMOES DA CRUZ
ATTACHE

MR. ABEL ADAO JOAO; MRS. PAULINA SEBASTIAO TEIXEIRA JOAO
ATTACHE (ADMINISTRATIVE )

MR. PEDRO BENEDITO NETO
ATTACHE (TECOMUNICATIONS)

MAJOR ADAO EDUARDO SILVA; MRS. ADELIA FLORA PAULO SILVA
ASST. DEFENSE & MILITARY ATTACHE

COMMERCIAL REPRESENTATION
1317 F STREET, NW, SUITE 450 20004
(OFFICE 202-783-4740) (FAX 202-783-4743)

TRADE OFFICE
1925 K STREET, NW, SUITE 225 20006
(OFFICE 202-317-7604) (FAX 202-331-7605)

TRADE OFFICE
1925 K STREET, NW, SUITE 225 20006

Antigua and Barbuda

EMBASSY OF ANTIGUA AND BARBUDA
Chancery: 3216 NEW MEXICO AVENUE, NW 20016
(EMBASSY 202-362-5122) (FAX 202-362-5225)

HER EXCELLENCY DEBORAH MAE LOVELL
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY & CONSUL GENERAL

MISS ANN MARIE PATRICE LAYNE; MR. RICHARD EUGENE MAC LAREN CAMPBELL
MINISTER-COUNSELOR

MISS JOY DEE SAMANTHA DAVIS; MR. LAWRENCE FRANSWORTH LAKE
FIRST SECRETARY

MS. GRACELYN GILIAN P HENRY
FIRST SECRETARY & CONSUL


Argentina

EMBASSY OF THE ARGENTINE REPUBLIC
Chancery: 1600 NEW HAMPSHIRE AVENUE, NW 20009
(EMBASSY 202-238-6400) (FAX 202-332-3171)

HER EXCELLENCY MARIA CECILIA NAHON; MR. SERGIO ALFREDO GARCIA GOMEZ
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. CARLOS FEDERICO MASCIAS
MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. ROBERTO HECTOR DIEZ; MRS. MIRIAM MABEL CASTANO DE DIEZ
MINISTER

MR. LUIS ALEJANDRO LEVIT; MRS. LILIANA EDITH SCLOVIN DE LEVIT
MINISTER

MR. HERNAN GASPAR LORENZINO; MRS. BRIGIDA N. BASTIDA DE LORENZINO
MINISTER (FINANCIAL)

MR. JOSE DOMINGO MOLINA; MRS. MARY ALICE TROAST*
MINISTER (AGRICULTURAL)

MR. CONRADO SOLARI YRIGOYEN; MS. ANA MARCELA PASTORINO
MINISTER

MR. RUBEN EDUARDO MIGUEL TEMPONE
MINISTER

MR. GUSTAVO ARTURO TORRES; MRS. MARCELA ROHAN DE TORRES
MINISTER

MRS. MARIA J. MARTINEZ GRAMUGLIA; MR. DIEGO MARTIN HOFMAN
COUNSELOR

MR. JOSE LUIS VILA; MRS. MONICA NIELSEN
COUNSELOR

MRS. MELINA ERKEKDJIAN; MR. SEBASTIAN LEONARDO FELSCHER
FIRST SECRETARY

MR. CHRISTIAN FEDERICO HOTTON; MRS. MARIA CECILIA RUBICINI DE HOTTON
FIRST SECRETARY

MS. SILVINA KHATCHERIAN
FIRST SECRETARY

MR. FRANCISCO LOPEZ ACHAVAL; MRS. MARIA CELESTE ARRIZABALAGA
FIRST SECRETARY

MRS. SILVINA LAURA AGUIRRE; MR. JUAN ENRIQUE BIANCHI
SECOND SECRETARY

MRS. MARIA CECILIA LOS ARCOS; MR. MATIAS LABALE
SECOND SECRETARY

MR. GUILLERMO VALENTIN RODOLICO; MRS. FERNANDA MARIEL AGUILERA
SECOND SECRETARY

MR. FEDERICO BLATON; MRS. PAOLA ADRIANA BENAS
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MRS. SABRINA SOLEDAD FARAONE; MR. NORBERTO SANTIAGO MASSONI
ATTACHE

MR. HUMBERTO RUBEN MONZON; MRS. PATRICIA ANDREA TAUS
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

COLONEL JORGE MARIO VEGA; MS. CLAUDIA ROSAURA SILVA
DEFENSE & MILITARY ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL PABLO GABRIEL LOPEZ BUENO; MRS. VIVIANA LAURA JUAREZ
ASST. MILITARY ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL RUBEN ANGEL MORADO; MRS. MONICA BEATRIZ FIORE
ASST. AIR ATTACHE

COLONEL GUILLERMO HECTOR SANTILLI; MRS. GRACIELA ELENA BERARD
ASST. AIR ATTACHE

AIR ATTACHE OFFICE
2405 I STREET, NW, FLOOR 4TH-7TH 20037
(OFFICE 202-452-8500)

CONSULAR, CULTURAL, ACCOUNTING OFFICES
1811 Q STREET, NW 20009
(OFFICE 202-238-6460)

FINANCIAL ATTACHE OFFICE
1800 K STREET, NW, SUITE 924 20036
(OFFICE 202-466-3031)

LOGISTIC NAVAL COMMISSION
630 INDIANA AVENUE, NW 20004
(OFFICE 202-238-6467)

MILITARY ATTACHE OFFICE
1810 CONNECTICUT AVENUE, NW 20009
(OFFICE 202-667-4900)

NAVAL ATTACHE OFFICE
630 INDIANA AVENUE, NW 20004
(OFFICE 202-626-2100)


Armenia

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF ARMENIA
Chancery: 2225 R STREET, NW 20008
(EMBASSY 202-319-1976) (FAX 202-319-2982)

HIS EXCELLENCY TATOUL MARKARIAN; MRS. ANAHIT AGHUMIAN
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. HARUTYUN KOJOYAN; MRS. YELENA YELIYAN
COUNSELOR

MR. ANDRANIK HOVHANNISYAN; MRS. MARINA HOVHANNISYAN
FIRST SECRETARY

MR. KAREN ISRAYELYAN; MRS. ANNA GRIGORYAN
FIRST SECRETARY

MS. LILIT SHAKARYAN
SECOND SECRETARY

MS. ANNA NAGHDALYAN
ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL MESROP NAZARYAN; MRS. ROZA TOVMASYAN
DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE


Australia

EMBASSY OF AUSTRALIA
Chancery: 1601 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20036
(EMBASSY 202-797-3000) (FAX 202-797-3331)

HIS EXCELLENCY KIM CHRISTIAN BEAZLEY; MS. SUSANNA JULIA ANNUS
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. GRAHAM HUGH FLETCHER; MRS. LORRAINE KAY FLETCHER
MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. JEFFREY WILLIAM MOYLE; MRS. JULIE ANNE MOYLE
MINISTER

MR. ANDREW WILLIAM CHANDLER
MINISTER-COUNSELOR

DR. DAVID HARRY DUTTON; MRS. MEGAN SIMONE GRANT
MINISTER-COUNSELOR

MR. ALASDAIR LUNDIE GORDON ; MRS. FIONA CAROLINE DEVERY
MINISTER-COUNSELOR

MRS. JANETTE HAUGHTON
MR. COLIN WILLIAM HAUGHTON
MINISTER-COUNSELOR

MR. HUGH JOHN OWEN JEFFREY
MINISTER-COUNSELOR

DR. TORGNY WILHELM EMANUEL JOSEFSSON; MRS. ALISON LOUISE JOSEFSSON
MINISTER-COUNSELOR

MR. MICHAEL STUART KELSEY; MRS. MELANIE JANE KELSEY
MINISTER-COUNSELOR

MR. MAURO KOLOBARIC; MS. SILVANA KOLOBARIC
MINISTER-COUNSELOR & CONSUL GENERAL

MR. NIGEL DENYS WALTER MORRIS; MRS. KATHRYN FAY MORRIS
MINISTER-COUNSELOR (DEFENSE MATERIAL)

MR. SIMON GEORGE NEWNHAM; MRS. LORRAINE DUKE NEWNHAM
MINISTER-COUNSELOR (TRADE)

MR. CHRISTOPHER ALAN PARKER; MRS. JANE LOUISE PARKER
MINISTER-COUNSELOR (AGRICULTURE)

MS. KELLY LEE RALSTON
MINISTER-COUNSELOR (COMMERCIAL)

MS. AMANDA LOUISE SAYEGH
MINISTER-COUNSELOR

MR. MICHAEL JOHN SCHWAGER; MRS. MERREDY GAE BROWN
MINISTER-COUNSELOR

MR. CHRISTOPHER RAE TINNING; MS. LORELLE CATHERINE BAKKER
MINISTER-COUNSELOR

MR. CAMERON ROBERT ARCHER; MRS. EMMA LOUISE WHITE
COUNSELOR

MR. MARK STEWART DARBY; MS. CATHERINE GRACE CADDY
COUNSELOR

MR. BRIAN STEWART FLETCHER; MRS. KYM JUNG WAH WADE
COUNSELOR

MR. DAVID LEMPRIERE HAMMOND; MRS. WENDY CHERYL HAMMOND
COUNSELOR

MS. KRISTINA SUZANNE HICKEY
COUNSELOR

MR. DAVID IAN JESSUP; MRS. ELLEN JANE JESSUP
COUNSELOR

MR. MICHAEL JAMES LANKOWSKI
COUNSELOR

MR. BEN MILTON
COUNSELOR

MS. JONNINE SUSAN NEGUS
COUNSELOR

MRS. JULIE ANN PETTREY; MR. NICOLAS ANDREW PICKARD
COUNSELOR

MRS. ALISON JANE ROSE; MR. PERCY LEE ROSE
COUNSELOR

MS. HELEN ANN SEIDEL; MR. KEAN MUN WONG
COUNSELOR

MR. ARZAN MINOO TARAPORE
COUNSELOR

MR. JOHN HAMILTON WATTS; MS. LIZA CHONG WATTS
COUNSELOR

MR. JOHN WILLIAM WELLARD; MS. JOSEPHINE MAIE PONSFORD
COUNSELOR

MR. MATTHEW DAVID WILLIAMS
COUNSELOR

MRS. VICKY ELIZABETH BRIANT
FIRST SECRETARY

MR. BEN CAS; MRS. OLIVIA CLAIRE BALDWIN CHAMBERS
FIRST SECRETARY

MR. SPIROS DROSSOS; MS. MARIANTHI MAKARIOS
FIRST SECRETARY

MR. MICHAEL BENJAMIN KACHEL; MS. SALLY-ANNE HENFRY
FIRST SECRETARY

MS. MIRANDA JAYNE LAUMAN
MR. TAO GOSPER
FIRST SECRETARY (IMMIGRATION)

MR. JONATHAN CAMPBELL LEARMONTH; MRS. BRIGETTE KATE LEARMONTH
FIRST SECRETARY

MR. NATHAN JOHN LEONARD; MRS. MEREDITH HELEN LEONARD
FIRST SECRETARY

MS. KATE ELINOR ZOE LONGHURST
FIRST SECRETARY

MS. SUZANNE LEE MARNER; MR. IAN LESLIE MARNER
FIRST SECRETARY

MRS. NINA MARTIN; MR. BRETT MARTIN
FIRST SECRETARY

MR. TERRENCE DAVID MASTERSEN; MRS. KELLIE LOUISE MASTERSEN
FIRST SECRETARY

MR. ANTHONY MICHAEL MCCLEMENT; MRS. GINA AMY MCCLEMENT
FIRST SECRETARY

MS. KENDRA AMY MORONY
FIRST SECRETARY

MR. ADRIAN MORTON
FIRST SECRETARY (POLICE LIAISON)

MS. SALLY MEGAN NAPPER
FIRST SECRETARY

MR. JAMES WILLIAM NATION; MRS. STACEY JANELLE NATION
FIRST SECRETARY

MR. ALEXANDER RUPERT NORTON; MRS. BRIGITTA MARIA NORTON
FIRST SECRETARY (TECHNICAL)

MR. JOHN WILLIAM PYE; MS. JENNIFER HARDY MCINTYRE
FIRST SECRETARY

MR. JASON RICHARD SHRAPNEL; MRS. LEANNE MARY SHRAPNEL
FIRST SECRETARY

MR. TOBY GEORGE HENRY STORM; MS. SHEY LEAH DIMON
FIRST SECRETARY

MR. MAX BENJAMIN AHERN WILLIS
FIRST SECRETARY

MR. MATTHEW DAVID CONNOLLY
SECOND SECRETARY & CONSUL

MS. ROBYN ANNE COOK
SECOND SECRETARY

MR. GREG TAYLOR ILLINGWORTH; MS. LOUISE EMMA FOSTER
SECOND SECRETARY

MR. ANDREW GRAHAM POOLEY; MS. NICOLLE ANNE DARGUSCH
SECOND SECRETARY

MS. SAMANTHA SAUNDERS
SECOND SECRETARY

MR. JOHN ANTHONY STANLEY
SECOND SECRETARY

MS. LEAH PAO LING YEAK
SECOND SECRETARY

MS. RACHAEL GRACE WEST
THIRD SECRETARY

MR. DANIEL FANKHAUSER; MRS. KELLY JANE FANKHAUSER
ATTACHE

DR. ANTHONY ROBERT SCHELLHASE; MRS. DIANA MA SEN LIM
ATTACHE (DEFENSE SCIENCE)

MAJOR GENERAL TIMOTHY JOSEPH MCOWAN; MRS. DOMINICA MARGARET MCOWAN
DEFENSE ATTACHE

COMMANDER PETER ROBERT DOWTON
ASST. DEFENSE ATTACHE

CAPTAIN NICHOLAS JAMES YOUSEMAN; MRS. MARY ELLEN YOUSEMAN
ASST. DEFENSE ATTACHE

AIR COMMODORE JAMES MICHAEL BROWN ; MRS. KATHERINE ELIZABETH BROWN
ASST. DEFENSE & AIR ATTACHE

BRIGADIER BARRY NEIL MCMANUS
ASST. DEFENSE & MILITARY ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL ROBERT JAMES CRAWFORD; MRS. MICHELLE FRANCES CRAWFORD
ASST. MILITARY ATTACHE

COMMANDER DAVID ANTHONY WRIGHT; MRS. RACHEL DIANNE WRIGHT
ASST. NAVAL ATTACHE

WING COMMANDER WAYNE ROBERT BRADLEY; MRS. KIM MARIE BRADLEY
ASST. NAVAL & AIR ATTACHE

COMMODORE STEPHEN RAYMOND WILLIAM MCDOWALL; MRS. JANELLE MARGARET MCDOWALL
NAVAL ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

COMMODORE STEPHEN PETER WOODALL; MRS. AMANDA LEE WOODALL
NAVAL ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE


Austria

EMBASSY OF AUSTRIA
Chancery: 3524 INTERNATIONAL COURT, NW 20008-3035
(EMBASSY 202-895-6700) (FAX 202-895-6773)

HIS EXCELLENCY HANS PETER MANZ
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

DR. SIGURD PACHER; MRS. NICOLE PACHER
MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. GREGOR CSOERSZ
COUNSELOR

MRS. ALICE EVA MARIA IRVIN
MR. JOHN ALAN IRVIN*
COUNSELOR (PRESS & INFORMATION)

MR. HANS CHRISTOPH KORDIK; MRS. MANUELA LAIR KORDIK
COUNSELOR (AGRICULTURAL & ENVIRONMENTAL AFFAIRS)

MR. WALTER NEUMAYER; MRS. HERTA NEUMAYER
COUNSELOR

MR. ANDREAS PAWLITSCHEK; MRS. BRIGITTE PAWLITSCHEK
COUNSELOR

MR. CHRISTIAN GRINSCHGL; MRS. JENNIFER KATHRYN GRINSCHGL*
FIRST SECRETARY

MR. THOMAS STOLZL
FIRST SECRETARY

MR. KLAUS HOFSTADLER; MRS. TATIANE SILVA HOFSTADLER
ATTACHE (COMMERCIAL)

MS. EVA MARIA LIEBMANN
ATTACHE (FINANCIAL OFFICER)

MR. PHILIPP MARXGUT; MRS. ANGELIKA BERGER
ATTACHE (SCIENCE)

MS. SUSANNE BARTON
ASST. ATTACHE (ASST. TO ECONOMIC COUNSELOR)

MRS. GABRIELE DE ROUEN; MR. RICO GERARD DE ROUEN*
ASST. ATTACHE

MR. MANFRED KAISER; MRS. ADRIENNE PALL KAISER
ASST. ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MS. CHRISTINE MANSFIELD
ASST. ATTACHE

BRIGADIER GENERAL HARALD GOELLINGER; MRS. ELISABETH GOELLINGER
DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

COLONEL GERHARD SCHWEIGER; MRS. ANGELIKA SCHWEIGER
ASST. DEFENSE & DEFENSE COOPERATION ATTACHE

AUSTRIAN PRESS AND INFORMATION OFFICE
3524 INTERNATIONAL COURT, NW 20008
(OFFICE 202-895-6775)

COMMERCIAL ATTACHE OFFICE
818 18TH STREET, NW, SUITE 500 20006

COMMERCIAL ATTACHE OFFICE
818 18TH STREET, NW, SUITE 500 20006--3523
(OFFICE 202-537-5047) (FAX 202-537-5048)

CONSULAR SECTION
3524 INTERNATIONAL COURT, NW 20008
(OFFICE 202-895-6767)

DEFENSE, MILITARY, NAVAL AND AIR ATTACHE OFFICE
3524 INTERNATIONAL COURT, NW 20008
(OFFICE 202-686-0095)


Azerbaijan

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF AZERBAIJAN
Chancery: 2741 34TH STREET, NW 20008
(EMBASSY 202-337-3500) (FAX 202-337-5911)
 

HIS EXCELLENCY ELIN SULEYMANOV; MRS. LALA ABDURAHIMOVA
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MS. NARGIZ AKIF GIZI GURBANOVA
COUNSELOR

MR. MAMMAD AFIG OGLU TALIBOV; MRS. KAMALA ELDANIZ GIZI TALIBOVA
COUNSELOR

MR. FAKHRADDIN NAJAF OGLU ISMAYILOV; MRS. AYTAN ISMIKHAN GIZI ISMAYILOVA
FIRST SECRETARY

MR. RASHAD NAJAF; MRS. SARA NAJAF
FIRST SECRETARY

MR. ROVSHAN SADIGBAYLI; MS. NARGIZ AKIF GIZI GURBANOVA
FIRST SECRETARY

MS. GUNAY RAHIMOVA
SECOND SECRETARY

MR. EMIN SHAIG OGLU IBRAHIMOV; MRS. SEVINJ NURADDIN GIZI IBRAHIMOVA
THIRD SECRETARY

MRS. VUSALA FIKRAT GIZI MURADALIYEVA; MR. EMIL SAFAROV
THIRD SECRETARY

MS. SABINA SADIGLI
THIRD SECRETARY

MR. EMIL SAFAROV; MRS. VUSALA FIKRAT GIZI MURADALIYEVA
THIRD SECRETARY

MS. KONUL SULEYMANLI
THIRD SECRETARY

MR. NATIG NAMIG OGLU BAKHISHOV; MRS. AYSEL ILGAR GIZI BAKHISHOVA
ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL AGHAVERDI MAHMUD OGLU GULIYEV; MRS. SHIRINBAJI INGILAB GIZI GULIYEVA
DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

LIEUTENANT COMMANDER SHAFI ILYAS OGLU SULTANOV; MRS. SUSAN IDRIS GIZI SULTANOVA
ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE


A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Bahamas Belize Brunei
Bahrain Benin Bulgaria
Bangladesh Bolivia Burkina Faso
Barbados Bosnia and Herzegovina Burma
Belarus Botswana Burundi
Belgium Brazil  

Bahamas

EMBASSY OF THE COMMONWEALTH OF THE BAHAMAS
Chancery: 2220 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008
(EMBASSY 202-319-2660) (FAX 202-319-2668)

MR. FREDDIE CLEVELAND TUCKER
COUNSELOR (CHARGE D'AFFAIRES AD INTERIM)

MS. KERRY FERN MEGAN BONAMY
FIRST SECRETARY & CONSUL

MS. KIMBERLEY ELIZABETH LAM
SECOND SECRETARY & VICE CONSUL

MS. BRIDGET MCKAY
SECOND SECRETARY & VICE CONSUL

DR. NICOLA ALICE VICTORIA VIRGILL; MR. JOHN ANDREW ROLLE
ATTACHE (ECONOMIC)

Bahrain

EMBASSY OF THE KINGDOM OF BAHRAIN
Chancery: 3502 INTERNATIONAL DRIVE, NW 20008
(EMBASSY 202-342-0741) (FAX 202-362-2192)

HER EXCELLENCY HUDA EZRA EBRAHIM NONOO; MR. SALMAN MENASHI IDAFAR
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. KHALED YUSUF AHMED ALJALAHMA; MRS. NOUF ALI HASSAN ALI ALKHAJA
COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. YASSER HABIB ALI JASIM ABDULLA; MS. ASMA NASER HUSAIN ALMOSAWI
SECOND SECRETARY

MR. EBRAHIM ABDULLA E. I. ALSHAALAN
THIRD SECRETARY

MR. SALMAN ALJALAHMA
ATTACHE (MEDIA )

MS. AYSHA MURAD ALI NASEEB; MR. KHALED MOHAMMED NOOR I. FAQEEHI
ATTACHE (CULTURAL)

MR. MUBARAK ABDULLA MUBARAK BUTI
ASST. ATTACHE (CULTURAL)

LIEUTENANT COLONEL SHAIKH ABDULLA MOHAMED ALKHALIFA; SHEIKHA LATIFA MOHAMED ALKHALIFA
DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL MOHAMED ALI EBRAHIM AHMED; MRS. HANAN ABDULNOOR MOHAMED HASAN
ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

Bangladesh

EMBASSY OF THE PEOPLE'S REPUBLIC OF BANGLADESH
Chancery: 3510 INTERNATIONAL DRIVE, NW 20008
(EMBASSY 202-244-0183) (FAX 202-244-5366)

HIS EXCELLENCY AKRAMUL QADER; MRS. RIFAT SULTANA AKRAM
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. MUHAMMAD ABDUL MUHITH; MRS. RUBY PARVEEN
MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. MD SHAMSUL HAQUE; MRS. ROSELINE TALUKDER
MINISTER (CONSULAR)

MR. MOHAMMAD WAHID HOSSAIN; MRS. BUSHRA FARAH WAHID
MINISTER (ECONOMICS)

MR. SWAPAN KUMAR SAHA; MRS. BINA RANI SAHA
MINISTER (PRESS)

MR. MUHAMMAD NAZMUL HOQUE; MRS. RASHEDA RAWNAK KHAN
COUNSELOR

MR. M SHAFIQUL ISLAM; MRS. MEZBAH NAHAR MASTURA
COUNSELOR (COMMERCIAL)

MR. MJH JABED; MRS. SONIA SHARMIN JABED
COUNSELOR

MRS. MOSAMMAT SHAHANARA MONICA; MR. MD FIROZ AKHTAR
FIRST SECRETARY

MR. NIRUPAM DEV NATH; MRS. SHAMPA ROY
FIRST SECRETARY

BRIGADIER GENERAL MOHAMMAD ABDUL MOEEN; MRS. NUSRAT MOEEN
DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

Barbados

EMBASSY OF BARBADOS
Chancery: 2144 WYOMING AVENUE, NW 20008
(EMBASSY 202-939-9200) (FAX 202-332-7467)

HIS EXCELLENCY JOHN ERNEST BEALE; MRS. LEILA MOL BEALE
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MS. NICOLLA SIMONE RUDDER
MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MS. JANE ELIZABETH BRATHWAITE
COUNSELOR

DR. RICARDO TREVOR LEROY KELLMAN; MRS. SHEONA ALETHEA KELLMAN
FIRST SECRETARY

MS. PAMELA MARGARET D. CRAWFORD
ATTACHE

MISS MICHELLE GLENCORA JUANITA GIBBONS
ATTACHE

COMMANDER ERRINGTON RICARDO SHURLAND
DEFENSE ATTACHE

Belarus

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF BELARUS
Chancery: 1619 NEW HAMPSHIRE AVENUE, NW 20009
(EMBASSY 202-986-1604) (FAX 202-986-1805)

MR. OLEG KRAVCHENKO; MRS. MARINA KRAVCHENKO
COUNSELOR (CHARGE D'AFFAIRES AD INTERIM)

MR. IHAR KLIMASHEVICH; MRS. ELENA VOLCHENKOVA
COUNSELOR

MR. ANDREI KALACHOU
SECOND SECRETARY

Belgium

EMBASSY OF BELGIUM
Chancery: 3330 GARFIELD STREET, NW 20008
(EMBASSY 202-333-6900) (FAX 202-333-3079)

HIS EXCELLENCY JAN JOZEF MATTHYSEN; MRS. AGNES JULIA AERTS
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY & CONSUL GENERAL

MR. BRUNO G.L.G. JANS
MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. PAUL YVONNE GUY LAMBERT; MRS. ELIZANGELA ALVES DA COSTA ALMEIDA
MINISTER-COUNSELOR

MR. WILLIAM JEAN MAURICE DE BAETS; MRS. MARIA JESUS DEVOLX LOPEZ
COUNSELOR (POLITICAL)

MRS. ANNE FRANCE MARCELINE M. JAMART
COUNSELOR & CONSUL

MR. MARC RIFFLET; MRS. KABULA BARTSCH KABULA MUGURUSI
COUNSELOR (INTERNATIONAL COOPERATION)

MR. PATRICK STEVENS; MRS. VERONIQUE VERCAMMEN
COUNSELOR (POLICE)

MR. NICO ROGER VAN DIJCK; MRS. KRISTINA FIDELIEVNA BAYINGANA
COUNSELOR (POLITICAL AFFAIRS)

MR. PETER NORBERT JOOST VAN ACKER; MRS. ASTRID AIDA BELLIOT
FIRST SECRETARY (INTERNATIONAL DEVELOPMENT)

MR. BERNARD C. J. M. GEENEN; MRS. NATHALIE GEENEN DELFORGE
ATTACHE (COMMERCIAL)

MR. JORIS PAUL TOTTE; MRS. MARJANNE GILBERTE SEVENANT
ATTACHE (PRESS & PUBLIC AFFAIRS)

MR. FREDDY MARIE JEAN G. VANBAELEN; MRS. MYRIAM GHISLAINE MARIE RAMAEKERS
ATTACHE (INFORMATION TECHNOLOGY)

BRIGADIER GENERAL MIKE PAUL DELOBEL; MRS. AMNOUY DELOBEL
DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

MAJOR PATRICK DE SMEDT; MRS. REGINA DRIEGHE
ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL LUC KAREL SIMOEN; MRS. BIRGIT VAN HOVE
DEFENSE COOPERATION ATTACHE

MAJOR PHILIPPE EDWIG ROBERT DEVOS
ASST. DEFENSE COOPERATION ATTACHE

Belize

EMBASSY OF BELIZE
Chancery: 2535 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008
(EMBASSY 202-332-9636) (FAX 202-332-6888)

HIS EXCELLENCY NESTOR ENRIQUE MENDEZ; MRS. ELVIRA R. MENDEZ
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MS. KENDALL JOSEPHINE BELISLE
FIRST SECRETARY

MR. DANILO ORLANDO CHUC
FIRST SECRETARY

MS. LAUREN LAVERNE QUIROS
SECOND SECRETARY & CONSUL

Benin

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF BENIN
Chancery: 2124 KALORAMA ROAD, NW 20008
(EMBASSY 202-232-6656) (FAX 202-265-1996)

HIS EXCELLENCY SEGBE CYRILLE OGUIN; MRS. HORTENSE DOSSA OGUIN
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. HECTOR SEDOZAN RUFFIN F. POSSET; MRS. VIVIANE E. J. DOSSOU GBETE POSSET
MINISTER-COUNSELOR (POLITICAL AFFAIRS)

MR. PASCAL YVES ASSOGBA; MRS. ISABELLE O. HOUNGUE ASSOGBA
COUNSELOR (POLITICAL AFFAIRS)

MR. ABEL AGBEBLEO; MRS. SENAHIN NONKO C. CAKPO AGBEBLEO
FIRST SECRETARY (ADMINISTRATIVE & FINANCIAL)

MR. DENIS DESIRE HOUNSOU
ATTACHE (CONSULAR)

MRS. HISANATOU LAI PIO
ATTACHE

COLONEL TOUHOTA PASCAL TAWES; MRS. SENASENAHOUN CATHER SOMADON TAWES
DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

COLONEL VINCENT DEDO; MRS. EUNISE DINA OLYMPIO DEDO
ASST. DEFENSE, MILITARY & AIR ATTACHE

OFFICE OF THE DEFENSE ATTACHE
1101 17TH STREET, SUITE 607 20036

Bolivia

EMBASSY OF BOLIVIA
Chancery: 3014 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008
(EMBASSY 202-483-4410) (FAX 202-328-3712)

GENERAL FREDDY BERSATTI TUDELA;  MRS. ROSAYDA ZUBIETA DE BERSATTI
MINISTER-COUNSELOR (CHARGE D'AFFAIRES AD INTERIM)

MR. MARCELO ANDRES MARTINEZ CESPEDES; MRS. MELINA ESMERALDA MONTES EGUINO
COUNSELOR & CONSUL

MR. LUIS ERNESTO GUSTAVO ALIPAZ LOETZ
FIRST SECRETARY

MR. ALEJANDRO R. BILBAO LA VIEJA RUIZ
FIRST SECRETARY

MR. RENE EFRAIN VERDUGUEZ LINARES;  MRS. INGRID PATRICIA LUIZAGA PRUDENCIO
FIRST SECRETARY & VICE CONSUL

COLONEL JUAN SEJAS MARTINEZ
ATTACHE (POLICE)

CHANCERY ANNEX
4420 CONNECTICUT AVENUE, SUITE 250 20037
(OFFICE 202-232-4828)

CONSULATE OF BOLIVIA
1819 H STREET, NW, SUITE 240 20006
(OFFICE 202-232-4827) (FAX 202-232-8017)

MILITARY, NAVAL AND AIR ATTACHE OFFICE
3014 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008
(OFFICE 202-232-4309) (FAX 202-232-4071)

Bosnia and Herzegovina

EMBASSY OF BOSNIA AND HERZEGOVINA
Chancery: 2109 E STREET, NW 20037
(EMBASSY 202-337-1500) (FAX 202-337-1502)

HER EXCELLENCY JADRANKA NEGODIC
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. ADNAN HADROVIC;  MRS. JADRANA HADROVIC*
MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. EDIN SEHIC; MRS. DIANA SEHIC
MINISTER-COUNSELOR

MR. MARINKO AVRAMOVIC; MRS. LJILJA AVRAMOVIC
COUNSELOR

MR. HARIS BAZDAREVIC; MRS. AIDA BAZDAREVIC
COUNSELOR

MR. ALEKSANDAR DAMJANAC
COUNSELOR

MRS. ANKICA KOVACEVIC; MR. IBRAHIM SKENDER
COUNSELOR

MR. BERISLAV VUJEVA; MRS. DARIJA VUJEVA
FIRST SECRETARY

MRS. DRAGA VASILJEVIC; MR. PETAR ILIC
SECOND SECRETARY

MR. RIAD HABUL
ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL BOZO SKOPLJAKOVIC; MRS. ZELJKA SKOPLJAKOVIC
DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

Botswana

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF BOTSWANA
Chancery: 1531-1533 NEW HAMPSHIRE AVENUE, NW 20036
(EMBASSY 202-244-4990) (FAX 202-244-4164)

HER EXCELLENCY TEBELELO SERETSE
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MS. EMOLEMO MORAKE
MINISTER-COUNSELOR

MR. INNOCENT SIRUMBU MATENGU
COUNSELOR

MS. DIMAKATSO RADIMAPO
FIRST SECRETARY (RESEARCH & INFORMATION)

MR. MASEGO SOLOMON DITIRO NKGOMOTSANG
SECOND SECRETARY

MISS MARINAH TSHEPE
SECOND SECRETARY (ADMINISTRATION)

MR. BARONGWA MASTER BAIPIDI; MRS. TSHWARAGANO BAIPIDI
ATTACHE (EDUCATION )

MS. NEO MARUPING
ATTACHE (EDUCATION)

MS. MAGHTY MOHURUTSHE
ATTACHE (ADMINISTRATIVE )

COLONEL CONRAD OTSILE ISAACS; MRS. ALICE BEATRICE ISAACS
DEFENSE, MILITARY & AIR ATTACHE

Brazil

BRAZILIAN EMBASSY
Chancery: 3006 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008
(EMBASSY 202-238-2700) (FAX 202-238-2827)

HIS EXCELLENCY MAURO LUIZ IECKER VIEIRA
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. ERNESTO HENRIQUE FRAGA ARAUJO; MRS. MARIA EDUARDA DE SEIXAS CORREA
MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. BENONI BELLI; MRS. CLAUDIA CRISTINA TOMAZI PEIXOTO
MINISTER

MR. LUIZ AUGUSTO S B DE ARAUJO CASTRO
MINISTER & CONSUL GENERAL

MS. GISELA MARIA FIGUEIREDO PADOVAN
MINISTER-COUNSELOR

MR. PAULO ROBERTO SOARES PACHECO
MINISTER-COUNSELOR

MR. FELIPE COSTI SANTAROSA; MRS. FERNANDA GUERRA SANTAROSA
COUNSELOR

MR. PEDRO MARCOS DE CASTRO SALDANHA; MRS. FABIOLA INEZ GUEDES D. SALDANHA
COUNSELOR

MRS. MARIA EDUARDA DE SEIXAS CORREA; MR. ERNESTO HENRIQUE FRAGA ARAUJO
COUNSELOR

MR. RICARDO DE SOUZA MONTEIRO; MRS. GABRIELA CUNHA CARDOSO MONTEIRO
COUNSELOR

MR. PHILIP FOX DRUMMOND GOUGH;  MRS. MYRIAN CAROLINE HEIDER GOUGH
COUNSELOR

MR. JOAO PAULO ORTEGA TERRA;  MRS. FERNANDA DE ALBUQUERQUE M. BURLE
COUNSELOR

MR. AULO TARRISSE DA FONTOURA;  MRS. ARIA TEREZA BAPTISTA DE OLIVEIRA
COUNSELOR

MR. ANDRE VERAS GUIMARAES; MRS. MARIA DE LOURDES SIMAS FERNANDES
COUNSELOR

MR. GUILLERMO BARBOSA
FIRST SECRETARY

MR. BERNARDO BRASIL
FIRST SECRETARY

MR. ANTONIO COTTAS DE JESUS FREITAS
FIRST SECRETARY

MISS SYDMA AGUIAR DAMASCENO
FIRST SECRETARY

MS. CAROLINA DE CRESCE EL DEBS
FIRST SECRETARY

MR. RODRIGO OLIVEIRA GOVEDISE; MRS. LUISA ANGELA ZUFFO
FIRST SECRETARY

MR. ANDRE MACIEL SIAINES DE CASTRO; MRS. SILVINA JULIA TOMASINI
FIRST SECRETARY (CULTURAL)

MR. RAFAEL PORTO SANTIAGO SILVA; MRS. MAR ORTEGA MENEZES SANTIAGO SILVA
FIRST SECRETARY

MRS. CHRISTIANE SILVA AQUINO BONOMO; MR. DIEGO ZANCAN BONOMO
FIRST SECRETARY

MR. CARLOS HENRIQUE ANGRISANI SANTANA; MRS. TAUANA MONTEIRO GUEDES DOS SANTOS
SECOND SECRETARY

MR. FLAVIO CAMPESTRIN BETTARELLO
SECOND SECRETARY

MR. FABIO CEREDA CORDEIRO; MRS. PATRICIA DE SOUZA LEAL
SECOND SECRETARY

MR. FILIPE CORREA NASSER SILVA; MRS. BRUNNA GAROTTI IVO
SECOND SECRETARY

MR. RAPHAEL TOSTI DE ALMEIDA VIEIRA; MRS. CYNTHIA EMILIA M R ALMEIDA VIEIRA
SECOND SECRETARY

MR. LUIZ FELLIPE FLORES SCHMIDT; MRS. MARIANA LEAL SCHMIDT
SECOND SECRETARY

MR. EDUARDO FRIGHETTO
SECOND SECRETARY

MR. EDUARDO MARAGNA GUIMARAES LESSA; MRS. CAROLINA MONTEIRO VILALVA
SECOND SECRETARY

MR. CIRO MARQUES RUSSO
SECOND SECRETARY

MR. RAPHAEL OLIVEIRA DO NASCIMENTO;  MRS. ANA H DE ATHAYDE BOHRER CUMMINGS
SECOND SECRETARY

MR. DIOGO ROSAS GUGISCH; MRS. TATIANA RUEDA FAUCZ
SECOND SECRETARY

MS. LUCIANA SERRAO SAMPAIO
SECOND SECRETARY

MR. BRUNO SOARES LEITE
SECOND SECRETARY

MRS. JULIA ABREU BRAGA
ATTACHE & VICE CONSUL

MR. JOSE ARIEL BERGEMANN DE AGUIAR; MRS. MARISA MACHADO B. AGUIAR
ATTACHE

MRS. MARISA MACHADO B. AGUIAR; MR. JOSE ARIEL BERGEMANN DE AGUIAR
ATTACHE

MR. JOSE VICENTE BRAGA; MRS. ROSENGELADAS DORES NEVES BRAGA
ATTACHE

MR. CYRO ESPIRITO CARDOSO NETO;  MRS. KARIN ISABEL CARDOSO
ATTACHE

MR. PAULO CESAR PAGI CHAVES;  MISS ANA LUCIA PALMEIRA PEREIRA
ATTACHE

MR. LUIZ GONZAGA, JR COELHO; MRS. RACHEL MARIA MONTEZZO COELHO
ATTACHE

MRS. DIVA MARIA JACOME DE GOES BEZERRA; MR. CARLOS ALBERTO DE MORAES
ATTACHE

MS. ANDREIA MARIA DE LIMA
ATTACHE

MR. FLORIANO DE OLIVEIRA JUNIOR; MRS. NELLY ELISA REGIS DE OLIVEIRA
ATTACHE & VICE CONSUL

MAJOR PAULO CEZAR FISCHER DA SILVA;  MRS. DANIELE BUENOFISCHER DA SILVA
ATTACHE

MR. HORRYS FRIACA SILVA;  MRS. CLAUDIA TERCILIA ZUCHERATO
ATTACHE

MR. PEHKX JONES GOMES DA SILVEIRA; MRS. DAYSE SOARES PEREIRA DA SILVEIRA
ATTACHE

MR. WAGNER DA SILVA KOSCHECK; MRS. ANA ROSA DAUMAS PACHECO KOSCHECK
ATTACHE

MR. LEONARDO PEREZ LIMA
ATTACHE

MRS. LUZIA PANDOLFI
ATTACHE

MS. LIVIA PAULA GIRADE PAVARINO
ATTACHE

MR. JORGE ANTONIO DEHER RACHID; MRS. ANDREA CHRISTINA PARANHOS FALEIRO
ATTACHE (TAX & CUSTOMS)

MR. ROGERIO AUGUSTO VIANA GALLORO; MRS. MARIA JOSE TRENTO GALLORO
ATTACHE

MAJOR GENERAL ROGERIO LUIZ VERISSIMO CRUZ;  MRS. ELIETE LISBOA DANTAS VERISSIMO
DEFENSE & AIR ATTACHE

MAJOR GENERAL WALTER SOUZA BRAGA NETTO; MRS. KATHYA MARIA P. BRAGA NETTO
MILITARY ATTACHE

REAR ADMIRAL CELSO LUIZ NAZARETH; MRS. FATIMA CRISTINA AFFONSO NAZARETH
NAVAL ATTACHE

COLONEL MAXNEIF CABRAL MENDES DE CASTRO; MRS. CRISTIA CARVALHO MENDES DE CASTRO
ASST. DEFENSE & AIR ATTACHE

COLONEL FLAVIO RAIMUNDO FERES;  MRS. VITANIA M DE PAIVA BARRETO FERES
ASST. DEFENSE & AIR ATTACHE

COLONEL JOAO CHALELLA JUNIOR; MRS. MARIA INES ROSSETTI CHALELLA
ASST. MILITARY ATTACHE

COLONEL ROBERT FRANCO DE OLIVEIRA;  MRS. M. RODRIGUES DOS REIS DE OLIVEIRA
ASST. MILITARY ATTACHE

CAPTAIN ENEAS TADEU FERNANDES ERVILHA; MRS. SANTOS VELASCO FERNANDES ERVILHA
ASST. NAVAL ATTACHE

CAPTAIN MARCOS INOI DE OLIVEIRA; MRS. S VIEGAS RUIZ INOI DE OLIVEIRA
ASST. NAVAL ATTACHE

BRAZILIAN AERONAUTICAL COMMISSION
1701 22ND STREET, NW 20008
(OFFICE 202-483-4031)

BRAZILIAN ARMY COMMISSION
4632 WISCONSIN AVENUE, NW 20016
(OFFICE 202-244-5010)

BRAZILIAN NAVAL COMMISSION
5126&5130 MACARTHUR BOULEVARD, NW 20016--3344
(OFFICE 202-244-3950)

CONSULAR SECTION
1030 15TH STREET, NW 20005

Brunei

EMBASSY OF THE STATE OF BRUNEI DARUSSALAM
Chancery: 3520 INTERNATIONAL COURT, NW 20008
(EMBASSY 202-237-1838) (FAX 202-885-0560)

HIS EXCELLENCY DATO YUSOFF ABD HAMID; DATIN DATIN MAHANI ABU ZAR
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. ABD HARIS TUAH; MRS. DK HANIMAH PG METUSSIN
MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MS. NADIAH PIUT
SECOND SECRETARY

MR. ARAHMAN LAMIT
THIRD SECRETARY

MR. ABD WAHAB JUMAAT; MRS. SITI AMINAH IBRAHIM
ATTACHE (COMMUNICATIONS)

MR. MOHD FIRDAUS MOHD ZIN; MRS. SITI BAZILAH ALI YAKOP
ATTACHE (COMMUNICATION)

MR. SOFRY OTHMAN; MRS. ROSE AZYYATI ABDULLAH
ATTACHE (EDUCATION)

COLONEL MOHD SHARIF IBRAHIM; MRS. NORAIDAH IBRAHIM
DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

Bulgaria

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF BULGARIA
Chancery: 1621 22ND STREET, NW 20008
(EMBASSY 202-387-0174) (FAX 202-234-7973)

HER EXCELLENCY ELENA B. POPTODOROVA PETROVA; MR. GEORGI CVETANOV PETROV
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. IVAN VENTZESLAVOV ANCHEV; MRS. LILI DELCHEVA ANCHEVA
COUNSELOR

MR. DEYAN ANGELOV KATRATCHEV; MRS. EKATERINA A DANDAROVA KATRATCHEVA
COUNSELOR

MR. IVO MARTINOV KONSTANTINOV
COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. GEORGI VELIKOV PANAYOTOV; MRS. DANIELA VELINOVA SIRAKOVA
COUNSELOR

MRS. LYUBOMIRA DIMITROVA GEORGIEVA
SECOND SECRETARY

MR. PETAR GUEORGUIEV KRAYTCHEV; MRS. DIANA IVANOVA KRAYTCHEVA
SECOND SECRETARY (POLITICAL)

MR. CHRISTO CHRISTOV LAZAROV; MRS. GERGANA NIKOLAEVA LAZAROVA
SECOND SECRETARY & CONSUL

MR. IVAYLO DIMITROV STANEV; MRS. JORDANKA DIMITROVA STANEVA
ATTACHE

BRIGADIER GENERAL STEFAN DINCHEV YANEV; MS. PENKA KRASTEVA YANEVA
DEFENSE ATTACHE

ARMED FORCES ATTACHE OFFICE
1621 22ND STREET, NW 20008
(OFFICE 202-332-6616)

COMMERCIAL COUNSELOR OFFICE
1621 22ND STREET, NW 20008
(OFFICE 202-332-6609)

CONSULAR OFFICE
1621 22ND STREET, NW 20008
(OFFICE 202-387-7969)

Burkina Faso

EMBASSY OF BURKINA FASO
Chancery: 2340 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008
(EMBASSY 202-332-5577) (FAX 202-667-1882)

HIS EXCELLENCY SEYDOU BOUDA
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. PASCAL BATJOBO; MRS. OLIVIA OUELY BATJOBO PALE
MINISTER-COUNSELOR

MRS. MAIMOUNATA COMPAORE; MR. HAROUNA COMPAORE
COUNSELOR

MR. LASSINA BITIE; MRS. SETOU BITIE SOUGUE
SECOND SECRETARY

MRS. ADELE BOUDA ZOUGMORE; HIS EXCELLENCY SEYDOU BOUDA
ATTACHE

MR. ISSAKA DEME; MRS. MAMOUNA DEME OUEDRAOGO
ATTACHE (FINANCE)

MRS. MARIAM KABORE OUEDRAOGO; MR. KARIM KABORE
ATTACHE (CULTURAL)

MR. KARIM KABORE; MRS. MARIAM KABORE OUEDRAOGO
ATTACHE (SOCIAL AFFAIRS)

MRS. SOAGUI JOSIANE THIOMBIANO LOMPO
ATTACHE

MR. PIERRE WAONGO; MRS. MONIQUE WAONGO KOURAOGO
ATTACHE (PRESS)

Burma

EMBASSY OF THE UNION OF BURMA
Chancery: 2300 S STREET, NW 20008
(EMBASSY 202-332-3344) (FAX 202-332-4351)

HIS EXCELLENCY THAN SWE; MRS. KHIN WIN YEE
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. YE LWIN; MRS. THI THI MAR
MINISTER-COUNSELOR

MR. KYAW TIN SHEIN; MRS. THEINGI AYE
COUNSELOR

MS. AYE AYE SOE
COUNSELOR

MISS PHOO PWINT KO KO
SECOND SECRETARY

MR. HLAING MYINT AUNG; MRS. SU MON HTWE
ATTACHE

MR. MYO LYNN AUNG
ATTACHE

MR. NAY KO AUNG; MRS. KHIN KHAT KHAT KHAING
ATTACHE

MRS. KHIN HTAY; MR. LIN HTUN
ATTACHE

MR. NE LINN
ATTACHE

MISS SAN SAN MAW
ATTACHE

MR. MIN CHAN MYAE
ATTACHE

MR. TIN WIN SOE; MRS. ZIN MAR MYO
ATTACHE

MR. YAN NAING SOE SOE; MRS. HMWAY HMWAY AUNG
ATTACHE

COLONEL MYINT THEIN; MRS. MAY MAY TIN
DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE OFFICE
2300 CALIFORNIA STREET, NW 20008
(OFFICE 202-332-1938)

Burundi

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF BURUNDI
Chancery: 2233 WISCONSIN AVENUE, NW, SUITE 408 20007
(EMBASSY 202-342-2574) (FAX 202-342-2578)

HER EXCELLENCY ANGELE NIYUHIRE; MR. SIMEON KIRABISHA
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. JOEL NKURABAGAYA; MRS. MARIE JOSEE NTIHABOSE
COUNSELOR


A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Cambodia Chile Costa Rica
Cameroon China Cote D'Ivoire
Canada Colombia Croatia
Cape Verde Comoros Cyprus
Central African Republic Congo, Democratic Republic of Czech Republic
Chad Congo, Republic of  

Cambodia

ROYAL EMBASSY OF CAMBODIA
Chancery: 4530 16TH STREET, NW 20011
(EMBASSY 202-726-7742) (FAX 202-726-8381)


HIS EXCELLENCY HENG HEM; MRS. SAVINE EK
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. RITHIPOL TITH
COUNSELOR (COMMERCIAL)

MR. VUTH THEAM; MRS. MANOREN THA
SECOND SECRETARY

MR. DARAVUTH CHAN; MRS. NAVY UN
THIRD SECRETARY

MR. CHANNOCH VONG; MRS. CHANTHA LEANG
THIRD SECRETARY

MRS. NEARY SOKHA MEN
ATTACHE (ACCOUNTS)

MR. NAVUTH KOEUT; MRS. THAVY HENG
DEFENSE & MILITARY ATTACHE

CAPTAIN SAKSOVUTHY, III SAY
ASST. DEFENSE & MILITARY ATTACHE

DEFENSE ATTACHE'S OFFICE
4530 16TH STREET, NW 20011
(OFFICE 202-726-7742) (FAX 202-726-8381)

Cameroon

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF CAMEROON
Chancery: 3400 INTERNATIONAL DRIVE, NW, SUITE 5L 5M 20008

(EMBASSY 202-265-8790) (FAX 202-387-3826)

HIS EXCELLENCY BIENVENU JOSEPH C. FOE ATANGANA; MRS. VERONIQUE FOE BILOA
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MS. NAOMIE BEGALA MIKEL
COUNSELOR

MR. FRANCOIS NGOUBENE; MRS. MARIE THERESE NGOUBENE NKEN
COUNSELOR (FINANCIAL)

MR. RICHARD NYAMBOLI NGWA; MRS. PATIENCE NGWECHO NYAMBOLI YANCHO
COUNSELOR (COMMUNICATION)

MR. GERVAIS EDMOND BINDZI EDZIMBI; MRS. MADELEINE VIRGINIE BINDZI ABOUI
FIRST SECRETARY

MR. OUMAROU CHINMOUN; MRS. MARIE J CHINMOUN MANGA NYAMVONGO
FIRST SECRETARY

MR. MODESTE MICHEL ESSONO; MRS. PULCHERIE ESSONO CHEMBOU
FIRST SECRETARY

MRS. AICHA REGINE BOUDJIHO
SECOND SECRETARY (CONSULAR & PROTOCOL)

MR. PETER MBONGO MOTOMA; MRS. MBONGO MOTOMA LUCIA LIMUNGA ISOKO
SECOND SECRETARY

MR. CHARLES DI MINTYENE; MRS. BRIGITTE NICOLE DI MINTYENE
ATTACHE (CULTURAL)

COLONEL ELIE BANBARA; MRS. REBECA BANBARA REPELI
DEFENSE & MILITARY ATTACHE

MAJOR ANDRE HUBERT ONANA MFEGE; MRS. KARINE ESTHER ONANA MFEGE
AIR ATTACHE

Canada

EMBASSY OF CANADA
Chancery: 501 PENNSYLVANIA AVENUE, NW 20001
(EMBASSY 202-682-1740) (FAX 202-682-7726)

HIS EXCELLENCY GARY ALBERT DOER
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MS. DEBORAH ANN LYONS
MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MS. DEANNA LYNN HORTON
MINISTER

MS. ANYA ILLANA LISOWSKI; MR. LONNIE DALE FLEISCHHACKER
MINISTER

MS. SHEILA BERNADINE RIORDON
MINISTER

MR. MARIO BOT; MRS. THU HUONG THI NGUYEN
MINISTER-COUNSELOR & CONSUL GENERAL

MRS. DIANE BURROWS; MR. GREGORY M. BELL
MINISTER-COUNSELOR

MR. MICHAEL LLOYD EYESTONE; MRS. MONIKA JUSTYNA SURMA EYESTONE
MINISTER-COUNSELOR

MR. RONALD GARSON
MINISTER-COUNSELOR

MRS. CHRISTINE DAWN TANNOUS HANSON; MR. VICTOR JERRY TANNOUS
MINISTER-COUNSELOR

MR. MARTIN OLAV MOEN; MRS. SOOKYUNG IM
MINISTER-COUNSELOR

MRS. LISETTE ALLISON RAMCHARAN; MR. SEAN TREVOR SUNDERLAND
MINISTER-COUNSELOR

MRS. ERYN SPROULE; MR. MICHAEL CHELSEA THIEL
MINISTER-COUNSELOR

MS. LAURIE ANDERSON
COUNSELOR (ADMINISTRATION) & CONSUL

MS. JENNIE CHEN; MR. JOSEPH MICHAEL MCALLISTER
COUNSELOR

MR. PAUL JOSEPH CONNORS
COUNSELOR

MRS. HEATHER NANCY DE SANTIS; MR. DOUGLAS JEAN LAURIAULT
COUNSELOR

MS. PASCALE DUGRE SASSEVILLE
COUNSELOR

MR. MICHAEL ELLIOTT;  MRS. SUZANNE CAROLINE ELLIOTT
COUNSELOR

MS. CATHERINE GODIN;  MR. JOHANN HENDRIK VAN HEERDEN
COUNSELOR

MR. DANIEL JOHN GROCHOWALSKI
COUNSELOR

MR. TIMOTHY ANDREW HAHLWEG; MRS. JODINE MICHELLE HAHLWEG
COUNSELOR

MR. WILLIAM JAMES HAWKE
COUNSELOR (IMMIGRATION)

MRS. LISA SUZANNE JANES; MR. WILLIAM STEVEN JANES*
COUNSELOR

MR. VASKEN KHABAYAN; MRS. SABRINA DADRIAN KASSABIAN
COUNSELOR

MR. CHRISTOPHER LEE LEGGETT; MRS. JULIE ANNE LEGGETT*
COUNSELOR

MR. DONALD ROBERT MACKAY
COUNSELOR

MR. WILLIAM ARTHUR MACKEY; MRS. KAREN BERGSTROM MACKEY
COUNSELOR

MR. JEROME PISCHELLA
COUNSELOR

MR. CHRISTOPHER MICHAEL LEPA PLUNKETT
COUNSELOR

MR. FRANK STRICKLAND RUDDOCK; MRS. JANET LOUISE RUDDOCK
COUNSELOR

MR. SEAN TREVOR SUNDERLAND
COUNSELOR

MR. THOMAS JOHN TRUEMAN; MRS. KATHERINE TRUEMAN
COUNSELOR

MS. SALLY WADE
COUNSELOR (ADMINISTRATIVE)

MR. RICHARD MAREK WILLIAMS; MS. MARGARET KATHLEEN BRANDON
COUNSELOR

MR. DARRIN STEVEN BAGGS; MRS. MICHELE BAGGS
FIRST SECRETARY

MRS. MARTINE BELANGER; MR. CHRISTIAN FRANCOIS CECIL
FIRST SECRETARY

MR. MICHAEL WILLIAM BLACKMORE; MRS. SUSIE MIN JUNG LEE
FIRST SECRETARY

MS. SANDRA DARLENE BRANKER; MR. FRANK BRANKER
FIRST SECRETARY

MR. JUSTIN OLIVER CHAN; MRS. DINA DEVI CHAN
FIRST SECRETARY

MS. MEGAN JANE CLIFFORD
FIRST SECRETARY

MRS. NANCY MARIE CLOUTIER; MR. EDWARD W. CLOUTIER
FIRST SECRETARY

MS. GENEVIEVE DOMPIERRE
FIRST SECRETARY

MRS. SUZANNE CAROLINE ELLIOTT; MR. MICHAEL ELLIOTT
FIRST SECRETARY

DR. JOHN FRIM; MRS. MONICA MARIA FRIM
FIRST SECRETARY (DEFENSE)

MR. GREGORY GALLIGAN
FIRST SECRETARY

MS. LENA GEE
FIRST SECRETARY

MRS. SUE ANNA GERVAIS; MR. KELLY LEANDRE HEMBRUFF
FIRST SECRETARY

MR. LUKAS GUDINSKAS
FIRST SECRETARY

MR. HOWARD RAPHAEL ISAAC
FIRST SECRETARY

MR. CHRISTOPHER J. C. LINDGREN; MRS. KORRINA O. LINDGREN
FIRST SECRETARY

MS. H. ANNE KATHERINE MATTSON; MR. BENJAMIN JUSTIN GAUSS*
FIRST SECRETARY

DR. KEITH KIRK NIALL
FIRST SECRETARY

MS. JEANETTE ELITA PATELL
FIRST SECRETARY

MR. CHRISTIAN JEAN JACQUES A. RANGER
FIRST SECRETARY

MRS. SHANNON MARIE SONA SONI;  MR. IAN GORDON MARSHALL
FIRST SECRETARY

MS. PEGATHA JEAN TAYLOR
FIRST SECRETARY

MR. PIERRE THIVIERGE; MRS. LYNDA BOURASSA
FIRST SECRETARY

MR. SEBASTIAN TIRADO; MRS. SARA AMINI
FIRST SECRETARY

MR. MARC NAZAR TOWAIJ; MS. KIRSTEN MADEL
FIRST SECRETARY

MS. SUZANNE ALICIA WILKINSON
FIRST SECRETARY

MS. SABA ZARGHAMI
FIRST SECRETARY

MR. SEAN THOMAS CLARK; MRS. JULIE LINE CLARK
SECOND SECRETARY

MISS ALIA DEDHAR
SECOND SECRETARY

MS. LOUISA MARIE BENEDIKTE DELAPREE
SECOND SECRETARY

MISS SARAH QUIGLEY
SECOND SECRETARY

MS. ALEXANDRA ALYSSA VACHON WHITE;  MR. DORIAN KELLY PANCHYSON
SECOND SECRETARY

MR. DANIEL JOHN ZAHARYCHUK; MS. GENEVIEVE MARIE A. N. LAURENCE
SECOND SECRETARY

CORPORAL CAROLINE ALLISON
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

CORPORAL KEVIN LEANDER ARSENAULT
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MS. NATALIE AYERS;  MR. DEREK AYERS
ATTACHE

MRS. PATRICIA DANIELA BARROTTI; MR. JOSEPH OSCAR PETERS
ATTACHE

MR. JEAN PHILIPPE BEDARD;  MS. CATHERINE ROXANNE DUBUC
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

LIEUTENANT RANDALL MILTON BINNIE
ATTACHE (HEALTH & TRAINING)

MS. AMELIE BLOUIN
ATTACHE

MRS. CHERYL GAYE BRUNTON DUBBS
ATTACHE

MR. DAVID ANDREW CAMPBELL; MRS. BETTINA CAMPBELL
ATTACHE

MS. CLAUDIANE CHARLESTON
ATTACHE

MS. CHARMAINE MARGARET COX
ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL NORBERT JOSEPH LUDGER CYR; MS. JEANNE AUDREY CURRIE
ATTACHE (MEDIA & MILITARY AFFAIRS)

MASTER CORPORAL SHIRLEY LUCIA DE SOUZA
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. BLAIR CARLETON FOSTER; MRS. STACY LEE FOSTER
ATTACHE

MRS. STACY LEE FOSTER; MR. BLAIR CARLETON FOSTER
ATTACHE

CORPORAL YVAN LEO PAUL GUERIN; MRS. GENEVIEVE BORDEIANU
ATTACHE

MRS. JOUMANA HANNA; MR. JOSEPH CHAMOUN
ATTACHE

MS. ANITA GRACE HESSLING
ATTACHE

CORPORAL ALLAN HUTCHISON
ATTACHE

MS. KRISTIN MARLENE JAREMA
ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL YANNICK NICOLAS LEMIEUX; MS. ERICA LYNN FRANK*
ATTACHE

MR. DANIEL EARL MONGRAW; MRS. NATASHA MARIE FRANCIS MONGRAW
ATTACHE

MR. JOHN EDWARD MULHOLLAND; MRS. NICOLE JEANNE MULHOLLAND
ATTACHE

MR. KEVIN ROBERT PARADISE; MS. AMY RACHAEL COMPAGNAT
ATTACHE

MR. RICHARD ALLAN RHODES; MS. CHARLOTTE ANNE RHODES
ATTACHE (FINANCIAL)

MR. ANDRE ROBILLARD;  MS. SUZANNE ROBILLARD
ATTACHE

MS. SUZANNE ROBILLARD; MR. ANDRE ROBILLARD
ATTACHE

MASTER WARRANT OFFICER WAYNE THOMAS RUTTER
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MRS. PAMELA YVONNE SAUNDERS; MR. COLIN GEOFFREY SUTER
ATTACHE

MR. DAVID THOMAS SORENSEN; MRS. KHAWLA SORENSEN
ATTACHE

MS. PAMELA MARIE VOKEY
ATTACHE

MR. ROBERT JOSEPH WEATHERBY; MRS. DONNA FERN WEATHERBY
ATTACHE

LIEUTENANT COMMANDER JAMES GORDON BARNES;  CAPTAIN KIRSTEN RAE BARNES
ASST. ATTACHE (HEALTH & TRAINING)

CORPORAL CHANTAL BOLDUC
ASST. ATTACHE

LIEUTENANT COMMANDER JOHN PAUL GERARD COLLIER; MRS. LORA ANN COLLIER
ASST. ATTACHE (ENGINEERING)

MRS. LORA ANN COLLIER
ASST. ATTACHE (PUBLIC AFFAIRS)

MR. LONNIE DALE FLEISCHHACKER;  MS. ANYA ILLANA LISOWSKI
ASST. ATTACHE

MAJOR LUC FRENETTE; MRS. JUDY MARIE FRENETTE
ASST. ATTACHE (TRAINING & DOCTRINE)

MAJOR TAMMY MICHELLE HISCOCK; CHIEF WARRANT OFFICER DAVID HARVEY HISCOCK
ASST. ATTACHE (ADMIN.)

WARRANT OFFICER DAVID MICHAEL HITT
ASST. ATTACHE

COMMANDER CHARLES MARIE MATTE; MRS. GLORIA GABRIELA MICHEL AVALOS
ASST. ATTACHE

SERGEANT JOSEPH REJEAN MICHEL
ASST. ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL KEITH EDWARD OSMOND; MRS. MICHELLE TANYA OSMOND
ASST. ATTACHE

MAJOR DANIEL ROBICHAUD; MRS. NATHALIE ROBICHAUD
ASST. ATTACHE

CORPORAL JOSEPH GUY FRANCOIS ROBICHAUD;  MS. SAMANTHA LYNN BILLARD
ASST. ATTACHE

MAJOR STEPHANE ROUX; MRS. CAROLINE BUJOLD
ASST. ATTACHE (HEALTH)

CORPORAL ROWAN SMITH
ASST. ATTACHE (HEALTH SERVICES)

SEAMAN KAREN GAYLE TAYLOR
ASST. ATTACHE

LIEUTENANT GENERAL GUY THIBAULT; MRS. BEVERLEY ANNE THIBAULT
ASST. ATTACHE

SERGEANT JEAN MARC VERREAULT
ASST. ATTACHE

MAJOR CHARITY WEEDEN; MR. BRIAN CURT WEEDEN*
ASST. ATTACHE (DEFENSE)

COMMANDER DAVID WILCOX; MRS. DEBORAH ANN WILCOX
ASST. ATTACHE (HEALTH)

MR. DAVID PETER WILLMORE
ASST. ATTACHE

MAJOR GENERAL NICOLAS ERIK MATERN; MRS. SONIA THIBAULT
DEFENSE ATTACHE

COLONEL DAVID ALAN RUNDLE; MRS. ANN IRENE DOBBINS
MILITARY ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

COLONEL HUGH ARCHIE FERGUSON; MRS. VALLENA MARIE FERGUSON
ASST. DEFENSE ATTACHE

COLONEL SCOTT ANTHONY HOWDEN; MRS. SHARON JOAN HOWDEN
ASST. DEFENSE & AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL PATRICK HARRY MCADAM; MRS. MARY SUZETTE MCADAM
ASST. MILITARY ATTACHE

COMMANDER DAVID TRUDEAU; MS. LAURIE ANN ROSE
ASST. NAVAL ATTACHE

CAPTAIN RICHARD PIERRE GRAVEL
NAVAL ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL STEVE CHOUINARD; MRS. CHRISTINE CARON
ASST. AIR ATTACHE

COLONEL ALLAN RICHARD THOMPSON; MRS. SUSAN BONNIE THOMPSON
DEFENSE COOPERATION ATTACHE

MAJOR MICHAEL ALLEN ROSS; MRS. LORI TREMBLAY
ASST. DEFENSE COOPERATION ATTACHE

Cape Verde

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF CAPE VERDE
Chancery: 3415 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20007
(EMBASSY 202-965-6820) (FAX 202-965-1207)

HER EXCELLENCY MARIA DE FATIMA DA VEIGA
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. DANIEL LEOPOLDINA SOARES OLIVEIRA; MRS. ISABEL SOARES OLIVEIRA
MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MS. MARIA MENDONCA SEMEDO
FIRST SECRETARY

MRS. ISABEL SOARES OLIVEIRA;  MR. DANIEL LEOPOLDINA SOARES OLIVEIRA
THIRD SECRETARY

Central African Republic

EMBASSY OF THE CENTRAL AFRICAN REPUBLIC
Chancery: 2704 ONTARIO ROAD 20009
(EMBASSY 202-483-7800) (FAX 202-332-9893)

HIS EXCELLENCY STANISLAS MOUSSA KEMBE
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. JEAN BAPTISTE DALOBA;  MRS. CAROLINE DALOBA NEE OUAMOUNDJOU
COUNSELOR

MR. JEAN PAUL KAIKOUMI
COUNSELOR

MR. HONORE MBAYE; MRS. CLARISSE P. MBAYE ADOUM FATIGUET
COUNSELOR (ECONOMIC)

MRS. MICHELE MARIE CLAUDE BENZOT; MR. EUGENE DYKOIN GNOMBOU
SECOND SECRETARY (FINANCE AND ADMINISTRATION)

MR. JONATHAN KPADEA SENKIAN;  MRS. GRACE ANNIE KPADEA
ATTACHE (SECURITY)

MRS. SYLVIE YASSINGOU
ATTACHE (CULTURAL)

Chad

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF CHAD
Chancery: 2401 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008
(EMBASSY 202-462-4009) (FAX 202-265-1937)

HIS EXCELLENCY DJOUMBE MAITINE; MRS. DARKARIM NAOMI DJOUMBE
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. HAMID TAKANE YOUSSOUF; MRS. IKRAM MAHAMAT SALEH
COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. N. BASHIR NURANE; MRS. NEFISSA NURAN
COUNSELOR

MR. TCHOULI GOMBO; MRS. LIDA ELISABETH M. GOMBO TCHOULI
FIRST SECRETARY

MR. MAHMOUD ADJI ABBASSE EL HADJ; MRS. MAHAMAT ACHAKIR KALTOUMA
ATTACHE

MR. HASSANE OUSMAN
ATTACHE

MR. NAIMBAYE YELKE DASNAN; MRS. BONODJI DJIMASNGAR DASNAN
DEFENSE & MILITARY ATTACHE

Chile

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF CHILE
Chancery: 1732 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20036
(EMBASSY 202-785-1746) (FAX 202-887-5579)

HIS EXCELLENCY FELIPE BULNES SERRANO; MRS. MONICA PELLEGRINI
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. ROBERTO EDUARDO MATUS HARRIS; MRS. MYRIAM LUZ GOMEZ INOSTROZA
COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

COLONEL VICTOR JOAQUIN ACOSTA CONTRERAS; MRS. MARIA SOLEDAD JARA CAMPOS
COUNSELOR (TECHNICAL AFFAIRS)

MR. JULIO ANTONIO BRAVO YUBINI; MRS. ISABEL MARGARITA PUIG VALENZUELA
COUNSELOR

MR. CHRISTIAN U. HODGES NUGENT DOCMAC; MRS. MARIA ESTER VILLAR PELAEZ
COUNSELOR & CONSUL

MR. FELIPE COUSINO DONOSO; MRS. MARIA F. RODRIGUEZ FIGUEROA
FIRST SECRETARY

MR. JAIME EDUARDO FERRAZ ARAVENA; MRS. ELISA DEL CARMEN GARCIA JORQUERA
FIRST SECRETARY

MR. JAIME ALEXIS MUNOZ SANDOVAL; MRS. MARIA BERNARDITA RIOSECO ORTEGA
FIRST SECRETARY

MS. ANNEMARIE DUNKER STECHER
SECOND SECRETARY & CONSUL

MR. ARTURO GALEB H. GIADALA SUKNI; MRS. MARIA MOSTAFA ZAVAN
SECOND SECRETARY & CONSUL

MS. LORENA GABRIELA PALOMO PARADA; MR. RICARDO JAIME RODRIGUEZ GARRIDO
SECOND SECRETARY

MR. NICOLAS CHRISTIAN BAR ARMSTRONG; MS. MARIA JOSE C. LARRAIN EGUSQUIZA
ATTACHE (CULTURAL )

MRS. MARIA HILDA BOLVARAN MORALES; MR. PEDRO E. PINCUS*
ATTACHE (CIVIL)

MR. JOAQUIN TAGLE EDWARDS; MRS. MARIA ISABEL PRIETO ALCADE
ATTACHE (AGRICULTURAL)

CAPTAIN MARCELO GOMEZ GARCIA; MRS. PAOLA MONICA M MARCHESSE BUSCO
NAVAL ATTACHE

COLONEL LEONARDO GINO ROMANINI GUTIERREZ; MRS. VERONICA ANDREA JOFRE TABERNER
AIR ATTACHE

COLONEL MIGUEL JUAN ALFONSO BELLET; MRS. MARIA LUISA ARECHETA OJEDA
ASST. MILITARY ATTACHE

AIR ATTACHE OFFICE
1100 17TH STREET, NW, SUITE 900 20036
(OFFICE 202-872-1334)

EMBASSY OF CHILE
1736 MASSACHUSETTS AVENUE 20036

MILITARY ATTACHE OFFICE
2171-2174 WISCONSIN AVENUE, NW, SUITE 2-3 20007
(OFFICE 202-785-2083)

NAVAL ATTACHE OFFICE
1875 CONNECTICUT AVENUE, NW, SUITE 700 20009
(OFFICE 202-667-7790)

China

EMBASSY OF CHINA
Chancery: 3505 INTERNATIONAL PLACE, NW 20008
(EMBASSY 202-495-2000) (FAX 202-495-2138)

HIS EXCELLENCY YESUI ZHANG; MRS. NAIQING CHEN
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. HONGBO DENG;  MRS. LING SHI
MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. NING HE; MRS. XIAOYAN LIU
MINISTER

MR. KANG LU
MINISTER

MRS. NAIQING CHEN
MINISTER-COUNSELOR

MR. MAOTIAN FANG; MRS. XIAOLING LIU
MINISTER-COUNSELOR

MR. XIAOJUN HENG; MRS. LING ZHU
MINISTER-COUNSELOR

MR. CHAOCHEN LI; MRS. KEKE SHANG
MINISTER-COUNSELOR

MR. DONGWEN LI; MRS. BAILING CHANG
MINISTER-COUNSELOR

MRS. CHENZI LIU
MINISTER-COUNSELOR

MR. WEIMIN LIU
MINISTER-COUNSELOR

MRS. YANXIA WANG; MR. HUAIYU WANG
MINISTER-COUNSELOR

MR. SHAOGANG ZHANG; MRS. XIAOYUE WANG
MINISTER-COUNSELOR

MR. BINGXI ZHEN
MINISTER-COUNSELOR

MR. JIANING CAI;  MRS. ZHENGYING GUAN
COUNSELOR

MR. FULI CHEN; MRS. MINGHONG XU
COUNSELOR

MR. XIONG FENG CHEN; MRS. YING CAI
COUNSELOR

MR. WEI CUI
COUNSELOR

MR. SHUANG GENG
COUNSELOR

MR. JIN YONG HE; MRS. JIN SONG LONG
COUNSELOR

MRS. LANJING HE
COUNSELOR

MR. BINCHEN HU
COUNSELOR

MRS. WENLI HU
COUNSELOR

MRS. YILI JIANG
COUNSELOR

MR. BIN LI
COUNSELOR

MR. GANG LI; MRS. MING HE
COUNSELOR

MR. JIAN LIU
COUNSELOR

MR. WEIGUO LIU; MRS. HONGYAN DU
COUNSELOR

MR. YANTAO LIU; MS. YAHUI HOU
COUNSELOR

MR. GUOLIANG MA; MRS. QIXIANG CUI
COUNSELOR

MS. XIAO PING NIU
COUNSELOR

MRS. LING SHI; MR. HONGBO DENG
COUNSELOR

MR. PING SONG;  MRS. LIN LI
COUNSELOR

MR. JING SU;  MRS. CHUN WANG
COUNSELOR

MR. JIN SUN; MS. WEN FENG TAN
COUNSELOR

MR. GUANGHUI TANG; MRS. YAN ZHAO
COUNSELOR

MR. GUOPING WANG
COUNSELOR

MR. QI WANG; MRS. XIAO JING WANG
COUNSELOR

MRS. WEIYI XIAN; MR. XIANG CHEN
COUNSELOR

MRS. XUEYUAN XU;  MR. CHENGLIANG WANG
COUNSELOR

MR. RUIJIN YANG; MRS. XIAOLING KUANG
COUNSELOR

MR. LIYOU ZHA; MRS. HUIQUN ZHENG
COUNSELOR

MR. JIANWEN ZHANG;  MRS. QIUHUAN SUN
COUNSELOR

MR. MIN ZHANG; MRS. YUQING LIU
COUNSELOR

MR. YI ZHANG
COUNSELOR

MR. JING XING ZHOU
COUNSELOR

MR. RONGGUO ZHOU; MRS. JINXIU ZHANG
COUNSELOR

MRS. DAN DAN BAI;  MR. TONG WANG
FIRST SECRETARY

MR. YONGSHENG CAI; MRS. XI LU
FIRST SECRETARY

MR. WEIMIN CHANG; MRS. QINGYAN WANG
FIRST SECRETARY

MR. XIANG CHEN; MRS. WEIYI XIAN
FIRST SECRETARY

MR. ZHI XIN CHEN;  MRS. YU FANG GUO
FIRST SECRETARY

MRS. SHUQIN DU
FIRST SECRETARY

MR. DINGJIAN DUAN;  MRS. WENJING LI
FIRST SECRETARY

MR. KE FENG; MRS. LIN WANG
FIRST SECRETARY

MR. JUNYI GAO
FIRST SECRETARY

MR. SHENGWU GUO; MS. YAN WANG
FIRST SECRETARY

MR. JIE HAO; MRS. DAN ZHANG
FIRST SECRETARY

MRS. WENLI HAO
FIRST SECRETARY

MR. GANG HUANG;  MRS. XIAOMEI SHENG
FIRST SECRETARY

MR. JINGRUI HUANG; MRS. SHUQIN TAN
FIRST SECRETARY

MRS. JUNYING HUANG; MR. BINGWANG SUN
FIRST SECRETARY

MR. XUEHU HUANG; MRS. HUIJIE ZHANG
FIRST SECRETARY

MR. FANGNING JIAN; MRS. JING YAO
FIRST SECRETARY

MS. HAIYING JIANG
FIRST SECRETARY

MISS BING LI; MR. XIYING ZHOU
FIRST SECRETARY

MR. CHAOYANG LI; MRS. YILIN SUN
FIRST SECRETARY

MRS. SANGHUA LI
FIRST SECRETARY

MR. WEI LI; MRS. HONGYUAN WANG
FIRST SECRETARY

MR. XIAOJUN LI; MRS. MEI HE
FIRST SECRETARY

MS. HANG LIN
FIRST SECRETARY

MR. RUIHUA LIN; MRS. QUANHONG NIE
FIRST SECRETARY

MR. YI LIU;  MRS. JIE ZHAO
FIRST SECRETARY

MRS. YANLIU LU
FIRST SECRETARY

MR. YAODONG MA;  MRS. HAIPING WANG
FIRST SECRETARY

MR. BING MAO; MRS. CHUNPING PIAO
FIRST SECRETARY

MR. FANG MENG;  MRS. FANG WANG
FIRST SECRETARY

MR. LI QIAN;  MRS. FEI LU
FIRST SECRETARY

MRS. XIAOYAN QIAN; MR. YONG WANG
FIRST SECRETARY

MRS. HAI JING QIN
FIRST SECRETARY

MR. ANG SHEN; MRS. ZHIYI YIN
FIRST SECRETARY

MRS. JUN SHEN
FIRST SECRETARY

MR. LEI SHI; MRS. WEI LIANG
FIRST SECRETARY

MR. YUAN QIANG SHI
FIRST SECRETARY

MRS. YAN XIN TIAN;  MR. LIGONG CHEN
FIRST SECRETARY

MR. GENHUA WANG; MRS. MINGJIE PENG
FIRST SECRETARY

MR. JIA CUN WANG
FIRST SECRETARY

MR. LIANG WANG; MRS. YIYIN GU
FIRST SECRETARY

MR. QING WANG; MRS. SHAOHUA GU
FIRST SECRETARY

MR. XIN WANG; MRS. QU CHEN
FIRST SECRETARY

MS. YAN WANG
FIRST SECRETARY

MR. YONG WANG; MRS. YURONG CHAI
FIRST SECRETARY

MR. DONG WEI; MRS. MING QIU
FIRST SECRETARY

MS. JINHUA XIN
FIRST SECRETARY

MR. JINMING XU; MRS. WEI CHEN
FIRST SECRETARY

MR. DONGYE YAO
FIRST SECRETARY

MR. DUNHAI YU; MRS. XIAOXU CAI
FIRST SECRETARY

MR. GENG YU; MRS. GUANGLIN LAI
FIRST SECRETARY

MR. XUEQIAN ZHANG
FIRST SECRETARY

MR. CHENGGANG ZHAO; MRS. ZAOFANG FU
FIRST SECRETARY

MR. XIANJIN ZHAO; MRS. HAOJIE XU
FIRST SECRETARY

MR. XIUCHUN ZHAO; MRS. CI WANG
FIRST SECRETARY

MR. BAOQUAN ZHOU; MRS. YAN WANG
FIRST SECRETARY

MRS. QIAN ZHOU; MR. JING XING ZHOU
FIRST SECRETARY

MR. SHENGHE ZHOU; MS. YAXIN WANG
FIRST SECRETARY

MR. JIAN PING CHEN; MRS. BO DENG
SECOND SECRETARY

MRS. TAO E; MR. QING ZHENG
SECOND SECRETARY

MR. JIANG HE; MRS. MENGMENG WU
SECOND SECRETARY

MR. YINGJIE HE; MRS. YAN LIU
SECOND SECRETARY

MR. BIN HU; MRS. YUNYUN LU
SECOND SECRETARY

MS. CHENG LI;  MR. ZHENXIN PENG
SECOND SECRETARY

MR. QINGMEI LI
SECOND SECRETARY

MRS. RUIHONG LI
SECOND SECRETARY

MISS CUIHANG LIU
SECOND SECRETARY

MR. DONG LIU; MRS. YAMEI WANG
SECOND SECRETARY

MR. JIANG LIU; MRS. LIXIA ZHANG
SECOND SECRETARY

MR. XIANG LIU;  MRS. RIPING LI
SECOND SECRETARY

MRS. YUQING LIU; MR. MIN ZHANG
SECOND SECRETARY

MRS. FEI LU
SECOND SECRETARY

MRS. XIN LUO
SECOND SECRETARY

MR. WEI MENG; MS. YUQING ZHANG
SECOND SECRETARY

MR. HUA QIN
SECOND SECRETARY

MR. BO QU; MRS. QINGHUA ZHANG
SECOND SECRETARY

MRS. RONG REN
SECOND SECRETARY

MR. JINSONG SI
SECOND SECRETARY

MR. JINSHUN TAO; MRS. JINGYU JIE
SECOND SECRETARY

MR. SONG TAO;  MRS. YUYU DAI
SECOND SECRETARY

MR. YE WAN;  MS. JIAYING MENG
SECOND SECRETARY

MR. ZHIGUANG WAN; MS. YING LU
SECOND SECRETARY

MRS. LIN WANG
SECOND SECRETARY

MRS. XIAO JING WANG; MR. QI WANG
SECOND SECRETARY

MRS. YAMEI WANG;  MR. DONG LIU
SECOND SECRETARY

MS. CHAO YING WU
SECOND SECRETARY

MS. XIAOFANG YU
SECOND SECRETARY

MS. JIN ZHANG
SECOND SECRETARY

MRS. JINGPING ZHANG
SECOND SECRETARY

MR. MAO MING ZHANG; MRS. JIE YANG
SECOND SECRETARY

MR. YUWEI ZHANG; MS. LUXIA YI
SECOND SECRETARY

MR. ZHIQIANG ZHAO
SECOND SECRETARY

MRS. HUI ZHOU
SECOND SECRETARY

MR. LI ZHOU;  MRS. YING CHEN
SECOND SECRETARY

MR. TAO CHEN; MRS. LI WU
THIRD SECRETARY

MRS. ZAOFANG FU
THIRD SECRETARY

MR. YUAN GAO; MRS. YUAN GAO
THIRD SECRETARY

MR. YI HAN; MRS. JING WANG
THIRD SECRETARY

MR. SHUAI LI
THIRD SECRETARY

MS. NI LIU
THIRD SECRETARY

MRS. YUNYUN LU; MR. BIN HU
THIRD SECRETARY

MR. QING LUO
THIRD SECRETARY

MR. XIAOHUI MA; MRS. YING ZHANG
THIRD SECRETARY

MR. YUE MA; MRS. XINXIN LI
THIRD SECRETARY

MS. TIAN QIAN
THIRD SECRETARY

MR. LIN QIU; MS. XIAOXIAO LI
THIRD SECRETARY

MR. JIAN SHANG
THIRD SECRETARY

MR. ZHENZHONG WEI; MRS. LIN LIN
THIRD SECRETARY

MR. PENG ZHANG; MS. LI YAO
THIRD SECRETARY

MR. PENG ZHANG; MRS. LI LI
THIRD SECRETARY

MRS. WEI ZHANG
THIRD SECRETARY

MR. YANYU ZHANG; MRS. JING ZHAO
THIRD SECRETARY

MR. TIANZHUO ZHENG; MRS. SIYING GE
THIRD SECRETARY

MR. PING ZHONG; MS. YAN LIU
THIRD SECRETARY

MR. CHONG ZHOU; MRS. XIAOFEN GENG
THIRD SECRETARY

MR. ZHENG DAI; MRS. LI WANG
ATTACHE

MR. XIAOJUN GUO
ATTACHE

MR. FEI HAN; MRS. XIAOLING CHEN
ATTACHE

MISS YU HAO
ATTACHE

MR. CHANGJIN HU
ATTACHE

MR. XUAN JIN; MRS. RUIPING LI
ATTACHE

MR. GUOZHU YANG
ATTACHE

MR. YINAN ZHANG; MRS. JIAWEI LIU
ATTACHE

MR. ZHUOJUN ZHENG
ATTACHE

MS. YANHUI ZHU
ATTACHE

MR. SHUANG DU
ATTACHE (CIVIL)

MRS. XIN QI
ATTACHE (CIVIL)

CAPTAIN XUE GUANG BIAN; MRS. XIAOYUAN SONG
ASST. ATTACHE

MAJOR JIANQIANG HUANG; MS. XI DING
ASST. ATTACHE

MR. QINGSHE WANG; MRS. LI FAN
ASST. ATTACHE

MR. DENGFANG WEI
ASST. ATTACHE

MAJOR YUN YANG; MS. XU PANG
ASST. ATTACHE

MAJOR GENERAL NANFENG XU; MRS. JINGCHUAN SHEN
DEFENSE ATTACHE

COLONEL MAJOR HONG SHANG; MS. YING LI
MILITARY ATTACHE

CAPTAIN YAPING SHEN; MRS. HONG QU
NAVAL ATTACHE

BRIGADIER GENERAL ZHI JIANG ZHAO; MRS. QUN GU
AIR ATTACHE

COLONEL JIANZHONG LI; MRS. HUI LI
ASST. DEFENSE ATTACHE

COLONEL QIAN WU; MRS. DAN QU
ASST. DEFENSE ATTACHE

COLONEL HUIJING DONG; MRS. LI TIAN
ASST. MILITARY ATTACHE

COLONEL ZHENGMING JIANG; MRS. AIHONG MENG
ASST. MILITARY ATTACHE

MR. YONGXUAN LIU
ASST. MILITARY ATTACHE

MR. NING MA; MS. PEILIN ZHANG
ASST. MILITARY ATTACHE

BRIGADIER GENERAL JUN WANG; MRS. LI LIANG
ASST. MILITARY ATTACHE

MR. BEIQI HUANG; MRS. JUNRONG CAO
ASST. NAVAL ATTACHE

COLONEL SHI MIN CHEN; MRS. PING WU
ASST. AIR ATTACHE

AIR ATTACHE OFFICE
2300 CONNECTICUT AVENUE, NW 20008
(OFFICE 202-238-2542)

CONGRESSIONAL LIAISON OFFICE
2300 CONNECTICUT AVENUE, NW 20008
(OFFICE 202-328-2554)

CONSULAR AFFAIRS
2300 CONNECTICUT AVENUE, NW 20008
(OFFICE 202-328-2518)

CULTURAL AFFAIRS OFFICE
2300 CONNECTICUT AVENUE, NW 20008
(OFFICE 202-328-2597)

DEFENSE ATTACHE OFFICE
2139 WISCONSIN AVENUE, NW 20007
(OFFICE 202-295-2500) (FAX 202-338-1690)

ECONOMIC & COMMERCIAL COUNSELOR'S OFFICE
2133 WISCONSIN AVENUE, NW 20007
(OFFICE 202-625-3380) (FAX 202-337-5864)

ECONOMIC & COMMERCIAL COUNSELOR'S OFFICE
2133 WISCONSIN AVENUE, NW 20007

ECONOMIC AFFAIRS OFFICE
2300 CONNECTICUT AVENUE, NW 20008
(OFFICE 202-745-6505) (FAX 202-234-8629)

EDUCATION OFFICE
2700-12 PORTER STREET, NW 20008
(OFFICE 202-885-0715)

EDUCATIONAL AFFAIRS OFFICE
2300 CONNECTICUT AVENUE, NW 20008
(OFFICE 202-328-2535)

MILITARY ATTACHE OFFICE
2300 CONNECTICUT AVENUE, NW 20008
(OFFICE 202-328-2553)

NAVAL ATTACHE OFFICE
2300 CONNECTICUT AVENUE, NW 20008
(OFFICE 202-328-2541)

POLITICAL AFFAIRS OFFICE
2300 CONNECTICUT AVENUE, NW 20008
(OFFICE 202-328-2507)

PRESS AFFAIRS OFFICE
2300 CONNECTICUT AVENUE, NW 20008
(OFFICE 202-328-2546)

PRESS AFFAIRS OFFICE
2300 CONNECTICUT AVENUE, NW 20008

SCIENCE AND TECHNOLOGY OFFICE
2300 CONNECTICUT AVENUE, NW 20008
(OFFICE 202-328-2630)

VISA SECTION OFFICE
2201 WISCONSIN AVENUE, NW, FLOOR 1ST 20008
(OFFICE 202-338-6688)

Colombia

EMBASSY OF COLOMBIA
Chancery: 2118 LEROY PLACE, NW 20008
(EMBASSY 202-387-8338) (FAX 202-232-8643)

HIS EXCELLENCY CARLOS ALFREDO URRUTIA VALENZUELA; MRS. LEONOR RESTREPO DE URRUTIA
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. ALFONSO CUELLAR ARAUJO; MRS. ANGELA MARIA RIANO SANDINO
MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MRS. PATRICIA CORTES ORTIZ; MR. JAIME CAMARGO SUAREZ
MINISTER-COUNSELOR

MR. VICENTE ECHANDIA ROLDAN; MRS. NATALIA PINZON GOMEZ
MINISTER-COUNSELOR

MRS. MARIA DEL P. FERNANDEZ RETAMOSO; MR. JOSE LUIS TORRES TRESPALACIOS
MINISTER-COUNSELOR

MR. EDGAR RODRIGO ROJAS GARAVITO; MRS. CLAUDIA E. HERNANDEZ HERNANDEZ
MINISTER-COUNSELOR

MISS CAROLINA ACOSTA RAMOS
COUNSELOR (COMMERCIAL)

MRS. CLAUDIA TERESA CANDELA BELLO; MR. JUAN CARLOS ORREGO OCAMPO
COUNSELOR (COMMERCIAL)

MR. ANDRES EDUARDO DE LA CADENA ORTIZ; MRS. KAREN ELENA MENDOZA MANJARRES
COUNSELOR (COMMERCIAL)

MISS MONICA DE NARVAEZ CANO
COUNSELOR (COMMERCIAL )

MR. DANIEL CAMILO PEDRAZA ABRIL
FIRST SECRETARY

MS. NATALIA PENA HERNANDEZ
SECOND SECRETARY

MISS ANGELICA MARIA RICO SANCHEZ
SECOND SECRETARY & VICE CONSUL

MRS. MARIA LUCIA AMADOR MEZA
THIRD SECRETARY

MRS. CLAUDIA PATRICIA CUEVAS ORTIZ; MR. EDUARDO MUNAR SANCHEZ
THIRD SECRETARY

MR. KLAUS ADOLFO KOCH SALDARRIAGA; MRS. ANA MARIA SALAMANCA VALDERRAMA
THIRD SECRETARY

MR. IVAN ALEJANDRO TRUJILLO ACOSTA; MRS. YULI MARCELA GUIO CAMARGO
THIRD SECRETARY

COLONEL GONZALO RICARDO LONDONO PORTELA; MRS. DALGIS CARMELA ROJAS BARRAGAN
ATTACHE (POLICE )

MR. GUSTAVO ALBERTO MORENO MALDONADO; MS. LINA MARIA MARIN DIAZ
ATTACHE (POLICE )

COLONEL SAMUEL ALBERTO RIOS SEPULVEDA; MRS. MARTHA NEYLA PARRA ULLOA
MILITARY ATTACHE

COLONEL MAURICIO ARCINIEGAS NARANJO; MRS. MONICA BEATRIZ VELASQUEZ CORREA
AIR ATTACHE

COLONEL RICHAR FABIO A. PRIETO VARGAS; MRS. NORMA PATRICIA OROZCO GARCIA
ASST. MILITARY ATTACHE

COMMERCIAL ATTACHE OFFICE
1901 L STREET, NW, SUITE 700 20036

CONSULAR OFFICE
1901 L STREET, NW, SUITE 700 20008
(OFFICE 202-887-9000)

CONSULAR OFFICE
1901 L STREET, NW, SUITE 700 20036
(OFFICE 202-887-9000) (FAX 202-223-0526) .

Comoros

EMBASSY OF THE UNION OF COMOROS
Chancery: 866 UNITED NATIONS PLAZA, SUITE 418
NEW YORK, NY 10017
(EMBASSY 212-750-1637) (FAX 212-750-1657)


HIS EXCELLENCY ROUBANI KAAMBI; MRS. BACAR MOHAMED MARIAMA
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

Congo, Democratic Republic of

EMBASSY OF THE DEMOCRATIC REPUBLIC OF THE CONGO
Chancery: 1726 M STREET, NW, SUITE 601 20036
(EMBASSY 202-234-7690) (FAX 202-234-2609)

HER EXCELLENCY FAIDA MARAMUKE MITIFU; MR. MAURICE KASAZI SHALISHALI*
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. TAMBO A KABILA MUKENDI; MS. PATRICIA ANDREA BURCHELL*
MINISTER-COUNSELOR

MR. CHIRIJI CELESTIN CHIZA CHIVA
COUNSELOR

MR. THOMAS SIOSI MBIMBA; MRS. ROMAINE LAZWE MBIMBA
COUNSELOR

MR. SERGE TSHAMALA
COUNSELOR

MR. YVES BASHONGA RUCHINAGIZA; MRS. LATIFA SHABANI BASHONGA
SECOND SECRETARY

MS. ODILE YEMBA NYOTA
SECOND SECRETARY

Congo, Republic of

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF THE CONGO
Chancery: 1720 16TH STREET, NW 20009
(EMBASSY 202-726-5500) (FAX 202-726-1860)

HIS EXCELLENCY SERGE MOMBOULI; MRS. STELLA CORINE MOMBOULI
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. SYLVAIN BAYALAMA; MRS. CELINE BAYALAMA MILANDOU NSONDE
MINISTER-COUNSELOR

MRS. JACQUELINE MALANDA BAKOUETELA
COUNSELOR

MR. STEPHANE BERNARD MAMATY; MRS. REINE ERNELLA S MAMATY NEE BOTULI
COUNSELOR

MR. MELAND RICHARD NDJOUANDJOUAKA; MRS. EVLYDH F. NDJOUANDJOUAKA MOUTSILA
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

COLONEL PIERRE PARFAIT MANDZANDZA; MRS. GERMAINE MANDZANDZA BOMOLA
DEFENSE ATTACHE

DEFENSE ATTACHE OFFICE
4891 COLORADO AVENUE, NW 20011
(OFFICE 202-726-5500) (FAX 202-726-1860)

DEFENSE ATTACHE OFFICE
4891 COLORADO AVENUE, NW 20011

Costa Rica

EMBASSY OF COSTA RICA
Chancery: 2114 S STREET, NW 20008
(EMBASSY 202-234-2945) (FAX 202-265-4795)

HER EXCELLENCY META SHANON FIGUERES BOGGS; MR. SANTIAGO FELIPE REAL DE AZUA
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MS. LAURA DACHNER; MR. EDDY ADRIAN FRIEDMAN*
MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MRS. ANA MARIA ODUBER ELLIOT; MR. ROY VANCE RICHARDSON CALVO*
MINISTER-COUNSELOR

MRS. PAOLA PATRICIA PORRAS PASTRAN; MR. FREDDY JOSE GARCIA OVIEDO
MINISTER-COUNSELOR (POLITICAL)

MS. ELIZABETH RODRIGUEZ OBUCH
MINISTER-COUNSELOR

MR. JUAN BAUTISTA SALAS ARAYA; MRS. ANA CATALINA GONZALEZ RIVERA
MINISTER-COUNSELOR & CONSUL GENERAL

MR. JOSE CARLOS QUIRCE RODRIGUEZ
ATTACHE (COMMERCIAL)

CHANCERY ANNEX - MISCELLANEOUS CONSULAR OFFICE
2112 S STREET, NW 20008

CONSULAR OFFICE
2112 S STREET, NW 20008
(OFFICE 202-328-6628)

TRADE AND CAFTA OFFICE
1701 K STREET, NW, SUITE 725 20036

TRADE AND CAFTA OFFICE
1701 K STREET, NW, SUITE 725 20036 .

Cote D'Ivoire

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF COTE D'IVOIRE
Chancery: 2424 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008
(EMBASSY 202-797-0300) (FAX 202-462-9444)

HIS EXCELLENCY DAOUDA DIABATE; MRS. CECILE DIABATE NEE COFFI
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. KOUAME CHRISTOPHE KOUAKOU; MRS. EMMA THERESE AHOUO KOUAKOU ABY
COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. GILCHRIST GUILLAUME DALIGOU YAHVE; MRS. MARIE FRANCE KOUOTO DALIGOU YAHVE
COUNSELOR

MRS. MAIMOUNA COULIBALY DOUKOURE; MR. OUSMANE DOUKOURE
COUNSELOR

MR. KOFFI LEON KONAN
COUNSELOR

MS. KOUABLAN MARIE MEA
COUNSELOR

MR. KOUEHI GILDAS ERIC SEYO; MRS. ATSE JANYCE BECHER SEYO
COUNSELOR

MR. YVES TADET; MRS. ANNE DORICE ZOUE TADET
COUNSELOR

MR. ADRIN DANIEL KOFFI; MRS. NIAMKEY MONIQUE EZOUA KOFFI
ATTACHE (FINANCIAL)

GENERAL KODJO MARC AKA; MRS. LOGBOH MADELEINE DON AKA
DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

CHANCERY ANNEX
2412 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

Croatia

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF CROATIA
Chancery: 2343 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008
(EMBASSY 202-588-5899) (FAX 202-588-8936)

HIS EXCELLENCY JOSIP PARO; MRS. JASENKA PARO
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. MARIO SKUNCA
FIRST SECRETARY (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MRS. JELENA VRES
MINISTER-COUNSELOR

MRS. BRANKA PAZIN; MR. MIHOVIL PAZIN
FIRST SECRETARY & CONSUL

MR. NIKICA KOPACEVIC
SECOND SECRETARY

MR. DINO MIHANOVIC; MS. NIKOLINA JOZANC
SECOND SECRETARY

MS. MARTINA TENKO
THIRD SECRETARY

BRIGADIER GENERAL VLADO SINDLER; MRS. LJILJANA SINDLER
DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

MAJOR ROBERT KATIC; MRS. MASENJKA KATIC
ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

Cyprus

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF CYPRUS
Chancery: 2211 R STREET, NW 20008
(EMBASSY 202-462-5772) (FAX 202-483-6710)

MS. OLYMPIA NEOCLEOUS
COUNSELOR (CHARGE D'AFFAIRES AD INTERIM)

MR. NICHOLAOS T. MANOLIS; MRS. REBECCA DEMETRIADOU MANOLI
COUNSELOR (POLITICAL)

MR. NEOPHYTOS CONSTANTINOU
SECOND SECRETARY & CONSUL

Czech Republic

EMBASSY OF THE CZECH REPUBLIC
Chancery: 3900 SPRING OF FREEDOM STREET, NW 20008
(EMBASSY 202-274-9100) (FAX 202-966-8540)

HIS EXCELLENCY PETR GANDALOVIC; MRS. PAVLINA GANDALOVICOVA
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. JAROSLAV ZAJICEK; MRS. RADKA ZAJICKOVA
MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. JAN PADOUREK; MRS. SIMONA PADOURKOVA
COUNSELOR

MR. JOSEF DVORACEK; MRS. ROMANA DVORACKOVA
FIRST SECRETARY

MR. VACLAV KOLAJA; MRS. DANA KOLAJOVA
FIRST SECRETARY

MR. DAVID FROUS; MRS. NADEZDA FROUSOVA
SECOND SECRETARY

MS. BARBARA KARPETOVA
SECOND SECRETARY

MRS. ALICE NAVRATILOVA
SECOND SECRETARY (CONSULAR)

MR. ROBERT REHAK; MRS. PETRA REHAKOVA
SECOND SECRETARY

MS. MARKETA BALKOVA
THIRD SECRETARY

MS. BARBORA ESNEROVA; MR. DAVID TESARCIK
THIRD SECRETARY

MS. LUCIE HINDLSOVA
THIRD SECRETARY

MR. PETR MICHALEK
THIRD SECRETARY

MR. MARTIN PIZINGER; MS. LENKA PIZINGER
THIRD SECRETARY

MR. FRANTISEK VINTR; MRS. BERNADETA VINTROVA
THIRD SECRETARY

MR. MIROSLAV MRAKOTA; MRS. JANA MRAKOTOVA
ATTACHE

MR. MARTIN PLUHAR
ATTACHE

BRIGADIER GENERAL PREMYSL SKACHA; MRS. DANA SKACHOVA
DEFENSE, MILITARY & AIR ATTACHE

COLONEL JOSEF KOPECKY; MRS. JITKA KOPECKA
ASST. DEFENSE ATTACHE

COMMERCIAL OFFICE
1109-1111 MADISON AVENUE
NEW YORK, NY 10028
(OFFICE 212-717-5064)

COMMERCIAL SECTION
3900 SPRING OF FREEDOM STREET, NW 20008
(OFFICE 202-274-9104) (FAX 202-244-2147)

DEFENSE ATTACHE OFFICE
3900 SPRING OF FREEDOM STREET, NW 20008

VISA OFFICE
3900 SPRING OF FREEDOM STREET, NW 20008
(OFFICE 202-274-9123)


A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Denmark Djibouti Dominica Dominican Republic

Denmark

ROYAL DANISH EMBASSY
Chancery: 3200 WHITEHAVEN STREET, NW 20008
(EMBASSY 202-234-4300) (FAX 202-328-1470)


HIS EXCELLENCY PETER TAKSOE JENSEN
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

AMBASSADOR SUSANNE WAGNER HOFFMANN SHINE; MR. TONY SHINE
MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. CASPER LUND BORCH; MRS. CAMILLA LUND BORCH
MINISTER-COUNSELOR

MR. THOMAS DJURHUUS; MRS. LISA MARY DJURHUUS
MINISTER-COUNSELOR

MRS. IDA HEIMANN LARSEN; MR. CLAUS HEIMANN LARSEN
MINISTER-COUNSELOR

MR. HENRIK STEEN STEENSEN
MINISTER-COUNSELOR

MRS. LINA GANDLOESE HANSEN; MR. STEN GANDLOESE HANSEN
COUNSELOR

MR. JOAKIM STEEN MIKKELSEN
COUNSELOR (HEALTH CARE)

MR. LARS VON SPRECKELSEN SYBERG; MRS. SARAH VON SPRECKELSEN SYBERG
COUNSELOR

MR. ANDERS OESTERVANG; MRS. DIANE MAYA ZOUEIN
FIRST SECRETARY

MRS. CAMILLA BENEDIKTE RIEMER PENN; MR. SEBASTIAN PENN
ATTACHE

BRIGADIER GENERAL JOERGEN JACOBSEN; MRS. SYS HVIID JACOBSEN
DEFENSE & AIR ATTACHE & ASST. MILITARY & NAVAL ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL JAN GRAUGAARD KRISTENSEN; MRS. STINE IBSEN
ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL PER LYSE RASMUSSEN; MRS. PENELOPE WELLER RASMUSSEN
ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

DEFENSE, MILTARY, NAVAL AND AIR ATTACHE OFFICE
3200 WHITEHAVEN STREET, NW 20008
(OFFICE 202-234-4300)

DEFENSE, MILTARY, NAVAL AND AIR ATTACHE OFFICE
3200 WHITEHAVEN STREET, NW 20008

Djibouti

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF DJIBOUTI
Chancery: 1156 15TH STREET, NW, SUITE 515 20005
(EMBASSY 202-331-0270) (FAX 202-331-0302)

HIS EXCELLENCY ROBLE OLHAYE; MRS. AMINA FARAH AHMED OLHAYE
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. ISSA DAHER BOURALEH; MRS. FOZIA AHMED ABANEH
COUNSELOR

MR. ABDALLAH OMAR ABSIEH
FIRST SECRETARY (ECON, FIN & COM)

MR. SAID MOHAMED FARAH
FIRST SECRETARY (FINANCIAL)

Dominica

EMBASSY OF THE COMMONWEALTH OF DOMINICA
Chancery: 3216 NEW MEXICO AVENUE, NW 20016
(EMBASSY 202-364-6781) (FAX 202-364-6791)

HIS EXCELLENCY HUBERT JOHN CHARLES; DR. SYLVIA M. CHARLES
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MS. JUDITH ANNE ROLLE
FIRST SECRETARY (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

Dominican Republic

EMBASSY OF THE DOMINICAN REPUBLIC
Chancery: 1715 22ND STREET, NW 20008
(EMBASSY 202-332-6280) (FAX 202-265-8057)

HIS EXCELLENCY ANIBAL DE CASTRO RODRIGUEZ
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MRS. ALEJANDRA HERNANDEZ GONZALEZ
MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. WELLINGTON D. BENCOSME CASTANOS; MRS. WALLY MARGARITA NUNEZ DIPP
MINISTER-COUNSELOR

MRS. LIGIA AURISTELA REID BONETTI
MINISTER-COUNSELOR

MRS. CAROLINA CACERES DE HONTSCH; MR. BJOERN THORE HOENTSCH
COUNSELOR

MR. NELSON ADONYS FORTUNA RIVAS; MRS. YAHAIRA JAVIER DE FORTUNA
COUNSELOR

MR. FELIPE JOSE PEDRO HERRERA CABRAL
COUNSELOR

MR. LEONEL MATEO HERNANDEZ
COUNSELOR

MISS RAISSA M. MELGEN SEMAN
COUNSELOR

MS. CAROLINA PEGUERO FERNANDEZ
COUNSELOR

MISS MARIEL PATRICIA VILCHEZ BOURNIGAL
COUNSELOR

MR. ALEXANDER RAFAEL PEREZ CARRASCO
FIRST SECRETARY

MRS. CHERYBELLE E. GOMEZ DE MITROT; MR. SAULO MITROT
SECOND SECRETARY

MS. DENISE LEONORE BULOS BARCELO
THIRD SECRETARY


A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Ecuador Equatorial Guinea Ethiopia
Egypt Eritrea European Union
El Salvador Estonia  

Ecuador

EMBASSY OF ECUADOR
Chancery: 1050 30TH STREET, NW 20007
(EMBASSY 202-234-7200) (FAX 202-667-3482)

HER EXCELLENCY SASKIA NATHALIE CELY SUAREZ; MR. ALVARO IVAN HERNANDEZ ALVAREZ
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. MAURICIO EFRAIN BAUS PALACIOS; MRS. CARLA MARIA DAVALOS DE BAUS
MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. ANDRES EFREN MONTALVO
MINISTER

MRS. RULLY JANINA SMITH MINDA
MINISTER & CONSUL GENERAL

MISS SILVIA YOLANDA ESPINDOLA ARELLANO
COUNSELOR

MR. JAVIER TOMAS PASAGUAY LABORDE; MS. NORMA PRISCILA NIVELA GALARZA
FIRST SECRETARY

PETTY OFFICER DIEGO BASSANTE GAVILANES; MISS MARIA ALEJANDRA ESPINOLA MUJICA
THIRD SECRETARY

MS. MARIA DANIELA DAVALOS MUIRRAGUI; MR. DIEGO DANILO BELTRAN BASTIDAS
THIRD SECRETARY

MRS. MAGDALENA MARIA NUNEZ JARAMILLO; MR. DIEGO ARMANDO AGUIRRE OCAMPO
THIRD SECRETARY

MS. ERIKA VANESSA NUNEZ PROANO; MR. ROMULO ANDRES TERREROS BRITO
THIRD SECRETARY

MR. IVAN EDUARDO TORRES DONOSO
THIRD SECRETARY

MRS. NDREA ESTEFANIA VILLALBA CARDENAS
THIRD SECRETARY

MAJOR ANITA ELIZABETH CANELOS ENCALADA; MR. STEVE IVAN VERGARA BAQUERO
ATTACHE & CONSULAR AGENT

COLONEL CARLOS RAFAEL GUERRERO VILLACIS; MRS. SANDRA ILIANA MENDEZ RAMOS
ATTACHE (POLICE )

MR. MILTON FERNANDO ALTAMIRANO MUNOZ; MRS. MARISOL DEL CARMEN NIETO CUEVA
ATTACHE (CIVIL)

MAJOR GALO ALFONSO ERAZO COELLAR; MRS. DEBBYE MADELAINE JARAMILLO RIOS
ASST. ATTACHE (POLICE)

COLONEL JUAN CARLOS CADENA MERLO; MRS. MARIA DOLORES BAQUERO RODRIGUEZ
DEFENSE & MILITARY ATTACHE

COLONEL MAURICIO CAMPUZANO NUNEZ; MS. BETTY PATRICIA ARROYO JARAMILLO
AIR ATTACHE

COLONEL FRANKLIN EDUARDO NIVELO PAREDES; MS. JESSI DE LOS ANGEL CEPEDA YANDUN
ASST. DEFENSE & MILITARY ATTACHE

AIR ATTACHE OFFICE
2535 15TH STREET, NW 20009
(OFFICE 202-234-0601)

AIR ATTACHE OFFICE
2535 15TH STREET, NW 20009

CONSULAR AFFAIRS OFFICE
2535 15TH STREET, NW 20009
(OFFICE 202-234-7166)

CONSULAR AFFAIRS OFFICE
2535 15TH STREET, NW 20009

MILITARY ATTACHE OFFICE
2535 15TH STREET, NW 20009

MILITARY ATTACHE OFFICE
2535 15TH STREET, NW 20009
(OFFICE 202-234-0647)

NAVAL ATTACHE OFFICE
2535 15TH STREET, NW 20009
(OFFICE 202-265-7674)

POLICE ATTACHE OFFICE
2535 15TH STREET, NW 20009
(OFFICE 202-464-9990) (FAX 202-464-9988)

Egypt

EMBASSY OF THE ARAB REPUBLIC OF EGYPT
Chancery: 3521 INTERNATIONAL COURT, NW 20008
(EMBASSY 202-895-5400) (FAX 202-244-4319)

HIS EXCELLENCY MOHAMED MOSTAFA MOHAMED TAWFIK; MRS. AMANI AHMED AMIN
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. YASSER ABOUBAKR ABDELKAD ELNAGGAR; MRS. GIHAN OSSMAN ABDELAZIZ HAFEZ
MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. ASHRAF MAHMOUD EZZ ELDIN; MRS. MAHA FAWZI ABOU DAHAB
MINISTER

MR. HANI MOHAMED NAGI ABDELHAMID; MRS. OMNIA SHOUKRY A. ABDELRAHMAN
COUNSELOR

MRS. HODA KHAMIS MOHAMED ABDULGHANY; MR. ABDELAZIM MAHMOUD M. ABDELFATTAH
COUNSELOR

DR. SAFWAT ABDELHAMID ELHADDAD AHMED; MRS. LAILA MOURAD SOLTAN MOURAD
COUNSELOR

MR. MOHAMED HELMY ABDELMONEIM ELBORAI; MRS. ALISON ROBERT NORMAN ELBORAI
COUNSELOR

MR. MOHAMED TAREK ABDELHAMED ELGINDY; MRS. NEVINE HUSSEIN ABDELMONEIM TOLBA
COUNSELOR

MR. ABDELAZIZ WAGDY ABDELZIZ ELMANAWY; MRS. MAHA MOUSTAFA KAMAL M. HASSAN
COUNSELOR

MR. KARIM HAGGAG; MRS. SOHA S. A. Z. OMAR
COUNSELOR (PRESS OFFICER)

MR. ALAA MOHAMED SALAHELDIN HEGAZY; MRS. REEM MAGUID AMIN AHMED
COUNSELOR

MR. SAMEH ALFONSE SOLIMAN ISKAROS
COUNSELOR

DR. YASSER MOHAMED ELWY MOHAM MAHMOUD
COUNSELOR

MR. MAHMOUD ELSAYED MAHMOUD MOUSSA; MRS. GIHAN MOHAMED ABDELAAL SAYED
COUNSELOR

MR. AHMED MAHMOUD ABDELHALIM ABU ZEID; MRS. ALIAA ADEL SAADELDEIN ELSHERIF
FIRST SECRETARY

MR. ALLA AHMED EZZELDIN ELBIALLY; MRS. MAHA HASSAN MAHMOUD SALEH
FIRST SECRETARY

MS. MIRANDE CAMILLE VICTOR GOUBRAN
FIRST SECRETARY

MR. FADEL MOHAMED FADEL YACOUB
FIRST SECRETARY

MR. MAHMOUD MOHAMMAD M. EL ASHMAWY; MRS. NADINE OSSAMA ZAKARIA ABOULNASR
SECOND SECRETARY

MR. MOHAMED SALAH A. M. ELKHATIB; MRS. NADA YEHIA ISMAIEL BADRAN
SECOND SECRETARY

MR. KHALED ALI MOHAMED ELMENSHAWY
SECOND SECRETARY

MR. AMGAD AHMED REZK MOHAMED
SECOND SECRETARY

MRS. REHAB ABDEHAK ALI SHAWER; MR. AHMED KHALIL ABDELMONEM KHALIL
SECOND SECRETARY

MR. MOHAMED ABEDEL MONEM ABDEL NABY
ATTACHE

MR. YASSER MOHEELDEN DAWOUD ALI ABED; MRS. REHAM OKASHA HASSAN ALI
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. ABDELQAWY GHARIEB ALI AHMED
ATTACHE

MAJOR ASHRAF AHMED AHMED; MRS. SAFAA MOHAMED KHALIL
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. SALAH ELDIN GHARIB BAYOUMY; MRS. AFIFA MOHAMED ELMAIS
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. WAEL MAHMOUD ABDELAZIZ ELDAHSHAN; MRS. NOHA MOKHTAR ABDELGAWAD ASHARY
ATTACHE

MA SAID MOHAMED SAID ELHAMZAWY; MRS. MAI MOKHTAR ROSTOM AHMED ROSTOM
ATTACHE (ADMINISTRATIVE )

MR. HATEM MOHAMED ABBASS HAMADA; MRS. DINA MOHAMED ABDELWAHAB HASSANEN
ATTACHE

MRS. HODA FOUAD MOHAMED HASSAN; MR. SHABAAN KAMEL MOHAMED SABER
ATTACHE

MR. SABRY ELSAYED ABDELFATTAH HASSAN; MRS. NADIA GALAL MOHAMED ALALFY
ATTACHE

GENERAL ROSHDY ABDELHAMID ABDELAZIZ HGAG; MRS. SEHAM MOHAMED KAMEL MORSY
ATTACHE (PROCUREMENT)

MR. HOSSAMELDIN MOUSTAFA A ISMAIEL
ATTACHE (ADMIN & FINANCIAL)

MR. KHALED IBRAHIM ROSHDY M. S. KAMEL; MRS. HEBATALLAH HASSAN AHMED HASSAN
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. MOHAMED ALY SALEH ALY KERASHA; MS. HODA ABDELGHANY ELSAYED IBRAHIM
ATTACHE (CULTURAL )

MR. MOHAMED KAMEL MOHAMED KHALF; MRS. REHAB HASSAN MAHMOUD MOHAMED
ATTACHE

MR. TAREK FARAH MOHAMED KHALIF; MRS. EMAN ALY MOHAMED TELEB
ATTACHE (ADMINSTRATIVE)

MR. REDA SHAHAT ALY KHATAB; MRS. NOHA MAHMOUD MOHAMED SOLIMAN
ATTACHE

MR. HOSSAM YOUSSEF AHMED KHATER; MRS. ABEER ISMAEL GOMAA ABDELRAHMAN
ATTACHE

MR. AHMED RAMADAN IBRAHIM MOHAMED
ATTACHE (ADMINSTRATIVE)

MR. MAHER MAHMOUD AFIFI MOHAMED
ATTACHE

MR. RAGAB ABDELGAWAD TAHA MORSY
ATTACHE (ADMINSTRATIVE )

MR. AHMED HASSAN IBRAHIM NOSSIER; MRS. SAFAA MAHMOUD MOHAMED HAGGAG
ATTACHE

MR. SAID ABDELFATTAH AHMED RAWASH; MRS. FATMA ABDELSATTAR A. ELGAMAL
ATTACHE

MS. DONIA SAYED SALIM SAID
ATTACHE

MR. ESSAM MOHAMED ABDULLAH SALEM
ATTACHE

MR. GAMAL HAGAG SALEM SHKAWY; MRS. SOAAD ABDELMONIEM ALI MOHAMED
ATTACHE

MR. WAEL TALAAT LOTFY SINGER; MRS. REEM SALAHELDIN ABDELGYED ELSAWY
ATTACHE

MS. DINA EZZAT MAHMOUD SWEILLAM
ATTACHE

WARRANT OFFICER SAAID MOHAMED IBRAHIM AAMR
ASST. ATTACHE

MAJOR AHMED MOHAMED WAGDY A. ABDELAZIM; MRS. SHEREEN MOHAMED MAHYMOUD MOSTAFA
ASST. ATTACHE

WARRANT OFFICER MOUHAMED MOUSTAFA A ABDELRAHMAN
ASST. ATTACHE

MR. ELSAYED ALI AHMED ABO ESMAIL
ASST. ATTACHE (ADMINSTRATIVE)

COMMANDER NABIL ABDEL AZIM ABOUL AZM; MRS. ZEINAB MOHAMED A. ELSESY
ASST. ATTACHE (PROCUREMENT)

COMMANDER AHMED ADEL AHMED ABUELENEIN; MRS. RASHA SHEHATA MOHAMED ABDELHALEM
ASST. ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL MOHAMED AHMED YOUSSEF EL ZAYAT; MRS. RANIA MOHAMED M. SAKR
ASST. ATTACHE (MEDICAL)

MR. SAID MAHMOUD MOHAMED AHMED
ASST. ATTACHE

COLONEL ABDELHAMED A. ALLAM; MRS. SANAA AHMED NADA
ASST. ATTACHE

COLONEL KHALED MOHAMED HEIBA ALY; MRS. AMIRA, MOHAMED MOSTAFA SALEH
ASST. ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL MOHAMED TAWFIK HASSAN AMIN SAFWAT; MRS. IMAN ANWAR HUSSEIN EL MALAH
ASST. ATTACHE

MR. SALAH SAEED ALY AHMED ELAARABY
ASST. ATTACHE

WARRANT OFFICER HOSNEY FATHY AHMED MOHAMED ELFAKY
ASST. ATTACHE

COLONEL AHMED MOHAMED SALAH ELGOWELY; MRS. SALLY SAMIR IBRAHIM ELMAHROUKY
ASST. ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL AHMED HUSSEIN MAHMOUD ELNAYAL; MRS. REEM MAHMOD MAHMOUD ELZAYAT
ASST. ATTACHE

SERGEANT HAFIZ TAWFIK SHEBAH SHABA ELSAWAF
ASST. ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. RAMADAN FATHY KOUTOB GADALLA
ASST. ATTACHE (ADMINSTRATION)

LIEUTENANT COLONEL HOSSAM A. S. HASSAN; MRS. REEM I. IBRAHIM
ASST. ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL HESHAM MAHMOUD FARID HOSNY; MRS. NADIA ALY MAHMOUD
ASST. ATTACHE

SERGEANT GABIR ELSAID SILIM ALI IBRAHIM
ASST. ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. MOHAMED HASSAN ABDELMONEM IBRAHIM
ASST. ATTACHE (ADMINSTRATIVE)

CAPTAIN SAAD ANWAR HASSAN MOHAMMED MANA
ASST. ATTACHE

COLONEL ALI MOHAMED ABDELNAEEM MOHAMED; MRS. GHADA ELSAYED MOHAMED HASHEM
ASST. ATTACHE

WARRANT OFFICER HANI FROUK ZAKI MOHAMED
ASST. ATTACHE

LIEUTENANT COMMANDER LOAIIELDIN YEHIA RAMADAN MOHAMED; MRS. MENATALLAH MOHSEN MOHAMED HASSAN
ASST. ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL MOHAMED AHMED DAHEES MOHAMED; MRS. REHAM MOHAMED ABUBAKR M. HASSAN
ASST. ATTACHE

MAJOR SALAHELDIN HASSAN ABDELFA MOHAMED; MRS. ROLA SHAMSELDIN ZAKI ATAALLAH
ASST. ATTACHE (ADMIN & FINANCIAL)

WARRANT OFFICER ABDELRAHMAN MOHAMMED MOHSEN
ASST. ATTACHE

SERGEANT ABDELRAHMAN ABDELKADER I. OSAMAN
ASST. ATTACHE

WARRANT OFFICER ESMAEEL ABELFATAH M. SHARAFELDEEN
ASST. ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL HOSSAM SAMIR ABD EL REHEM TOBAR; MRS. EMAN SROR ABO TALEB MAKLED
ASST. ATTACHE

MAJOR GENERAL MOHAMED ABDELFATTAH A. ELKESHKY; MRS. MALAK MANSOUR YOUSSEF ALY
DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

COLONEL MOHAMED MOHAMED MOHAMED ABOUD; MRS. HANAN ELSAYED A. ABDELMOGHEETH
ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL HATEM HAMDY EMAM HANAFY; MRS. SAJA ELSAYED ELIRAQI SAAD
ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

COMMERCIAL AND ECONOMIC AFFAIRS OFFICE
2232 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008
(OFFICE 202-265-9111) (FAX 202-328-4517)

CULTURAL AND EDUCATIONAL BUREAU
1303 NEW HAMPSHIRE AVENUE, NW 20036
(OFFICE 202-296-3888) (FAX 202-296-3891)

OFFICE OF DEFENSE, MILITARY, NAVAL AND AIR ATTACHE
2590 L STREET, NW 20037
(OFFICE 202-333-1283) (FAX 202-333-7240)

PRESS AND INFORMATION OFFICE
1666 CONNECTICUT AVENUE, NW, SUITE 440 20009
(OFFICE 202-667-3402) (FAX 202-234-6827)

PROCUREMENT OFFICE
5500 16TH STREET, NW 20011
(OFFICE 202-726-8006) (FAX 202-829-4909)

El Salvador

EMBASSY OF EL SALVADOR
Chancery: 1400 16TH STREET, NW, SUITE 100 20036
(EMBASSY 202-265-9671) (FAX 202-232-3763)

HIS EXCELLENCY FRANCISCO R. ALTSCHUL FUENTES; MRS. MELINDA DELASHMUTT ALTSCHUL*
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. OSCAR OSWALD CHAVEZ VALIENTE; MRS. MARTA ELSA P. MARTINEZ DE CHAVEZ
MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. GUSTAVO ADOLFO ARGUETA HERNANDEZ; MRS. ALBA MERCEDES LOPEZ DE ARGUETA
MINISTER-COUNSELOR (POLITICAL)

MRS. CLAUDIA BEATRIZ BELTRAN GALVEZ; MR. DANIEL PALACIOS MARCHESINI
MINISTER-COUNSELOR (POLITICAL)

MR. ENILSON SOLANO; MRS. CLAUDIA RIVERA SOLANO
MINISTER-COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. LUIS APARICIO BERMUDEZ; MRS. CARMEN DE APARICIO
COUNSELOR (POLITICAL)

MS. GRACE MARY AWAD SAFIEH; DR. TONY MICHAEL CHEHADE*
COUNSELOR (ADMINISTRATIVE)

MR. CARLOS MAURICIO FUENTES FLORES; MRS. MILDRED E. DOMINGUEZ DE FUENTES
COUNSELOR (INFORMATION TECHNOLOGY)

MS. VILMA HERRERA
COUNSELOR (COMMUNITY AFFAIRS)

MRS. CELIA YANETH MEDRANO
COUNSELOR & CONSUL GENERAL

MRS. ROSA ANGELA VALENCIA DE ARGUMEDO; MR. EDUARDO ANTONIO ARGUMEDO ALARCON
COUNSELOR

MR. RICARDO JOSE VALENCIA PINEDA
COUNSELOR (POLITICAL)

MRS. DORA MARIA DE AGUILAR; MR. JOSE M. AGUILAR ARAUJO
FIRST SECRETARY

MR. FREDY ELIANOTH VARGAS RAMIREZ; MS. ANA GERTRUDIS GALEAS DE VARGAS
FIRST SECRETARY & VICE CONSUL

COLONEL WALTER MAURICIO AREVALO GAVIDIA; MRS. SANDRA ORFILIA FLORES DE GAVIDIA
DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL ENRIQUE ANTONIO ACOSTA BONILLA; MRS. YASMIN REGINA TOBIAS DE ACOSTA
ASST. MILITARY ATTACHE

CONSULATE GENERAL
2332 WISCONSIN AVENUE, NW, FLOOR 1ST 20007
(OFFICE 202-331-4032) (FAX 202-331-4036)

COUNSELOR FOR ECON., FINANCIAL & COMMERCIAL AFFAIRS OFFICE
2308 CALIFORNIA STREET 20008

COUNSELOR FOR ECON., FINANCIAL & COMMERCIAL AFFAIRS OFFICE
2308 CALIFORNIA STREET, NW 20008
(OFFICE 202-265-9671)

DEFENSE ATTACHE OFFICE
2308 CALIFORNIA STREET, NW, FLOOR 4 20036
(OFFICE 202-265-9671)

Equatorial Guinea

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF EQUATORIAL GUINEA
Chancery: 2020 16TH STREET, NW 20009
(EMBASSY 202-518-5700) (FAX 202-518-5252)

HER EXCELLENCY PURIFICACION ANGUE ONDO
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. ROMAN OBAMA EKUA
SECOND SECRETARY

MRS. PACIENCIA MATA MOHOSO
THIRD SECRETARY

MR. CONSTANTINO NJUE NGUI
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

Eritrea

EMBASSY OF THE STATE OF ERITREA
Chancery: 1708 NEW HAMPSHIRE AVENUE, NW 20009
(EMBASSY 202-319-1991) (FAX 202-319-1304)

MR. BERHANE GEBREHIWET SOLOMON; MRS. HIWET SEBHATU TESFAZZGHI
FIRST SECRETARY (CHARGE D' AFFAIRES AD INTERIM)

MR. SALIH ABDALLA SAAD
FIRST SECRETARY & CONSUL

Estonia

EMBASSY OF ESTONIA
Chancery: 2131 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008
(EMBASSY 202-588-0101) (FAX 202-588-0108)

HER EXCELLENCY MARINA KALJURAND; MR. KALLE KALJURAND
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. TANEL SEPP
FIRST SECRETARY (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. INDREK KANNIK; MRS. MONIKA REINEM
COUNSELOR

MR. KRISTJAN PRIKK; MRS. LIIS PRIKK
COUNSELOR

MR. OLEG DMITRIJEV
SECOND SECRETARY

MS. MARIA BELOVAS
ATTACHE (PUBLIC AND CULTURAL AFFAIRS)

COLONEL AIVAR SALEKESIN; MRS. INGE SALEKESIN
DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

Ethiopia

EMBASSY OF ETHIOPIA
Chancery: 3506 INTERNATIONAL DRIVE, NW 20008
(EMBASSY 202-364-1200) (FAX 202-587-0195)

HIS EXCELLENCY GIRMA BIRRU GEDA; MRS. LYDIA GETANEH BELAY
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. TEBEGE BERHE SHOOK; MRS. HELEN TEKLU GEBRESELASSIE
MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. WAHIDE BELAY ABITEW
MINISTER-COUNSELOR

MR. SAMSON JOHN ABONG; MRS. ROMAN TEFERA ABEJE
MINISTER-COUNSELOR

MR. TSEGAB KEBEBEW DAKA; MRS. TSIGEREDA MENGESHA AGONAFIR
MINISTER-COUNSELOR

MR. MILKIAS HARASA HANKA; MRS. RAHEL BOGALE BOLCHA
MINISTER-COUNSELOR

MR. MELAKU BEDADA SENBETA; MRS. GENET TEFERI AYIFOKRU
MINISTER-COUNSELOR

MR. YOHANNES GETAHUN YIGZAW; MRS. AGERETU ASFAW CHEKOLE
MINISTER-COUNSELOR

MS. KIDIST YACOB ABIRE
COUNSELOR (POLITICAL DIPLOMACY)

MR. TEGENE MULAT BEYENE; MRS. LIBANOS GIRMA WOGAYEHU
COUNSELOR

MR. ZELEKE NEMERA SHENDU; MRS. SUDAN JALETA DIDI
COUNSELOR (ADMIN. & FINANCE)

MR. TEMESGEN BERHANU TORE; MS. TIRUWORK AWEKE TESEMA
COUNSELOR (INFORMATION TECHNOLOGY)

MR. DINEKA KORNMA NESREDIN; MRS. AYNALEM BADENGA BESREMO*
FIRST SECRETARY

MS. EMEBET BIRU HAILE
SECOND SECRETARY

MR. SOLOMON TADESSE G SILASSE; MRS. KIDAN HAILU ATSBEHA
ATTACHE (SECURITY)

CONSULAR SECTION
3506 INTERNATIONAL DRIVE, NW 20009

CONSULAR SECTION
3506 INTERNATIONAL DRIVE, NW 20008
(OFFICE 202-274-4555) (FAX 202-686-9621)

ECONOMIC, FINANCIAL AND TRADE OFFICE
3506 INTERNATIONAL DRIVE, NW 20009

ECONOMIC, FINANCIAL AND TRADE OFFICE
3506 INTERNATIONAL DRIVE, NW 20008
(OFFICE 202-364-6385) (FAX 202-364-6387)

European Union

DELEGATION OF THE EUROPEAN UNION
Chancery: 2175 K STREET, NW, SUITE 800 20037
(EMBASSY 202-862-9500) (FAX 202-429-1766)


HIS EXCELLENCY JOAO VALE DE ALMEIDA; MRS. MARIA ANA RAMOS JARA DE CARVALHO
AMBASSADOR (HEAD OF DELEGATION)

MR. FRANCOIS JEAN MARIE D. RIVASSEAU; MRS. ELISABETH MARIE M. L. RIVASSEAU
MINISTER (DEPUTY HEAD OF DELEGATION)

MR. ANTONIO DE LECEA FLORES DE LEMUS; MRS. MONICA MARIA CASTRO GOICOCHEA
MINISTER (ECONOMIC & FINANCIAL)

MR. GEORGES LOUIS GABRIEL PINEAU; MRS. ANNICK RENEE GILBERT
MINISTER (FINANCIAL)

MR. CARLOS MANUEL ALVAREZ ANTOLINEZ; MRS. ANA MARIA GALLEGO CASTRO
MINISTER-COUNSELOR (FOOD SAFETY, HEALTH & CONSUMERAFFAIRS)

MS. CATARINA I. CALDEIRA DA SILVA
MINISTER-COUNSELOR

MS. MARIA J CARVALHO DE SOUSA FIALHO
MINISTER-COUNSELOR

MR. JAMES PAUL GAVIGAN; MRS. JOSEFA PURIFICACION IMEDIO LUENGO
MINISTER-COUNSELOR (SCI/TECH/ED)

MR. GEOFFREY ALAN HARRIS; MRS. WEI ZHU
MINISTER-COUNSELOR

MS. SILVIA KOFLER
MINISTER-COUNSELOR (PRESS & PUBLIC DIPLOMACY)

MR. BERNARD CHARLES MERKEL; MRS. DOREEN MERKEL
MINISTER-COUNSELOR (FOOD SAFETY, HEALTH & CONSUMERAFFAIRS)

MR. ANTOINE JACQUES FRANCOIS RIPOLL; MRS. ILARIA IISABEL LUCE RIPOLL*
MINISTER-COUNSELOR

DR. CHRISTIAN KLAUS BURGSMULLER; MRS. GABRIELA L. ROMERO ALVAREZ
COUNSELOR (TRANSPORT, ENERGY & ENVIRONMENT)

MRS. BEATRICE COVASSI; MR. HELDER MANUEL COVASSI ENCARNACAO
COUNSELOR (TRADE)

MR. BRICE RAYMOND MICHEL DE SCHIETERE; MRS. SLAVITZA DIMITROVA DOBREVA
COUNSELOR (POLITICAL)

MR. RORY ALEXANDER PATTERSON DOMM; MRS. KRISTINA DOMM
COUNSELOR ((POLITICAL))

MRS. ADELINE HINDERER SAYERS; MR. BRIAN NEILL SAYERS*
COUNSELOR (TRADE)

MR. GUENTER HOERMANDINGER; MRS. ANTJE MARGARETE RUHFUS
COUNSELOR (TRANSPORT, ENERGY AND ENVIRONMENT)

MR. HIDDO CARL BEREND JAN HOUBEN; MS. KARIANN AKEMI YOKOTA*
COUNSELOR (TRADE)

MRS. KARIN HUNDEBOELL; MR. STEFANO SANTAMATO
COUNSELOR (DEVELOPMENT)

MR. UFFE HOLST JENSEN
COUNSELOR

MR. PETRUS JOANNES CORNELIUS KERSTENS; MRS. JESSIE JULIE PETRA DEGRYSE
COUNSELOR (ECONOMIC & FINANCIAL)

MR. CRISTIAN MAURIN DE FARINA
COUNSELOR

MR. GIULIO MENATO; MRS. BELEN PEREZ MANSILLAS
COUNSELOR

MR. JOSE MARIA MURIEL PALOMINO; MRS. MARIA SONIA LOPEZ LOPEZ
COUNSELOR (POLITICAL)

MR. JEAN LUC PIERRE RAYMOND ROBERT; MRS. AUDE JEHAN
COUNSELOR

MR. DAVID WHINERAY
COUNSELOR (POLITICAL)

MR. DAVID STEPHEN BATCHELOR; MRS. EVA RIERA CAROL
FIRST SECRETARY

MR. PATRICK GERARD BYRNE; MRS. FRANCES PATRICIA BYRNE
FIRST SECRETARY

MR. RAMON GOMEZ SALVADOR; MRS. MARIA DEL CARMEN PICON AGUILAR
FIRST SECRETARY (FINANCIAL)

MRS. VALERIE ELIZABETH LAXTON; MR. FRANCOIS XAVIER ROUXEL
FIRST SECRETARY

MR. FELIX MATTHIAS LEINEMANN; MS. STEFANIE KRISTIN ARP
FIRST SECRETARY (TRANS/ENERGY/ENV)

MR. ERROL GARFIELD LEVY
FIRST SECRETARY (SCI/TECH/EDU)

MR. GABOR ARPAD PULA; MRS. ESZTER BONCZ
FIRST SECRETARY (FINANCIAL)

MS. ELIZABETH MARY ROBERTS
FIRST SECRETARY

MS. CLAUDE MARIE HELENE VERON REVILLE; MR. UFFE HOLST JENSEN
FIRST SECRETARY

MS. EVA HORELOVA
SECOND SECRETARY (PRESS & PUBLIC DIPLOMACY)

MS. KONSTANTINA SLAVCHEVA KOSTOVA
SECOND SECRETARY (POLITICAL)

MRS. MAJBRITT KJAER LE COURTOIS; MR. GUILLAUME JULIEN LE COURTOIS
SECOND SECRETARY

MRS. EVA PALATOVA; MR. ALEXANDER RADE
SECOND SECRETARY

MISS ANNA DOMINIKA CISZAK
THIRD SECRETARY (POLITICAL)

MR. TOR JESPER NIKLAS BURMAN; MRS. ANNA MARGARETA KRISTINA GRUBB
ATTACHE

MR. JULIAN HALL; MRS. SARAH ELIZABETH GARNER HALL
ATTACHE

MS. ISABEL PASTOR ARENILLAS
ATTACHE (TRADE)

MR. MARIUS VLAICU
ATTACHE


A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Fiji Finland France

Fiji

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF FIJI ISLANDS
Chancery: 2000 M STREET, NW, SUITE 710 20036
(EMBASSY 202-466-8320) (FAX 202-466-8325)

HIS EXCELLENCY WINSTON THOMPSON; MRS. QUEENIE PAULINE VERONICA THOMPSON
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. RAY KINI BALEIKASAVU; MRS. ROBERTA CHAPMAN NAWAQATABU
FIRST SECRETARY

Finland

EMBASSY OF FINLAND
Chancery: 3301 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008
(EMBASSY 202-298-5800) (FAX 202-298-6030)

HER EXCELLENCY RITVA INKERI KOUKKU RONDE; MR. HIDDE RONDE
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MRS. ANNE MARIA VASARA; MR. MICHEL JEAN LOUIS LODDO
MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MS. MARJA ANNA ELINA KUOSMANEN
MINISTER-COUNSELOR

MS. ANN SOFIE ELISABETH HELENA STUDE
MINISTER-COUNSELOR (POLITICAL)

MISS ANNELI KRISTIINA HALONEN
COUNSELOR

MR. SAMI JUHANI HUMALA; MRS. HEIDI SINIKKA HUMALA
COUNSELOR

MRS. SANNA HELENA KANGASHARJU; MR. DAVID RIJKAART K. VAN ONGEVALLE
COUNSELOR (PRESS )

MR. MARKKU LAURI SAMULI KAUPPINEN; MRS. EEVA HELENA KAUPPINEN
COUNSELOR

MRS. SOLVEIG SYNNOEVE ROSCHIER; MR. MARTTI ILMARI HELAMAA
COUNSELOR (HEAD OF OFFICE)

MR. JUKKA SAKARI SALMINIITTY
COUNSELOR (FINANCIAL)

MR. HEIKKI ANTERO SAVOLA; MRS. SANNA LEENA SAVOLA
COUNSELOR (DEFENSE)

MS. SANNAMAARIA VANAMO
COUNSELOR

MRS. SANNAMAARIA VANAMO; MRS. SAMI PETRI JUHANI YLAEOUTINEN
COUNSELOR

MRS. HANNA LEENA KORTENIEMI; MR. PASI PEKKA TUOMINEN
FIRST SECRETARY

MR. AARETTI KUSTAVI SIITONEN; MRS. AHU YIGIT
FIRST SECRETARY

MRS. MARIA ANNELI SORSA
SECOND SECRETARY

MS. PAEIVI SISKO HELLEVI CASTREN
ATTACHE

MS. LEA MARITTA PAJULA
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

CAPTAIN TIMO TAPIO JUNTTILA; MRS. MIRJA HILLEVI JUNTTILA
DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL KIM AARNE JUHALA; MRS. MAARIT SISKO ANNELI JUHALA
ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL MARKKU TAPIO VIITASAARI; MRS. JATTA PAULIINA VIITASAARI
ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

DEFENSE, MILTARY, NAVAL AND AIR ATTACHE OFFICE
3301 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008
(OFFICE 202-298-5800)

NATIONAL TECHNOLOGY AGENCY OF FINLAND
3301 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008
(OFFICE 202-298-5837) (FAX 202-298-6040)

TRADE AND FINANCE OFFICE
3301 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008
(OFFICE 202-298-5877) (FAX 202-298-6041)

France

EMBASSY OF FRANCE
Chancery: 4101 RESERVOIR ROAD, NW 20007
(EMBASSY 202-944-6000) (FAX 202-944-6166)

HIS EXCELLENCY FRANCOIS MARIE DELATTRE; MRS. MARIE SOPHIE L'HELIAS DELATTRE
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. FREDERIC DORE; MRS. STEPHANIE ALEXANDRA LILIANE DORE
MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. JEAN FRANCOIS BOITTIN
MINISTER-COUNSELOR (ECONOMIC & FINANCIAL)

MS. CLAIRE GISELE BERTHE P AUBIN
COUNSELOR

MS. VERONIQUE SOPHIE MARIA AULAGNON
COUNSELOR ( GLOBAL AFFAIRS)

MR. THIERRY BUTTIN; MRS. SYLVIE OUTIN
COUNSELOR (TRANSPORTATION)

MR. DAVID JOSEF CVACH; MRS. ORLANE CYRIAQUE VALENTIN CVACH
COUNSELOR

MRS. CHRISTINE FAGES
COUNSELOR

MR. ARNAUD ALEXANDRE DAMIEN GUILLOIS; MRS. CAROLINE ODETTE S. SAPOR-GUILLOIS
COUNSELOR (PRESS)

MR. NICOLAS YANN GUILLOU
COUNSELOR

MRS. EMMANUELLE MARIE IVANOV; MR. ALEXANDRE IVANOV
COUNSELOR

MR. ALEXIS SERGE LEBLANC; MRS. ANOUK GINIEIS LEBLANC
COUNSELOR

MR. JEAN LOUIS MARTIN; MS. NICOLE JEANNE ESTELLE MARTIN
COUNSELOR (PAYMASTER GENERAL)

MRS. VERONIQUE MASSENET; MR. ALEXIS MASSENET
COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. JEAN FRANCOIS PHILIPPE PACTET
COUNSELOR

MR. STEPHANE MICHEL PAILLAUD; MRS. KASUMI IWABUCHI
COUNSELOR

MR. CYRIL PIERRE HENRI PINEL
COUNSELOR ((NUCLEAR))

MRS. CATHERINE JEANNE LOUISE ROGY; MR. MICHEL BERNARD EDOUARD ROGY
COUNSELOR (AGRICULTURE)

MR. FRANCK PATRICK ANDRE ROY
COUNSELOR & DEPUTY CONSUL

MR. OLIVIER SEROT ALMERAS LATOUR; MRS. IRENE AGNES SEROT ALMERAS LATOUR
COUNSELOR & CONSUL GENERAL

MS. ANNICK WEINER; MR. JOHN WEINER*
COUNSELOR

MR. KARIM BEN CHEIKH
FIRST SECRETARY

MR. AYMERIC MARIE CHUZEVILLE; MRS. AUDE MOLIN EP. CHUZEVILLE
FIRST SECRETARY

MR. GILLES HENRI COTTET DUMOULIN
FIRST SECRETARY

MR. FRANCOIS PIERRE ANDRE DELMAS
FIRST SECRETARY

MR. CHARLES ARNAUD FOUAN; MRS. FLORENCE JEANNE BERNADETTE JOSSO
FIRST SECRETARY

MR. OLIVIER DOMINIQUE GAUVIN
FIRST SECRETARY

MS. EMMANUELLE HELENE M. PAVILLON
FIRST SECRETARY

MS. DANA GEORGIANA PURCARESCU
FIRST SECRETARY

MRS. COLOMBE B TAILLANDIER STORME; MR. LOUIS XAVIER MARIE F STORME
FIRST SECRETARY

MR. NICOLAS CHARLES ANTOINE THIRIET; MRS. ALEXANDRA NICOL
FIRST SECRETARY

MR. ARMAND HENRI HENNINOT
SECOND SECRETARY

MRS. NATHALIE BARTHELAT VANNIER; MR. FRANCK ROBERT VANNIER
THIRD SECRETARY

MR. PHILIPPE BRUNBROUCK
THIRD SECRETARY

MR. JOSEPH CATINO; MRS. HELENE EDWIGE NOURRY
THIRD SECRETARY

MR. YANN JEAN EVRARD; MRS. CARINE ANNIE LAURENT EP. EVRARD
THIRD SECRETARY

MR. BENOIT POTOT; MRS. MARIE DOMINIQUE BIKUKI MATONDO
THIRD SECRETARY

MR. KARING QUACH; MRS. ROMINA SOLEDAD BLANCO QUACH
THIRD SECRETARY

MR. BERTRAND LOUIS MAURICE CAHUET; MRS. CHRISTINE BRIGITTE PAGES CAHUET
ATTACHE

MR. MARC PATRICE FRANCOIS DAUMAS; MRS. FRANCOISE MONIQUE EVELYNE DAUMAS
ATTACHE (SCIENCE & TECHNOLOGY)

MR. JACQUES BRUNO JOSEPH DELFOSSE; MRS. ESTELLE MARIE ELISE DELFOSSE
ATTACHE

MRS. CLAIRE ALINE DEMONCHY
ATTACHE & DEPUTY CONSUL

MR. PHILIPPE HAZANE; MS. BEATRICE DOLORES ANNA WAGNER
ATTACHE

MR. CHRISTOPHE VINCENT MALVEZIN; MS. FANNY AUDE PERUSSE EP. MALVEZIN
ATTACHE (AGRICULTURAL)

MR. ROMUALD MARCEL RENE MULLER; MRS. MARIE PIERRE ODILE MULLER
ATTACHE (POLICE)

MR. FRANCOIS ROGER RICHARD; MRS. GENEVIEVE JOSIANE RICHARD
ATTACHE (CUSTOMS)

MR. FLORENT EMILE ANDRE TESSON; MRS. CAROLINE SYLVIE BOGAERS TESSON
ATTACHE (TAX)

BRIGADIER GENERAL BRUNO ANTOINE CAITUCOLI
DEFENSE ATTACHE

COLONEL JACQUES LAURENT ARAGONES; MS. PASCALE S. BERTHIAUX EP. ARAGONES
MILITARY ATTACHE

CAPTAIN YVES MARIE ALFRED POSTEC; MRS. ELIZABETH GENTRY POSTEC*
NAVAL ATTACHE

COLONEL MICHEL DUPONT
AIR ATTACHE

COLONEL NICOLAS MARCEL HUE; MRS. ANNE MARIE NICOLE LOUBOUTIN
DEFENSE COOPERATION ATTACHE

MR. MATHIEU ARMAND RENAUD B. FOSSAT; MS. ALEXIA ANDRIVE FOSSAT; MRS. ALEXIA AN PLANCHENAULT EP. FOSSAT
ASST. DEFENSE COOPERATION ATTACHE

COLONEL GEOFFROY PHILIPPE GASTON LENGLIN; MS. MURIEL CLAIRE THOMAS LENGLIN
ASST. DEFENSE COOPERATION ATTACHE

MR. FRANCIS LIONEL MATHIOT; MS. GWENAELLE C. SANCHEZ MATHIOT
ASST. DEFENSE COOPERATION ATTACHE


A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Gabon Ghana Guinea
Gambia Greece Guinea-Bissau
Georgia Grenada Guyana
Germany, Fed. Rep. of Guatemala  

Gabon

EMBASSY OF THE GABONESE REPUBLIC
Chancery: 2034 20TH STREET, NW 20009
(EMBASSY 202-797-1000) (FAX 301-983-1994)

HIS EXCELLENCY MICHAEL MOUSSA ADAMO; MRS. BRIGITTE MOUSSA ADAMO
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MS. REGINE PAULETTE AYANG
COUNSELOR (COMMUN. & PROTOCOL)

MRS. LOUISE HONORINE NATHALIE BA OUMAR
COUNSELOR

MRS. ALBA BIFFOT SALES; MR. TOMAS JOAO SALES
COUNSELOR (ECONOMIC)

MRS. HUGUETTE MBOUMBA MOUSSODOU
COUNSELOR

MR. ALBERT NGUIA
COUNSELOR

MRS. MIREILLE Y OBAME NGUEMA EKOMVONE; MR. REGINALD ANTHONY MOORE*
COUNSELOR

MR. FRANCOIS LEON TCHISSAMBO RETENO; MRS. SONIA EDNA TCHISSAMBO RETENO
COUNSELOR (CULTURAL)

MR. DIEUDONNE WAYI; MRS. AIMEE WAYI
COUNSELOR (CONSULAR AFFAIRS)

MRS. SUZANNE ABENG MBA EP TROUILLET
FIRST SECRETARY (CULTURAL)

Gambia

EMBASSY OF THE GAMBIA
Chancery: 2233 WISCONSIN AVENUE, NW, SUITE 240 20007
(EMBASSY 202-785-1399) (FAX 202-785-1430)

HIS EXCELLENCY ALIEU MOMODOU NGUM; MRS. AMINATTA LOIS R. NGUM
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. BABOUCARR JALLOW; MRS. OUMIE SOWE JALLOW
MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MRS. FATOUMATA AYO BAYO SIDIBE; MR. BAKARY K SIDIBE
COUNSELOR (INFORMATION & CULTURAL)

MRS. HENRIETTA JULIAN SYLVA; MR. SANG MARIE SYLVA
ATTACHE (FINANCE)

Georgia

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF GEORGIA
Chancery: 2209 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008
(EMBASSY 202-387-2390) (FAX 202-387-0864)

MR. MIKHEIL DARCHIASHVILI; MRS. TAMAR MEDULASHVILI
MINISTER-COUNSELOR (CHARGE D'AFFAIRES AD INTERIM)

MR. DATUNA RAKVIASHVILI; MRS. SOPIO MAMARDASHVILI
MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MRS. MAIA BARTAIA; MR. MIKHEIL CHIKOBAVA
COUNSELOR & CONSUL

MR. VLADIMER CHACHIBAIA; MS. BELA CHACHIBAIA
COUNSELOR

MS. JULIETA GIORGADZE
COUNSELOR

MS. THEA KENTCHADZE
COUNSELOR

MR. AKAKI LOMIDZE; MRS. TEA GAMREKELI
COUNSELOR

MR. MERAB MANJGALADZE; MRS. EKATERINE DAPKVIASHVILI
COUNSELOR

MR. PAATA MATCHAVARIANI
COUNSELOR

MS. NATELA ZAMBAKHIDZE; MR. NIKOLOZ LOMASHVILI
COUNSELOR (POLITICAL)

MR. LEVAN BERIDZE; MS. IRINE ASATIANI
FIRST SECRETARY

MS. TAMAR TCHELIDZE
FIRST SECRETARY

MISS KHATUNA OKROSHIDZE
SECOND SECRETARY

LIEUTENANT COLONEL TEMUR EUBIDZE; MRS. ELEONORA PHURTSKHVANIDZE
DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL VEPKHVIA CHALABASHVILI; MRS. MAIA JIBGASHVILI
ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

Germany, Fed. Rep. of

EMBASSY OF THE FEDERAL REPUBLIC OF GERMANY
Chancery: 2300 M STREET, NW, SUITE 300 20037
(EMBASSY 202-298-4000) (FAX 202-298-4249)

HIS EXCELLENCY DR. NIELS PETER GEORG AMMON; MRS. MARLIESE HEIMANN AMMON
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. JENS HANEFELD; MRS. PETRA HANEFELD
MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. ERNST PETER FISCHER; MRS. MARIA DEL CARMEN FISCHER
MINISTER

MR. LUDGER ALEXANDER SIEMES; MRS. BARBARA MARGARETE SIEMES
MINISTER

MR. KNUT FRIEDRICH ALEXANDER ABRAHAM; MRS. MARION ERIKA MARGIT ABRAHAM
MINISTER-COUNSELOR

MR. MANFRED JOSEF KARL BLESS; MRS. MARTHA KOPP BLESS
MINISTER-COUNSELOR (POLITICAL)

MRS. GESA BRAUTIGAM; MR. RAINER RUDOLPH
MINISTER-COUNSELOR

MS. CHRISTIANE CONSTANZE HOHMANN
MINISTER-COUNSELOR

MR. MAIK WILHELM KAMMERMANN; MRS. SABINE KAMMERMANN
MINISTER-COUNSELOR

MR. KARL MATTHIAS KLAUSE; MRS. SYLVIE CLAUDINE TEISSEIRE KLAUSE
MINISTER-COUNSELOR

MS. ANDREA RENATE NOSKE
MINISTER-COUNSELOR

MR. RAINER RUDOLPH; MRS. GESA BRAUTIGAM
MINISTER-COUNSELOR

DR. THOMAS SCHMIDT; MS. ANDREA LORE EGERSDOERFER
MINISTER-COUNSELOR

DR. BERTRAM ANATOL F. C. VON MOLTKE; MRS. ANNE RUTH MARIA VON MOLTKE
MINISTER-COUNSELOR

MR. DETLEF WAECHTER; MRS. KATJA MARIA WAECHTER
MINISTER-COUNSELOR

MR. HOLGER UWE GUENTHER ZIEGELER
MINISTER-COUNSELOR

MR. JURIJ DANIEL ASTON; MRS. HYUN JI ASTON YOU
COUNSELOR

MR. JUERGEN HERBERT BAYER; MRS. MARTINA LUNINGHAKE
COUNSELOR

MR. PETER JOSEF DEBLON; MRS. GABI DEBLON
COUNSELOR

MR. TOBIAS FEHLHABER
COUNSELOR

MS. SUSANNE ROSEMARIE FRIEDRICHS
COUNSELOR

MR. PETER MICHAEL GOTZ; MRS. CHRISTINE GOTZ
COUNSELOR

MR. JORG DIETER MATTHIAS KINNEN; MRS. FRANZISKA JULIA MARIA KINNEN
COUNSELOR

MS. MARION KNAPPE
COUNSELOR

MR. DANIEL KREBBER; MRS. CLARA LUISE WIEBKE RUECKERT
COUNSELOR

MR. STEFAN HEINRICH LAETSCH; MRS. GERDA LAETSCH
COUNSELOR

MR. CHRISTIAN OTTO SIMON; MRS. CHRISTIANE PETRA ELISABETH SIMON
COUNSELOR

MR. MICHAEL CARL ERICH VOGEL; MRS. NATHALIE ISABELLE VOGEL
COUNSELOR

MR. HANS MICHAEL AMIN VORLAENDER; MRS. STEFANIE VORLAENDER
COUNSELOR

MR. DAVID CHRISTOPHER BARTELS; MRS. SONJA MARTHA BARTELS
FIRST SECRETARY

MRS. ULRIKE BERG HAAS; MR. WOLF GUNTER HAAS
FIRST SECRETARY

MRS. ANDREA CHRIST; MR. MICHAEL STOEGER
FIRST SECRETARY

MR. CHRISTOPH HERBERT GRIEBLING; MRS. SILKE GRIEBLING
FIRST SECRETARY

MS. SILKE CHRISTINA KAUL
FIRST SECRETARY

MRS. NATALIE KAUTHER; MR. ADRIAN POLLMANN
FIRST SECRETARY

MR. STEPHAN ECKHARD KROGER; MRS. KIZZIE SHAWON MANNING KROEGER*
FIRST SECRETARY

MR. JAN LOFFLER; MRS. GRIT LOFFLER
FIRST SECRETARY

MR. GEORG MAUE
FIRST SECRETARY

MR. STEFAN ANTON MESSERER; MRS. SABINE MESSERER
FIRST SECRETARY

MR. MARIUS OSSWALD
FIRST SECRETARY

MR. ADRIAN POLLMANN; MRS. NATALIE KAUTHER
FIRST SECRETARY

MR. HELGE POLS; DR. SYLKE EDITH GEISSENDOERFER
FIRST SECRETARY

MRS. CLARA LUISE WIEBKE RUECKERT; MR. DANIEL KREBBER
FIRST SECRETARY

MR. HENNING SPECK; MRS. IRINA KAYE SPECK
FIRST SECRETARY

MRS. IRINA KAYE SPECK; MR. HENNING SPECK
FIRST SECRETARY

MR. TOBIAS CONRAD THOMA
FIRST SECRETARY

MRS. CHARLOTTE SIGRUN VON FRIEDEBURG; MR. CHRISTOPH VON FRIEDEBURG
FIRST SECRETARY

MS. BEATE WALTER
FIRST SECRETARY

MS. MARTINA URSULA B BOCK DE OLIVEIRA; MR. JOAO NEREU DE OLIVEIRA
SECOND SECRETARY

DR. OLINA BURKHARDT
SECOND SECRETARY

MRS. MAIKE FRIEDRICHSEN; MR. JAVIER SALVADOR MARIN ALVARADO
SECOND SECRETARY

MS. VERA MARIA ELSE GEBHARDT
SECOND SECRETARY

MS. KATJA LINDHOLM ERIKSEN; MR. GUIDO KRUGER
SECOND SECRETARY

MR. HANS PETER SPEYRER; MS. LIA CAROL SIEGHART
SECOND SECRETARY

MRS. ANJA CYRIAX; MR. UWE CYRIAX
THIRD SECRETARY

MRS. SUSANNE HOLZEM; MR. RALF GOTTFRIED HOLZEM
THIRD SECRETARY & VICE CONSUL

MR. ELMAR UDO KOHLHOFER; MS. SUSANNE MOECK
THIRD SECRETARY

MR. GEORG CHRISTIAN LOTTERMOSER; MRS. TERRY MEEL LOTTERMOSER*
THIRD SECRETARY

MR. MARTIN KURT PERTSCH; MRS. DAGMAR MARGOT MARIA PERTSCH
THIRD SECRETARY

MR. PATRICK SCHUH; MRS. YVONNE SCHUH
THIRD SECRETARY

MR. RENE SCHULA; MRS. MICHAELA STRAUCH DE SCHULA
THIRD SECRETARY

MR. ANSGAR BERNHARD SITTMANN; MRS. HEIKE PETRA SITTMANN
THIRD SECRETARY

MRS. ANKE WAGNER; MR. CHRISTIAN THEODOR KOHLROSS
THIRD SECRETARY

MR. TORSTEN MICHAEL WEIDEMANN; MRS. CLAUDIA WEIDEMANN
THIRD SECRETARY

MRS. ESTHER WEISS
THIRD SECRETARY & VICE CONSUL

MR. THOMAS WIEGEL; MRS. BARBARA WIEGEL
THIRD SECRETARY

MR. FRANK LOTHAR MORITZ
ATTACHE

MS. WENCKE BERGER
ATTACHE

MR. CHRISTIAN HORST BLINDENBACHER
ATTACHE

MRS. ANDREA ANNA HOLZWARTH CORREA; MR. TULIO HENRIQUE EMILIO LIMA CORREA
ATTACHE

MR. HANS JUERGEN HUEBNER
ATTACHE

MR. WALTER JONAS; MRS. MARION JONAS
ATTACHE

MR. MATTHIAS KICK
ATTACHE

MR. THOMAS FRANK KORUS
ATTACHE

MR. MARKUS ROBERT KULOSA
ATTACHE

MR. JOHANN GEORG MANDERLA
ATTACHE

MR. MARCUS OTTE
ATTACHE

MR. ALBERT JOHANNES POERSCHKE
ATTACHE

FIRST LIEUTENANT CARSTEN RAABE; MRS. PIA MEIER RAABE
ATTACHE (DEFENSE)

MR. LARS ENRICO REISSWECK
ATTACHE

MR. UWE SCHIERBAUM
ATTACHE

MR. MIKE TEICHERT
ATTACHE

MASTER SERGEANT MARKUS TORBRUEGGE; MRS. STEPHANIE TORBRUEGGE
ATTACHE

MR. KLAUS DIETER TRUDEL; MRS. SALWA BAROODY TRUDEL
ATTACHE

MRS. BEATRIX MARIA URAN; MR. MEHMET SAIT URAN
ATTACHE

MR. ALFRED KURT WALTER WAGNER; MRS. SUZANA ROGINA WAGNER
ATTACHE

MR. ANDREAS HERMANN WEISS
ATTACHE

MR. RAINER WOHLTMANN
ATTACHE

MR. KAI ZEHMKE
ATTACHE (SECURITY)

MS. GERTRUD ANTONI
ASST. ATTACHE

MR. EWALD ARENDS; MRS. NICOLE ARENDS
ASST. ATTACHE

MRS. TATJANA AUBRAC; MR. GILLES EDMOND LUC AUBRAC
ASST. ATTACHE

MRS. STEFANIE BARUNKE
ASST. ATTACHE

MRS. INGE GERLINDE BLODIG
ASST. ATTACHE

MR. ECKHARD CURSCHMANN; MRS. PETRA ERIKA CURSCHMANN
ASST. ATTACHE & VICE CONSUL

MRS. KERSTIN EHSER; MR. OLIVER EHSER
ASST. ATTACHE

MS. SABINE FINKENZELLER; MR. GILLES JEAN JACQUES LIGEARD
ASST. ATTACHE

MR. STEFAN FORSTER
ASST. ATTACHE

MS. IRIS BRIGITTE FRANK WUERTZ; MR. HARALD HANS WUERTZ
ASST. ATTACHE

MS. RUTH ELISABETH FREDRICK; MR. ANIL ERNEST ARTHUR FREDRICK
ASST. ATTACHE

MS. VANESSA CHARLOTTE URSULA FRITSCH
ASST. ATTACHE

MS. NICOLE FUNKE
ASST. ATTACHE

MRS. MARION GIESLER NIMUBONA; MR. ARNAUD DIEUDONNE NIMUBONA
ASST. ATTACHE

MR. ALEXANDER GLIENKE
ASST. ATTACHE

MS. KATHARINA GOEPFERT
ASST. ATTACHE

MR. OLIVER WOLFGANG GRUNERT
ASST. ATTACHE

MR. JOHANNES AUGUST HASSNER
ASST. ATTACHE (SECURITY)

MRS. KORNELIA HAU ZILIC; MR. ELVEDIN ZILIC
ASST. ATTACHE

MR. MARKO HEIDE
ASST. ATTACHE

MR. STEFFEN HERMANN
ASST. ATTACHE

MS. CAROLIN KEIL
ASST. ATTACHE

MR. ROLAND KLEIN; MRS. ASTRID KLEIN
ASST. ATTACHE

MR. CHRISTIAN KRIPS
ASST. ATTACHE ((SECURITY))

MRS. MELANIE KUNKEL; MR. FRANK KUNKEL
ASST. ATTACHE

MR. KARSTEN MANKE; MRS. NOREEN MANKE
ASST. ATTACHE

MRS. KATHRIN MATHOW
ASST. ATTACHE

MR. LARS HELMUT MELCHER; MRS. JESSICA QUADE
ASST. ATTACHE

MR. MARTIN MEYROSE; MRS. ALONA LEON
ASST. ATTACHE

MS. ANDREA NISSEN
ASST. ATTACHE

MRS. MONIQUE PETERSEN; MR. LARS PETERSEN
ASST. ATTACHE

MS. BIRGIT HELENE PETOECZ; MR. DANIEL FRANZ PETOECZ
ASST. ATTACHE

MR. RALF PICKEL
ASST. ATTACHE

MR. FALK PIWNY
ASST. ATTACHE

MRS. ANKE REED
ASST. ATTACHE

MR. GUENTHER BERNHARD ANDREAS RIEGEL; MRS. SHARON RIEGEL
ASST. ATTACHE

MRS. MONICA MARIA SCHMIDT
ASST. ATTACHE

SERGEANT MAJOR GREGOR SCHULZ; MRS. NINA SCHULZ
ASST. ATTACHE (DEFENSE)

MR. BERND SCHULZE HOLZ; MRS. SYLVIA BARBARA ANGELIKA HOLZ
ASST. ATTACHE

MR. RONALD THIMIAN
ASST. ATTACHE

MRS. NICOLE TORRES Y BULSIEWICZ; MR. ZACARIAS GARCIA GONZALEZ
ASST. ATTACHE

MRS. BARBARA WIEGEL; MR. THOMAS WIEGEL
ASST. ATTACHE

MR. LOTHAR RUDOLF WILDE; MRS. REGINA MARIA WILDE
ASST. ATTACHE

MR. ERIK WILLIG
ASST. ATTACHE

MR. RALF WOESSNER; MRS. HARDIP KAUR WOESSNER
ASST. ATTACHE

BRIGADIER GENERAL DIRK HEINRICH BACKEN; MRS. KATJA BACKEN
DEFENSE ATTACHE

COLONEL KLAUS WERNER FINCK; MRS. ELISABETH MARIA FINCK
MILITARY ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

COLONEL HUBERT SAUR; MRS. MEIKE TORST SAUR
ASST. DEFENSE & AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL ERIC OFFERMANN; MRS. GERIT KATHARINA OFFERMANN
ASST. MILITARY ATTACHE

COMMANDER TOBIAS VOSS; MRS. ELENA KLINKMANN VOSS
ASST. NAVAL ATTACHE

CAPTAIN KARL MICHAEL SETZER; MRS. GABRIELE SETZER
NAVAL ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL THOMAS FREIHERR VON MALTZAHN; MRS. UTE FREIFRAU VON MALTZAHN
ASST. AIR ATTACHE

Ghana

EMBASSY OF GHANA
Chancery: 3512 INTERNATIONAL DRIVE, NW 20008
(EMBASSY 202-686-4520) (FAX 202-686-4527)

HIS EXCELLENCY DANIEL OHENE AGYEKUM; MRS. ROSE OHENE AGYEKUM
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MRS. EDITH HAZEL; MR. KODJO HAZEL
MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. EBENEZER PADI ADJIRACKOR; MRS. LINDA ARABA ABOKUMA ADJIRACKOR
MINISTER (COMMERCIAL)

MS. AMMA ADOMAA TWUM AMOAH
MINISTER

MR. WILLIAM ANANI ABOTSI; MRS. FRANKLYN MARIAN ANANI ABOTSI
MINISTER-COUNSELOR

MR. EMMANUEL OPEKU; MRS. BRENDA AKOSUA OPEKU
MINISTER-COUNSELOR

MR. KWADWO ANTWI BOATENG; MRS. MILLICENT NAA BOATENG
COUNSELOR

MRS. VANESSA AKOSUA MENSAH ADU; MR. PHILIP KWASI ADU
COUNSELOR

MS. MAVIS ENYOANM ADZO AKPABLA
FIRST SECRETARY

MR. JOHN ADJEI AMANKWAH; MRS. PATIENCE AFI AMANKWAH
FIRST SECRETARY

MS. THEODORA DUNCAN OCQUAYE
FIRST SECRETARY

MR. CHRISTIAN NARH; MS. BRIDGET NARH
FIRST SECRETARY

MRS. GIFTY TAKYIWAA OCRAN; MR. ALFRED FIIFI OCRAN
FIRST SECRETARY

MS. REBECCA ENYONAM KUDEKOR
THIRD SECRETARY

MR. BENNETT AKANTOA
ATTACHE

BRIGADIER GENERAL GEORGE EDUAM AMAMOO; MRS. AGNES OPPONG PEPRAH
DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

Greece

EMBASSY OF GREECE
Chancery: 2217 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008
(EMBASSY 202-939-1300) (FAX 202-939-1324)

HIS EXCELLENCY CHRISTOS PANAGOPOULOS
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MRS. SOPHIA PHILIPPIDOU
MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MS. IOANNA KRIEBARDI
COUNSELOR

MR. NIKOLAOS KRIKOS; MRS. MARIA PATILI
COUNSELOR

MR. ANTONIOS MARMARINOS
COUNSELOR (EDUCATIONAL AFFAIRS)

MR. ANTONIOS PAPAKOSTAS
COUNSELOR

MRS. EFTYCHIA XYDIA; MR. DIMITRIOS VERGITSIS
FIRST SECRETARY

MS. CHRISTINA GEORGIOU
SECOND SECRETARY

MR. ANASTASIOS KEZAS
SECOND SECRETARY

MR. KONSTANTINOS KYRIOU; MRS. ARTEMIS KONTI
SECOND SECRETARY

MR. CHARALAMPOS PAPADOPOULOS; MRS. NESTORIA POGKA
THIRD SECRETARY (ECONOMIC & COMMERCIAL)

MRS. ALEXANDRA ADODO; MR. CHRISTOPHER OGKOGIAFENTO ADODO
ATTACHE

MS. MARIA ARVANITI
ATTACHE

MR. KONSTANTINOS DIMITRIADIS; MRS. SOFIA KARABATZAKI
ATTACHE (INFORMATION, TECHNOLOGY & TELECOMMUNICATIONS)

MS. MARIA GALANOU
ATTACHE (PRESS)

MRS. ARTEMIS KONTI; MR. KONSTANTINOS KYRIOU
ATTACHE

MS. MARGO KOUMANAKOS
ATTACHE (PRESS)

MR. NICOLAOS MYLONAS; MRS. KYRIACOULA MYLONA
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. PERIKLIS PARAPONIARIS; MRS. IVANA JEANNETTE PARAPONIARI
ATTACHE

COLONEL EVANGELOS PAPADOPOULOS; MRS. SOFIA ISMIROGLOU
DEFENSE & MILITARY ATTACHE

CAPTAIN GEORGE MATARANGAS
NAVAL ATTACHE

COLONEL GEORGIOS KATSANIS; MRS. YPERMACHIA KOSMIDOU
AIR ATTACHE

COMMERCIAL, CONSULAR, ED, ECON & PRESS & INFO OFFICES
2211 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008
(OFFICE 202-232-8222)

DEFENSE, MILITARY, NAVAL AND AIR ATTACHE OFFICE
2228 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008
(OFFICE 202-234-0561)

Grenada

EMBASSY OF GRENADA
Chancery: 1701 NEW HAMPSHIRE AVENUE, NW 20009
(EMBASSY 202-265-2561) (FAX 202-265-2468)

HER EXCELLENCY GILLIAN MARGARET SUSAN BRISTOL
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MS. PATRICIA DAPHNE MARCELLE CLARKE
COUNSELOR

Guatemala

EMBASSY OF GUATEMALA
Chancery: 2220 R STREET, NW 20008
(EMBASSY 202-745-4952) (FAX 202-745-1908)

HIS EXCELLENCY JOSE FRANCISCO VILLAGRAN DE LEON; MRS. DONNA SUE EBERWINE VILLAGRAN*
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. FERNANDO DE LA CERDA BICKFORD; CAPTAIN MARIA R. AGUILAR DE DE LA CERDA
MINISTER-COUNSELOR

MS. ANA SOFIA PORRES BUSTAMANTE
COUNSELOR

MR. EDGAR MANUEL VILLANUEVA SOSA; MRS. R. MORENO CARRERA DE VILLANUEVA
COUNSELOR

MR. EDWIN ROLANDO CHACON CORADO; MRS. IRENE FILOMENA CHACON
FIRST SECRETARY & CONSUL

MRS. MIRIAM LETICIA DE LEON ESCOBAR; MR. JORGE JACINTO RODRIGUEZ SANCHEZ
FIRST SECRETARY

MRS. MARIA C. HERNANDEZ; MR. OSCAR MAYNOR HERNANDEZ*
FIRST SECRETARY

MISS DINA LUCIA ZEPEDA FALLA
FIRST SECRETARY

MISS MARIA EUGENIA ALVAREZ RUIZ
SECOND SECRETARY

MRS. KARLA ROBERTHA ARANA DE JUAREZ; MR. DANILO BERNAL JUAREZ*
SECOND SECRETARY

MR. EDGAR MARTIN MEJIA OVANDO
THIRD SECRETARY

MS. AURA ROXANNA MONTERROZA GARCIA
THIRD SECRETARY

MRS. MARTA REGINA FISCHER DE FERNANDEZ; MR. FRANCISCO E. FERNANDEZ HOLLMANN
ATTACHE (CULTURAL)

MR. JOSE GABRIEL LAMBOUR PENALONZO
ATTACHE (COMMERCIAL)

BRIGADIER GENERAL ODBER ENRIQUE ARGUETA MERIDA; MRS. ILMA JANET GALINDO DE ARGUETA
DEFENSE, MILITARY & NAVAL ATTACHE

COLONEL GABRIEL OBDULIO PORTILLO ARRIAZA; MS. ONELIA EDITH ORELLANA DE PORTILLO
AIR ATTACHE

COLONEL GUILLERMO ALFREDO OROZCO RODAS
ASST. DEFENSE, MILITARY & AIR ATTACHE

COMMERICAL ATTACHE OFFICE
2220 R STREET, NW 20008

CONSULAR SECTION
8124 GEORGIA AVENUE
SILVER SPRING, MD 20910
(OFFICE 240-485-5050)

DEFENSE, MILITARY, NAVAL AND AIR ATTACHE OFFICE
2220 R STREET, NW 20008
(OFFICE 202-232-2226)

Guinea

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF GUINEA
Chancery: 2112 LEROY PLACE, NW 20008
(EMBASSY 202-986-4300) (FAX 202-986-3800)

HIS EXCELLENCY BLAISE CHERIF; MRS. CECILE CHERIF
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. ELHADJ BOUBACAR BARRY; MRS. HADJA OUSSAMATOU BALDE
COUNSELOR

MS. BINTOU CONDE
COUNSELOR (ECONOMIC)

MRS. OUMOU THIAM HANN
COUNSELOR

MRS. AMINATA KOITA; MR. MAMADOU THIAM KASSE
COUNSELOR (POLITICAL AFFAIRS)

MR. THIERNO ABDOURAMAMAN BALDE; MRS. SANTOU TRAORE
FIRST SECRETARY (CULTURAL)

MR. ALY CAMARA; MRS. MABINTY CAMARA
FIRST SECRETARY

MS. CATHERINE SAGNO
FIRST SECRETARY (CULTURAL & SOCIAL AFFAIRS)

Guinea-Bissau

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF GUINEA-BISSAU
Chancery: P.O. Box 33813 20033
(EMBASSY 301-947-3958)

Guyana

EMBASSY OF GUYANA
Chancery: 2490 TRACY PLACE, NW 20008
(EMBASSY 202-265-6900) (FAX 202-232-1297)

HIS EXCELLENCY BAYNEY RAM KARRAN; MRS. DONNA KARRAN
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. FORBES EGERTON JULY; MRS. VALENTINA JULY
FIRST SECRETARY (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MRS. CANDIDA ONEKA DANIELS
FIRST SECRETARY

MS. SONIA ANTOINETTE CALLENDER
ATTACHE (FINANCIAL)


A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Haiti Holy See Honduras Hungary

Haiti

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF HAITI
Chancery: 2311 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008
(EMBASSY 202-332-4090) (FAX 202-745-7215)

HIS EXCELLENCY PAUL GETTY ALTIDOR
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. ASBOUN JEAN WILLIAM EXANTUS; MRS. GINA EXANTUS BERNARD
MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MRS. JOCELINE BLEMUR
MINISTER-COUNSELOR

MR. PIERRE MAX CHARLES
MINISTER-COUNSELOR

MR. RALPH RICARDO JEAN PHILIPPE; MRS. ALEXANDRE UDELGARDE*
COUNSELOR (ADMINISTRATION)

MR. SONY ELIAS; MRS. LUCIE ELIAS LORMESTOIR
FIRST SECRETARY

MS. EVICE GUERCIN
FIRST SECRETARY

MRS. MARIE CLAUDE MALEBRANCHE
FIRST SECRETARY (COMMERCIAL)

MRS. WILZA METELLUS FRAZIL; MR. ALFRED FILS METELLUS
FIRST SECRETARY

COMMERCIAL ATTACHE OFFICE
2311 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008
(OFFICE 202-332-4090)

CONSULAR AFFAIRS OFFICE
2311 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008
(OFFICE 202-332-4090)

MILITARY ATTACHE OFFICE
2311 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008
(OFFICE 202-332-4165)

Holy See

APOSTOLIC NUNCIATURE
Chancery: 3339 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008
(EMBASSY 202-333-7121) (FAX 202-337-4036)


HIS EXCELLENCY REVEREND CARLO MARIA VIGANO
APOSTOLIC NUNCIO

REVEREND MONSIGNOR ANGELO ACCATTINO
COUNSELOR

REVEREND MONSIGNOR JEAN FRANCOIS LANTHEAUME
COUNSELOR

REVEREND MONSIGNOR FERMIN EMILIO SOSA RODRIGUEZ
COUNSELOR

Honduras

EMBASSY OF HONDURAS
Chancery: 3007 TILDEN STREET, NW, SUITE 4-M 20008
(EMBASSY 202-966-2604) (FAX 202-966-9751)

HIS EXCELLENCY JORGE RAMON HERNANDEZ ALCERRO; MRS. MARIZA VEIGA PINO
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. LUIS FERNANDO SUAZO BARAHONA; MRS. LARISSA KARINA PINEDA DIAZ
MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. RICARDO GUILLERMO ESTRADA SARAVIA; MRS. ALBA LUZ SOLIS GARRIDO
MINISTER

MR. JORGE ALBERTO MILLA REYES
MINISTER

MRS. NORMA ALLEGRA CERRATO SABILLON
MINISTER-COUNSELOR (LEGAL AFFAIRS)

MRS. TANIA ROBERTA LAZARUS CALLEJAS
MINISTER-COUNSELOR

MR. JOSE RAMON PAZ MORALES; MRS. DANIELA PALACIOS CORRALES
MINISTER-COUNSELOR

MR. LEONARDO IRIAS NAVAS; MRS. NORMA DOLORES UCLES ACOSTA
COUNSELOR (CONSULAR AFFAIRS)

MR. PABLO MARIO ORDONEZ GUZMAN; MRS. CINTHYA MARIA ALVARADO TORRES
COUNSELOR (COMMERCIAL ADVISOR)

MR. ALLAN GILBERTO AGURCIA PAZ; MRS. IRIS ALEJANDRA RAPALO MARTINEZ
FIRST SECRETARY

MISS TANIA VANESSA MARIA A. CASCO RUBI
FIRST SECRETARY

MRS. DANIELA PALACIOS CORRALES; MR. JOSE RAMON PAZ MORALES
FIRST SECRETARY

MR. UILLERMO AUGUSTO PEREZCADALSO PAZ
FIRST SECRETARY

MRS. ISIS AGUILAR ZELAYA; MR. TROY DONNOVAN HAYNES*
SECOND SECRETARY

MRS. SOFIA CERNA RUBINSTEIN
SECOND SECRETARY

MR. LUIS FERNANDO CORDERO MONTOYA; MRS. DANEA DESSHIREE TREJO CARCAMO
SECOND SECRETARY

MISS KAROL MARCELA ESCALANTE HERRERA
SECOND SECRETARY

MR. MARCELINO PINEDA CARCAMO
SECOND SECRETARY (CONSULAR AFFAIRS)

MR. WALTER ROSENDO LEIVA ARDON
ATTACHE (CULTURAL)

COLONEL ADAN HILARIO SUAZO MOLINA; MRS. MARCIA MARLENE HERNANDEZ PORTILLO
DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

CONSULAR SECTION
1014 M STREET, NW, FLOOR 2ND 20001
(OFFICE 202-682-5947) (FAX 202-737-2907)

MILITARY ATTACHE
3007 TILDEN STREET, NW, SUITE 4M 20008
(OFFICE 202-686-0352) (FAX 202-966-9751)

Hungary

EMBASSY OF HUNGARY
Chancery: 3910 SHOEMAKER STREET, NW 20008
(EMBASSY 202-362-6730) (FAX 202-966-8135)

HIS EXCELLENCY GYOERGY BELA SZAPARY
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. ANDRAS TIBOR BACSI NAGY; MRS. LOTTI LILLA LETANOCZKY
COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MRS. KATALIN BALOGNE CSORBA; MR. LASZLO ISTVAN BALOG
COUNSELOR

MR. JOZSEF ELEK; MRS. ILDIKO ELEKNE KAMAN
COUNSELOR

MR. ISTVAN SANDOR; MRS. ILDIKO SANDORNE TREFAS
COUNSELOR & CONSUL

DR. GYORGY RETHAZI; DR. ESZTER RETHAZI
FIRST SECRETARY

MR. ANDRAS SZORENYI; MRS. JUDIT KOZENKOW
FIRST SECRETARY

MR. PETER VALENTOVICS; MRS. PETERNE VALENTOVICS
FIRST SECRETARY (FINANCIAL)

MR. MIHALY DANIEL MANCHIN
SECOND SECRETARY

MR. FERENC KALMAR
THIRD SECRETARY

MR. AKOS VEISZ
THIRD SECRETARY

MR. JOZSEF CZIMER
ATTACHE (COMMUNICATIONS)

MS. ANNA STUMPF
ATTACHE

COLONEL ZOLTAN BONE; MRS. TUNDE MINDSZENTY
DEFENSE, MILITARY & AIR ATTACHE

MAJOR BALAZS SZEKERES; MRS. ANDREA MAGDOLNA SZEKERES
ASST. DEFENSE, MILITARY & AIR ATTACHE

COMMERCIAL OFFICE
150 E. 58TH STREET, FLOOR 33RD
NEW YORK, NY 10155--3398
(OFFICE 212-752-3060) (FAX 212-486-2958)

MILITARY AND AIR ATTACHE OFFICE
3910 SHOEMAKER STREET, NW 20008
(OFFICE 202-362-6730)



Back to Top
Sign-in

Do you already have an account on one of these sites? Click the logo to sign in and create your own customized State Department page. Want to learn more? Check out our FAQ!

OpenID is a service that allows you to sign in to many different websites using a single identity. Find out more about OpenID and how to get an OpenID-enabled account.