printable banner

U.S. Department of State - Great Seal

U.S. Department of State

Diplomacy in Action

Qatar - Zimbabwe


Office of the Chief of Protocol
Share

Protocol Home Page | Other Publications | Diplomatic List Index

* Denotes that individual is a U.S. Citizen


A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Qatar

Qatar

EMBASSY OF THE STATE OF QATAR
Chancery: 2555 M STREET, NW 20037
(EMBASSY 202-274-1600) (FAX 202-237-0061)

HIS EXCELLENCY MOHAMED ABDULLA M AL RUMAIHI; MS. MUNA FAHAD Q AL FAYHANI
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. AHMED YOUSEF A.J. AL RUMAIHI; MRS. JULIE LYNN LEESON*
FIRST SECRETARY (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. AHMED TURKI A. T. AL SOBAI; MRS. KHOLOUD AHMMAD H. A. AL MANNAI
FIRST SECRETARY

MR. ALI SAAD M. H. ALHAJRI; MRS. AISHA HAMAD J A AL KUWARI
FIRST SECRETARY

MR. ABDULLA SAAD R. A. AL MOHANNADI
THIRD SECRETARY

MR. MOHAMED ABDULAZIZ AL NASSR
ATTACHE (SECURITY)

MR. NASSER ALI NASSER AL SAADI; MRS. FATMA HASSAN ABDULLA AL BANNA
ATTACHE (MEDICAL )

MR. SALAH MOHAMMED K. A. AL MALKI
ASST. ATTACHE (MEDICAL)

BRIGADIER GENERAL ABDULRAHMAN IBRAHIM AL HEMAIDI; MRS. HEND MOHAMMED AHMED AL QATARI
DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

MEDICAL, CULTURAL & MILITARY ATTACHE OFFICES
2555 M STREET, NW 20037
(OFFICE 202-274-1600) (FAX 202-237-0061)


A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Romania Russia Rwanda

Romania

EMBASSY OF ROMANIA
Chancery: 1607 23RD STREET, NW 20008
(EMBASSY 202-332-4846) (FAX 202-232-4748)

HIS EXCELLENCY ADRIAN COSMIN VIERITA; MRS. EUGENIA CODRINA VIERITA
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MRS. STELUTA ARHIRE
MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. VIOREL ONEL; MRS. MARIA MOGLAN ONEL
MINISTER-COUNSELOR

MRS. EUGENIA CODRINA VIERITA
MINISTER-COUNSELOR

MR. SILVIU GRADINARU; MRS. ROXANA GRADINARU
COUNSELOR

MR. CRISTINEL PETRESCU; MRS. CRISTINA PETRESCU
COUNSELOR

MR. GABRIEL CATALIN SOPANDA
COUNSELOR (POLITICAL)

MS. LAURA BIANCA MIHAI
FIRST SECRETARY

MR. ROBERT OCTAVIAN DUMITRESCU; MRS. AMELIA DUMITRESCU
SECOND SECRETARY

MS. LAVINIA OCHEA
SECOND SECRETARY

MISS ANDRA CATERINA POPESCU
SECOND SECRETARY

MS. DIANA TASE
SECOND SECRETARY

MRS. RODICA TOMESCU OLARIU; MR. DRAGOS TOMESCU OLARIU
SECOND SECRETARY (POLITICAL)

MR. OVIDIU ADRIAN TUDORACHE; MRS. CARMEN MIHAELA TUDORACHE
SECOND SECRETARY (POLITICAL)

MR. SERBAN BREBENEL; MS. OANA ADRIANA BREBENEL
THIRD SECRETARY

MRS. JANINA MARIA CISMARU; MR. ANDREI LAURENTIU CISMARU
THIRD SECRETARY

MR. BOGDAN GEORGE VADUVA
THIRD SECRETARY

MR. MIHAI ADRIAN DRAGOMIR; MRS. GABRIELA OANA DRAGOMIR
ATTACHE

MR. DANIEL IVANOIU; MRS. IOANA IVANOIU
ATTACHE (COMMUNICATIONS)

MR. ADRIAN CIPRIAN MIRON
ATTACHE (HOME AFFAIRS)

COLONEL LAURENTIU DRAGUSIN; MRS. MARIANA DRAGUSIN
DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

MAJOR ROBERT CALINOIU; MRS. GABRIELA CICI CALINOIU
ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

CAPTAIN CATALIN VALENTIN EREMIA; MRS. CORINA ELENA EREMIA
ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL DORINEL IOAN MOLDOVAN; MRS. MARIANA MAGDALENA MOLDOVAN
ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

CONSULAR AFFAIRS
1607 23RD STREET, NW 20008
(OFFICE 202-232-4747) (FAX 202-232-4748)

DEFENSE, MILITARY, NAVAL AND AIR ATTACHE
1607 23RD STREET, NW 20008
(OFFICE 202-234-6206) (FAX 202-232-4748)

ECONOMIC COUNSELOR
1607 23RD STREET, NW 20008
(OFFICE 202-232-6593) (FAX 202-332-4858)

Russia

EMBASSY OF THE RUSSIAN FEDERATION
Chancery: 2650 WISCONSIN AVENUE, NW 20007
(EMBASSY 202-298-5700) (FAX 202-298-5735)

HIS EXCELLENCY SERGEY IVANOVICH KISLYAK; MRS. NATALIA MIKHAYLOVNA KISLYAK
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. OLEG NIKOLAYEVICH BURMISTROV; MRS. KAPITOLINA YEGOROVNA BURMISTROVA
MINISTER-COUNSELOR

MR. RINAT MINGALIYEVICH DOSMUKHAMEDOV; MRS. EKATERINA ALEKSANDRO BELYAEVSKAYA
MINISTER-COUNSELOR (TRADE REPRESENTATIVE)

MR. OLEG VLADIMIROVICH STEPANOV; MRS. YULIA ANATOLYEVNA STEPANOVA
MINISTER-COUNSELOR

MR. AYDAR RASHIDOVICH AGANIN; MRS. ALFIYA RIFATOVNA AGANINA
COUNSELOR

MR. ALEXANDER NIKOLAYEVICH BALAKIN; MRS. TATIANA ALEKSEYEVNA BALAKINA
COUNSELOR

MR. VASILY VLADIMIROVICH BORYAK; MRS. OLGA ALEKSANDROVNA BORYAK
COUNSELOR

MR. DMITRY DMITRIYEVICH CHERKASHIN; MRS. ANZHELIKA VLADISLAVOV CHERKASHINA
COUNSELOR

MR. VLADISLAV S. CHERNYSHOV; MRS. SVETLANA SERGEYEVNA CHERNYSHOVA
COUNSELOR

MR. SERGEY LEONIDOVICH CHUMAREV
COUNSELOR

MR. ALEXEY YURYEVICH DROBININ; MRS. NATALIA ALEKSANDROVNA DROBININA
COUNSELOR

MR. ANDREY VIKTOROVICH DROZDOV; MRS. VALERIA ALEKSANDROVNA BELOUSOVA
COUNSELOR

MR. VALERY YEVGENYEVICH ETNYUKOV; MRS. NATALIA IVANOVNA ETNYUKOVA
COUNSELOR

MR. DENIS VLADIMIROVICH GONCHAR; MRS. ELENA NIKOLAYEVNA GONCHAR
COUNSELOR

MR. EVGENY VIKTOROVICH KHORISHKO; MRS. OLGA V. KHORISHKO
COUNSELOR

MR. VALERY DMITRIYEVICH KHROMCHENKOV; MRS. ELENA OLEGOVNA KHROMCHENKOVA
COUNSELOR

MR. ALEXEY ANATOLYEVICH KISELEV; MRS. LIUDMILA IVANOVNA KISELEVA
COUNSELOR

MR. ALEXANDER LEONIDOVICH KOZLOV; MRS. ELIZAVETA VALERYEVNA SOROKINA
COUNSELOR

MR. ANATOLY NIKOLAYEVICH KUTYAVIN; MRS. NATALIA NIKOLAYEVNA KUTYAVINA
COUNSELOR

MR. NIKOLAY YURYEVICH LYASHCHENKO
COUNSELOR

MR. ALEXEY ANDREYEVICH NIKOLAEV; MRS. OLGA YURYEVNA NIKOLAEVA
COUNSELOR (DEPUTY TRADE REPRESENTATIVE)

MR. NIKOLAY VITALYEVICH PUKALOV; MRS. TATIANA PAVLOVNA PUKALOVA
COUNSELOR (HEAD OF CONSULAR DIV.)

MR. SERGEY YURYEVICH RESHCHIKOV; MRS. IRINA ALEKSANDROVNA RESHCHIKOVA
COUNSELOR

MR. OLEG VLADIMIROVICH RYKOV; MRS. ELENA VLADIMIROVNA RYKOVA
COUNSELOR

MR. EDUARD ANATOLYEVICH SINITSYN; MRS. ANNA ALEKSEYEVNA SINITSYNA
COUNSELOR

MR. OLEG VENYAMINOVICH SLEPOV; MRS. ALLA VASILYEVNA SLEPOVA
COUNSELOR (DEPUTY TRADE REP.)

MR. ANDREY VIKTOROVICH SOROKA; MRS. ANZHELA GEORGIYEVNA SOROKA
COUNSELOR (DEPUTY TRADE REP.)

MR. IGOR VIKTOROVICH SUKHININ; MRS. GALINA VLADIMIROVNA SUKHININA
COUNSELOR

MR. ALEXEY GENNADYEVICH TIMOFEEV; MRS. NATALIA GEORGIYEVNA TIMOFEEVA
COUNSELOR

MR. OLEG VLADIMIROVICH VASILIEV; MRS. OXANA MIKHAYLOVNA VASILIEVA
COUNSELOR

MR. ANTON VALERYEVICH VUSHKARNIK; MRS. OLGA BORISOVNA BRYZGALOVA
COUNSELOR

MR. EVGENY ANDREYEVICH YASASHNYY; MRS. ZOYA ALEKSANDROVNA YASASHNAYA
COUNSELOR

MR. YURY ALEKSANDROVICH ZAYTSEV; MRS. GALINA ALEKSANDROVNA KOMISSAROVA
COUNSELOR

MR. DMITRY ALEKSANDROVICH ZHIRNOV
COUNSELOR

MR. ALEXANDER ANATOLYEVICH BOCHANOV; MRS. IRINA VIKTOROVNA BOCHANOVA
FIRST SECRETARY

MR. ANDREY BORISOVICH BONDAREV; MRS. DARIA VLADIMIROVNA BONDAREVA
FIRST SECRETARY

MR. OLEG GEORGIYEVICH DIVANOV; MRS. EVGENIA ANATOLYEVNA SHARAPOVA
FIRST SECRETARY

MR. ALEXANDER PETROVICH EGOROV; MRS. GALINA VIKTOROVNA EGOROVA
FIRST SECRETARY

MR. RUBEN EDUARDOVICH MALAYAN; MRS. ELENA VLADIMIROVNA BAKHTIAROVA
FIRST SECRETARY

MRS. NATALIA SIDOROVNA MOROZ; MR. MIKHAIL PROKOFYEVICH MOROZ
FIRST SECRETARY

MR. ANDREY YEVGENYEVICH NASTASIN; MRS. ANASTASIA ANDREYEVNA NASTASINA
FIRST SECRETARY

MR. VASILY VIKTOROVICH SAVKIN; MRS. MARIA VLADIMIROVNA SAVKINA
FIRST SECRETARY

MR. ANDREY YURYEVICH SAVUSHKIN; MRS. EKATERINA A. SAVUSHKINA
FIRST SECRETARY

MR. PAVEL GENNADYEVICH SPITSYN
FIRST SECRETARY

MR. ALEXANDER VLADIMIROVICH TROFIMOV; MRS. ELENA YURYEVNA KUDRYAVTSEVA
FIRST SECRETARY

MR. ALEXANDER FEDOROVICH BELYAEV; MRS. MARINA VLADIMIROVNA BELYAEVA
SECOND SECRETARY

MR. YURY VLADIMIROVICH BORODAY; MRS. OLESYA GENNADYEVNA BORODAY
SECOND SECRETARY

MR. MIKHAIL ALEKSANDROVICH KALUGIN
SECOND SECRETARY

MRS. MARIA YURYEVNA KALUGINA
SECOND SECRETARY

MR. DENIS VLADIMIROVICH KAREV; MRS. SVETLANA YEVGENYEVNA KAREVA
SECOND SECRETARY

MR. MAXIM PAVLOVICH KONVISAR; MRS. VALERIA ALEKSANDROVNA KONVISAR
SECOND SECRETARY

MRS. ELENA YURYEVNA KUDRYAVTSEVA; MR. ALEXANDER VLADIMIROVICH TROFIMOV
SECOND SECRETARY

MR. SERGEY IGOREVICH KUZNETSOV; MRS. EKATERINA PAVLOVNA KUZNETSOVA
SECOND SECRETARY

MR. YURY YURYEVICH MELNIK; MRS. ELENA ALEKSANDROVNA MELNIK
SECOND SECRETARY

MR. MIKHAIL VYACHESLAVOVICH SATUNKIN
SECOND SECRETARY & VICE CONSUL

MS. SVETLANA VIKTOROVNA SHATALOVA
SECOND SECRETARY

MR. ANDREY ANDREYEVICH TARELIN; MS. EVGENIA OLEGOVNA MIKHAYLOVA
SECOND SECRETARY

MR. MIKHAIL KONSTANTINOVICH TOLCHENOV
SECOND SECRETARY

MR. ALEXANDER ALEKSANDROVICH ZAKHAROV; MRS. SVETLANA VIKTOROVNA ZAKHAROVA
SECOND SECRETARY

MR. MAXIM DMITRIYEVICH ABRAMOV; MRS. ANNA IGOREVNA ABRAMOVA
THIRD SECRETARY

MR. ALEXANDER VALERYEVICH BELOUSOV; MRS. ALEXANDRA SERGEYEVNA BELOUSOVA
THIRD SECRETARY

MR. IGOR GENNADYEVICH BOLDYREV; MRS. LIDIA ALEKSANDROVNA BOLDYREVA
THIRD SECRETARY

MS. POLINA RUSLANOVNA CHEPINITSKAYA
THIRD SECRETARY

MS. NATALIA ALEKSEYEVNA DEMENTIEVA
THIRD SECRETARY

MR. ALEXEY VLADIMIROVICH GULYAEV; MRS. OLGA VALERIYEVNA GULYAEVA
THIRD SECRETARY

MR. DENIS NIKOLAYEVICH KOLESNIK; MRS. LIUDMILA SERGEYEVNA KOLESNIK
THIRD SECRETARY

MR. DENIS VALENTINOVICH KONOVALOV; MRS. YULIA FLAVIANOVNA KONOVALOVA
THIRD SECRETARY

MR. ILYA ALEKSANDROVICH KUZNETSOV; MRS. ANNA VLADIMIROVNA KUZNETSOVA
THIRD SECRETARY

MR. ANDREY SERGEYEVICH MEDYNSKIY; MRS. OXANA YURYEVNA MEDYNSKAYA
THIRD SECRETARY

MR. SERGEY VLADIMIROVICH PONAMAREV; MRS. ANASTASIA MIKHAYLOVNA PONAMAREVA
THIRD SECRETARY

MR. MIKHAIL ALEKSANDROVICH PROTSENKO; MRS. IRINA ANDREYEVNA PROTSENKO
THIRD SECRETARY

MR. PAVEL SERGEYEVICH SHAMRAY; MRS. TATIANA NIKOLAYEVNA SHAMRAY
THIRD SECRETARY

MR. ALEXANDER VASILYEVICH SHLIKHUNOV; MRS. ELENA VLADIMIROVNA SHLIKHUNOVA
THIRD SECRETARY

MR. VADIM ALEKSANDROVICH SOKOLOV; MS. ANNA VIKTOROVNA SOKOLOVA
THIRD SECRETARY

MR. EVGENY ANDREYEVICH TIKHONOV; MRS. MARIA VLADIMIROVNA TIKHONOVA
THIRD SECRETARY

MR. VLADIMIR IVANOVICH CHEPURNOV; MRS. IRINA VALENTINOVNA CHEPURNOVA
ATTACHE

MR. VLADIMIR YURYEVICH CHERNOV; MRS. SVETLANA IGOREVNA CHERNOVA
ATTACHE

MR. DMITRY ANDREYEVICH CHERNYSHEV; MRS. YULIA VLADIMIROVNA CHERNYSHEVA
ATTACHE

MR. SERGEY IVANOVICH FEDORENKOV; MRS. MARINA DAMIROVNA FEDORENKOVA
ATTACHE

MR. IVAN YURYEVICH FILATOV; MRS. ARINA KONSTANTINOVNA FILATOVA
ATTACHE

MR. ILYA ANATOLYEVICH KASTORNOV; MRS. NATALIA ALIYYULLOVNA KASTORNOVA
ATTACHE

MR. ANDREY YURYEVICH KISELEV; MRS. NATALIA NIKOLAYEVNA KISELEVA
ATTACHE

MR. YURY VIKTOROVICH KOROLEV; MRS. ALLA YEVGENYEVNA KOROLEVA
ATTACHE

MR. SERGEY BORISOVICH KORYAGIN; MRS. IRINA IVANOVNA KORYAGINA
ATTACHE

MR. DMITRY VLADIMIROVICH KRAMAREV; MRS. NINA ALEKSANDROVNA KRAMAREVA
ATTACHE

MR. MIKHAIL SERGEYEVICH KRUTIKOV; MRS. OXANA IGOREVNA KRUTIKOVA
ATTACHE & VICE CONSUL

MR. KIRILL NIKOLAYEVICH KUZOVENKO; MRS. ELENA VIKTOROVNA KUZOVENKO
ATTACHE

MR. MAXIM ALEKSANDROVICH LITVINOV; MRS. SVETLANA VALERYEVNA LITVINOVA
ATTACHE

MR. VLADIMIR YEVGENYEVICH MASTEROV; MRS. MARINA YURYEVNA MASTEROVA
ATTACHE

MR. PAVEL SERGEYEVICH MATVEEV; MRS. ANNA VIKTOROVNA MATVEEVA
ATTACHE

MR. VITALY VITALYEVICH MINCHENKO; MRS. NATALIA LEONIDOVNA MINCHENKO
ATTACHE

MR. SERGEY NIKOLAYEVICH MIRONOV; MRS. LIUDMILA NIKOLAYEVNA MIRONOVA
ATTACHE

MR. ALEXANDER SERGEYEVICH NOVIKOV; MRS. ANNA BORISOVNA NOVIKOVA
ATTACHE

MR. VICTOR DANILOVICH PASTUKHOV; MRS. NINA NIKOLAYEVNA PASTUKHOVA
ATTACHE

MR. IGOR ROSTISLAVOVICH PROKOPIEV
ATTACHE

MR. EVGENY NIKOLAYEVICH SHUMILOV
ATTACHE

MR. EVGENY YURYEVICH SLAVNOV; MRS. TATIANA ALEKSANDROVNA SLAVNOVA
ATTACHE

MR. VLADIMIR VASILYEVICH TROITSKIY; MRS. OLGA ALEKSANDROVNA TROITSKAYA
ATTACHE

MR. ALEXEY PAVLOVICH VASILCHENKO; MRS. LIANA NODAROVNA VASILCHENKO
ATTACHE

MR. ALEXANDER GENNADYEVICH VINOGRADOV; MRS. VALENTINA VIKTOROVNA VINOGRADOVA
ATTACHE

MR. OLEG VYACHESLAVOVICH VORONIN; MRS. YULIA VIKTOROVNA VORONINA
ATTACHE

MR. VLADISLAV DMITRIYEVICH ZAYTSEV; MRS. IRINA PAVLOVNA ZAYTSEVA
ATTACHE

MR. SERGEY VLADIMIROVICH ZHURAVLEV; MRS. IRINA EDUARDOVNA ZHURAVLEVA
ATTACHE

MR. VALERY NIKOLAYEVICH BARANOVSKIY; MRS. NATALIA NIKOLAYEVNA BARANOVSKAYA
DEFENSE ATTACHE

COLONEL EVGENY VIKTOROVICH BOBKIN; MRS. ELENA BORISOVNA BOBKINA
MILITARY ATTACHE

MR. ALEXEY VALERYEVICH DEREVYANKIN; MRS. ANNA VALERYEVNA DEREVYANKINA
NAVAL ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL VLADIMIR GENNADYEVICH BAYMYSHEV; MRS. INNA VALERYEVNA BAYMYSHEVA
AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL VYACHESLAV OLEGOVICH SAFRONOV; MRS. ELIZAVETA VLADIMIROVNA SAFRONOVA
ASST. DEFENSE ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL DMITRY VLADIMIROVICH TARANTSOV; MRS. VITALIYA ANATOLYEVNA TARANTSOVA
ASST. DEFENSE ATTACHE

MR. VALERY NIKOLAYEVICH ZUBAREV; MRS. ZHANNA PAVLOVNA ZUBAREVA
ASST. DEFENSE ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL VLADIMIR SERGEYEVICH SKORIKOV; MRS. NATALIA SERGEYEVNA SKORIKOVA
ASST. MILITARY ATTACHE

MAJOR ROMAN VITALYEVICH SMIRNOV; MRS. MARIA ALEKSANDROVNA SMIRNOVA
ASST. MILITARY ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL YURY YURYEVICH GLADKOV; MRS. ANASTASIA VIKTOROVNA GLADKOVA
ASST. NAVAL ATTACHE

MR. ANDREY VLADIMIROVICH GRECHIKHO; MRS. NATALIA VIKTOROVNA GRECHIKHO
ASST. NAVAL ATTACHE

MR. VLADIMIR NIKOLAYEVICH DUKMASOV; MRS. OLGA ALEKSANDROVNA DUKMASOVA
ASST. AIR ATTACHE

MR. ANDREY VASILYEVICH SBOEV; MRS. YULIA ALEKSANDROVNA SBOEVA
ASST. AIR ATTACHE

MR. ALEXEY ALEKSANDROVICH VORONOV; MRS. NATALIA ANATOLYEVNA VORONOVA
ASST. AIR ATTACHE

CONSULAR DIVISION
2641 TUNLAW ROAD, NW 20007
(OFFICE 202-939-8907) (FAX 202-939-8917)

DEFENSE, MILITARY, NAVAL AND AIR ATTACHE OFFICE
2552 BELMONT ROAD, NW 20008
(OFFICE 202-965-1181)

FISHERIES ATTACHE OFFICE
1609 DECATUR STREET, NW 20011
(OFFICE 202-726-3838)

INFORMATION OFFICE
1706 18TH STREET, NW 20009
(OFFICE 202-232-6020)

RUSSIAN CULTURAL CENTRE
1825 PHELPS PLACE, NW 20008
(OFFICE 202-265-3840) (FAX 202-265-6040)

TRADE REPRESENTATIVE OF THE RUSSIAN FEDERATION
2001 CONNECTICUT AVENUE, NW 20008
(OFFICE 202-234-7170)

Rwanda

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF RWANDA
Chancery: 1714 NEW HAMPSHIRE AVENUE, NW 20009
(EMBASSY 202-232-2882) (FAX 202-232-4544)

HIS EXCELLENCY JAMES KIMONYO; MRS. MARIE MUREKATETE
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MRS. JUSTINE MBABAZI NIYIBIZI; MR. FIDELE MUTUYIMANA
COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. PERE BONNY MUSEFANO; MRS. FIONA UMUTESI
COUNSELOR (ECONOMICS)

MR. MICHAEL RUKATA
COUNSELOR (POLITICAL)

MR. ANDREW TUSABE; MRS. LEONCIA MUKAMWIZA
COUNSELOR

MR. GUILLAUME KAVARUGANDA
FIRST SECRETARY

MR. EUGENE SEGORE KAYIHURA; MRS. NADIA RUYUKI SHAZA
SECOND SECRETARY

BRIGADIER GENERAL INNOCENT KABANDANA; MRS. MAGNIFIQUE SABINE UWIZEYIMANA
DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

COLONEL FERDINAND SAFARI; MRS. CLAUDETTE UMULISA
DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE


A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Samoa Slovak Republic St. Lucia
San Marino Slovenia St. Vincent and The Grenadines
Saudi Arabia Solomon Islands Sudan
Senegal South Africa Suriname
Serbia and Montenegro South Sudan Swaziland
Seychelles Spain Sweden
Sierra Leone Sri Lanka Switzerland
Singapore St. Kitts and Nevis Syria

Samoa

EMBASSY OF THE INDEPENDENT STATE OF SAMOA
Chancery: 800 2ND AVENUE, FLOOR 4TH
NEW YORK, NY 10017
(EMBASSY 212-599-6196) (FAX 212-599-0797)


HIS EXCELLENCY ALI'IOAIGA FETURI ELISAIA; MRS. MARIA LEI SAM-ELISAIA
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

San Marino

EMBASSY OF REPUBLIC OF SAN MARINO
Chancery: 1711 N STREET, NW, FLOOR 2ND 20036
(EMBASSY 202-250-1535)

HIS EXCELLENCY PAOLO RONDELLI
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

Saudi Arabia

EMBASSY OF SAUDI ARABIA
Chancery: 601 NEW HAMPSHIRE AVENUE, NW 20037
(EMBASSY 202-342-3800) (FAX 202-944-3113)

HIS EXCELLENCY ADEL A M AL JUBEIR; MRS. FARAH MESHAL D ALFAYEZ
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY & CONSUL GENERAL

HIS ROYAL HIGHNESS MOHAMMED FAISAL TURKI AL-SAUD
MINISTER

DR. NAILA IBRAHIM AL-SOWAYEL
MINISTER

MR. MOHAMMED BIN MUSLIH B.H. ALHARBI; MRS. SALWA S.S. AL SSAEDI
MINISTER

MR. NASIR AYIAD MOUATLAQ ALJOAID; MRS. MARYAM DHAIFALLAH MATAR ALJOAID
MINISTER

DR. MOHAMMED R A ALHUSSAINI AL SHARIF; MRS. IMAN M. A. ATALLAH
COUNSELOR (ARAB LEAGUE AFFAIRS)

MR. MOHAMMED MANSOUR DAKHEIL ALMALIK; MRS. ABEER SALEM A. ALKERAIDIS
COUNSELOR

MR. SALEH AHMED MOHAMMED ALOMARI; MRS. MUEDAH AHMED ABDULLAH ALSHEHRI
COUNSELOR

MR. SAMI M. A ALSADHAN; MRS. MAHAT M.I. ALBAWARDI
COUNSELOR

MR. HASSAN YOUSEF MOHAMMED YASSIN
COUNSELOR

MR. KHALEEL YOUSEF A. AFFAN
FIRST SECRETARY

MR. HUSSAIN ALI S. AL DOSARIY
FIRST SECRETARY

MR. ABDULAZIZ MOHAMMED A. AL GHIFAILI; MISS NADA ABDULLAH H. ALMUTAWA
FIRST SECRETARY

MR. NAIL AHMED AL JUBEIR; MS. MAYSOON MAZYED ALMAZYED*
FIRST SECRETARY

MR. KHALED H. H. AL NABHANI; MRS. NABIHA H.E. AL SUFYANI
FIRST SECRETARY

MR. MOHAMMED ABDULRAHMAN AL SHOGIRAN
FIRST SECRETARY

MR. FAISAL EBRAHEEM M. A. ALGHAMDI; MRS. DALAL SALEH ALI ALGHAMDI
FIRST SECRETARY

MR. HAMAD M.M. ALRASHEED; MRS. NOUF M.Z. ALAJMI
FIRST SECRETARY

MR. IBRAHIM M.Z. ZAINI; MRS. HANAA S. S. ABU ALOLA
FIRST SECRETARY

MR. ABDULAZIZ SULAIMAN A. AL BADDAH; MRS. NAJLA JARALLAH S. AL JARALLAH
SECOND SECRETARY

MR. KHALID HMAAD H. AL HARTHI
SECOND SECRETARY

MR. MOHAMMED SULAIMAN M. ALASIRI
SECOND SECRETARY

MR. ABDULHAMID MOHAMMED S. ALBADR; MRS. FAHDAH FAHAD O. BIN SALMAH
SECOND SECRETARY

MR. ABDULLAH FAEZ J. ALHAQBANI; MRS. ALANOUD MOHAMMED S. ALHAQBAN
SECOND SECRETARY

MR. ABDULLAH ALI M. ALSHERYAN
SECOND SECRETARY

MR. HAMZAH AHMAD EDREES; MRS. KHADIJAH AHMAD AL SAWI
SECOND SECRETARY

MR. JAMAL SALEH A. ABU KHAYAL; MRS. SEHAM ABDULMALIK A. JASTANIYYAH
THIRD SECRETARY

MR. MOHAMMED H.I. AL HANO; MRS. FAUZYAH A. H. AL MALIKY
THIRD SECRETARY

MR. SULIMAN SAAD A. ALAKEEL; MRS. ABEER HENDI H. ALKATHIRI
THIRD SECRETARY

MR. ABDULRAHMAN ARKAN I. ALDAWOOD; MRS. REEM IBRAHIM A. BIN HUSAIN
THIRD SECRETARY

MR. ABDULLAH MOHAMMED ALMADI
THIRD SECRETARY

MR. MUTEB MUTLAQ KH ALMULIHI; MRS. GHADA FAHAD F. ALFAISAL
THIRD SECRETARY

MR. ABDULLAH MOHAMMED A. ALOTHMAN; MRS. DEEMA ABDULRAHMAN M. ALOTHMAN
THIRD SECRETARY

MS. WAFA MAHMOUD M. ALSOMALI
THIRD SECRETARY

MR. SHALAN AQEEL O. BIN IJL
THIRD SECRETARY

MR. FAWZI M.D. BUGIS; MRS. ZAINEB SAUD A. SALEH
THIRD SECRETARY

MR. FUAD M.F.I. SHUKREY; MRS. AMEERA A.H. KHALLAF
THIRD SECRETARY

DR. KHALID MOHAMMED A ALHAZMI; MRS. FAWZIYAH A H ALSHAMMARI
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. NASSIR KH. AL AJMI; MRS. AL JOHARAH M. AL SUDAIRI
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

LIEUTENANT COLONEL HAMID HUZAM H. AL BAKHAT; MRS. KHAYRIAH ALGORABI
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

CHIEF WARRANT OFFICER FAHAD GHURMULLAH S. AL GHAMDI; MRS. GHALIAH ABDULLAH M. AL GHAMDI
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. FAISAL MOHAMMED JAMMAN AL GHAMDI; MRS. LINA YOUSUF SAEED AL DAAJANI
ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL FAHAD S. AL HARBI; MRS. MANAL I. MUHAYA
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MAJOR FAHAD YAHY Y AL MALKI; MRS. SAMIAH JABER M. AL MALKI
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. MOHAMMAD NAHIES F. AL MOHAMMADI; MRS. MAHA HAMED H. ALSORAIHI
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. BADR AL MUAIQIL
ATTACHE (PROTOCOL)

MR. ADEL MUBARAK A. AL MUBARAK; MRS. FAWZIAH SAAD M. AL MUBARAK
ATTACHE (COMMERCIAL)

MR. MANSOUR ABDULRAHMAN A. AL QAHTANI; MRS. FATEMA ALI SAEED AL QAHTANI
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

HIS ROYAL HIGHNESS PRINCE NAWAF BIN NAIF BIN A AL SAUD
ATTACHE (CULTURAL)

DR. SULIMAN MANSOUR HAMED AL SHUAIBI; MRS. FAWZEYAH ALMAHMOUD
ATTACHE (HEALTH)

MR. MOHAMMAD ABDULLAH B. ALABAISHI; MRS. MODHI RASHEED M ALRASHEED
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

DR. SULAIMAN ALI I. ALARAINI; MRS. ZAHRA SULAIMAN I. ALHUWAIRINI
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

CAPTAIN SULAIMAN ZAAL S. ALBALWI; MRS. HADAB NAJI H ALBALAWI
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

CAPTAIN SAMI ALBARRAK; MRS. WEJDAN ABDULAZIZ M. ALSEDAIS
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

LIEUTENANT COLONEL ABDULLAH MOHAMMED F. ALBISHI; MRS. MONA MOHAMMED A. ALYAMI
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. FAHAD ABDULRAHMAN IBRAHIM ALDAYEL; MRS. AMAAL HAMAD MOHAMMED ALHUMAID
ATTACHE

MR. ADEL ALI A. ALDWISAN; MRS. GWAHER MOHAMMED A. ALTHIYAB
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. MOHAMMED ABDULLAH SAUD ALEISSA; MRS. HUSSAH MOHAMMED IBRAHIM ALEISSA
ATTACHE (CULTURAL)

MR. MUSHARI ALI A. ALFAGIR
ATTACHE

MR. ZAID FAHAD Z. ALFARRAJ
ATTACHE

MR. ALI HILAL ALI ALGHAMDI; MRS. LAYLA MOHAMMAD A. ALGHAMDI
ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL GASSIM MOHAMMED H ALGHORIBI
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

DR. WAEL OMAR M ALHADHRAMI
ATTACHE (ADMINISTRATIVE )

LIEUTENANT COMMANDER HAMEED ALASSI K. ALHATHAL; MRS. NUZHA TURKI M. ALHATHAL
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. ABDULAZIZ E.A. ALJUAID
ATTACHE

MRS. HAYAT MOQBIL A ALKHALAF; MR. ABDULMOHSEN ABDULRAZAQ ALKHALF
ATTACHE

DR. MODY ABDULLAH H. ALKHALAF
ATTACHE

MR. KHALID MOHAMMED H. ALKHALDI; MRS. HIND ABDULAZIZ S. ALLUHAIB
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. MOHAMMED A. A. ALMUDAINI
ATTACHE

MR. SAUD SALEH ALMUHANNA; MRS. AMAL MOHAMMED AL-NEJAIDI
ATTACHE

FIRST LIEUTENANT ALI ABDULAZIZ I ALOMAR; MRS. FATIMAH ABDULLAH H. ALSULAIMAN
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

CHIEF WARRANT OFFICER KHALID KH N. ALOTAIBI; MRS. TURKIAH H. N. ALOTAIBI
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MAJOR MOHAMMAD GHAZI K ALOTAIBI
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

SERGEANT TURKI MUNEER THAWAB ALOTAIBI; MRS. HAYA FARI TH. ALRUQI
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

LIEUTENANT COLONEL HADI BAKER M. ALQAHTANI; MRS. SHATHA ABDULRAHEEM GHAMDI*
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

LIEUTENANT COLONEL HAZZA MOHAMMED GHAZI ALQAHTANI; MRS. GHAZIL HUNAIF H. ALQAHTANI
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. ABDULAZIZ S. I. ALROBAYAN; MRS. HUDA R. A. ALTOUIJRI
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MAJOR KHALID ABDULRAHMAN E ALSHALAWI; MRS. SALEHEH NASAR M. ALSHAHRANI
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. THAMER NAIF ALSHAREIF; MISS SAHAR SALEH NASSER*
ATTACHE (ADMINISTRATIVE )

MR. ADEL AHMED M. ALSHUBAIKI; MRS. SARAH IBRAHIM H. ALSALMAN
ATTACHE (COMMERCIAL)

MAJOR MOHAMMAD DKHEELALLA ALWAGDANI; MRS. NADA SAUD ALHOSHAN
ATTACHE (ADMINISTRATIVE )

MRS. RUQAYA ALI F. ALZAMIA
ATTACHE

MS. RANIA HASSAN MAHMOUD AREF
ATTACHE

MR. ABDULJABBAR MOHAMMED A. BAKHSH; MRS. HAJAR HUSSAIN ALHUSAYNI
ATTACHE

MR. WALEED KHALID A. BIN ALLAM; MRS. RANA ZYAD M. ARAFAT
ATTACHE (COMMERCIAL)

MR. MOHAMMED FAHD A. BIN MOAMMAR; MRS. NOUF MOHAMMED A. ALSHEIKH
ATTACHE

MR. HASSAN AHMAD SALEH EMAM; MRS. SAMIAH SALIH MAHMAD AL HAIDARI
ATTACHE

MR. BANDAR HASSAN M. GHAZWANI; MRS. HALEEMAH QASEM Y. GHAZWANI
ATTACHE

MR. MOHAMMED ALI SH HAKAMI
ATTACHE

MR. MOHAMMED I. A. MASHRAQI; MRS. ALIA M. A. MASHRAQI
ATTACHE

SERGEANT MOHAMMED HAMMAD M. MUSA; MRS. ALANOUD BANDAR S ALSHALAN
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. SALEH MOHAMMAD OBAID; MRS. SAMIAH A. HAMDAN
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

DR. NASSER MUHAMMED B AL ABRY; MRS. KHADIJAH NASSER B. AL ABRY
ASST. ATTACHE (CULTURAL)

MR. FAHAD AL BAWARDY; MRS. SARAH AL SHOHAIB
ASST. ATTACHE (CULTURAL)

MR. FAHAD E. T. AL MALKI
ASST. ATTACHE (CULTURAL)

MR. IBRAHIM A. A. AL MOWIS; MRS. FOUZIA H. A. AL MOZINI
ASST. ATTACHE (CULTURAL)

MR. ABDULMOHSEN SAAD AL OTAIBI; MRS. HESSAH SULAIMAN A. ALFAIZ
ASST. ATTACHE (CULTURAL)

MR. MOHAMMED SALEH AL ROBAYAN; MRS. LOLWAH M. AL ROBAYAN
ASST. ATTACHE (CULTURAL)

MR. MUHAMMED A S AL TURBAK; MRS. NADA I. A. AL AMMAR
ASST. ATTACHE (CULTURAL)

MR. ABDULLAH J. AL-JAMMAZ; MRS. SALWA A. AL-SUWAILEM
ASST. ATTACHE (CULTURAL)

MS. NAHLAH AHMED AL-JUBEIR
ASST. ATTACHE (HEALTH)

MR. ABDULAZIZ HAMAD A. ALAJLAN; MRS. AMAL MOHAMMED A. ALAJLAN
ASST. ATTACHE (CULTURAL)

MR. MESHARI I. M. ALANGARI; MRS. DALAL MUTAIR R. ALLUHAYBI
ASST. ATTACHE (CULTURAL)

MR. SULTAN ZAID M. ALBAWARDI; MRS. KHULUD HAMAD A. ALOFAYSAN
ASST. ATTACHE (CULTURAL)

MR. BANDER ABDULLAH O. ALBUSAIRI; MRS. TAHANI MOHAMMED A. ALSAEID
ASST. ATTACHE (CULTURAL)

MR. MOHAMMED SALEH D. ALDEHAIMAN; MRS. EBTIHAJ ABDULLAH M. ALSULAIMAN
ASST. ATTACHE ( CULTURAL)

MR. YASSER MOHAMMED S. ALEISSA; MRS. SOMAYAH SULTAN S BIN NASSER
ASST. ATTACHE (CULTURAL)

MRS. HESSAH SULAIMAN A. ALFAIZ; MR. ABDULMOHSEN SAAD AL OTAIBI
ASST. ATTACHE (CULTURAL)

MR. ALI MOHAMMAD H. ALFERAEHY; MRS. NORAH SALEH A. ALAZAAM
ASST. ATTACHE (CULTURAL)

DR. NASSER ABDULLAH H. ALMASARY; MRS. HUDA ABDULLAH S. ALZAHRANI
ASST. ATTACHE (CULTURAL)

MR. MOHAMMAD SULAIMAN H ALMATRODI; MRS. RANA ABDULLAH H. ALHABIB
ASST. ATTACHE (CULTURAL)

DR. MOHAMMED SALEH M. ALNAIF; MRS. HESSA ABDULRAHMAN S. ALSHEBEL
ASST. ATTACHE

MRS. NOURAH SALEH S. ALNEFISAH; MR. MATLAB SALEH ABDULAZIZ ALNEFISAH
ASST. ATTACHE (CULTURAL)

MR. SULTAN ABDULRAHMAN A. ALOBAIDAN; MRS. BASMAH MAHER B. ALOTAIBI
ASST. ATTACHE (CULTURAL)

DR. MOHAMMED ABDUL RAHMAN ALOMAR; MRS. LATTIFAH MOHAMMED ALAIBAN
ASST. ATTACHE (CULTURAL)

DR. ABDULRAHMAN MOHAMMED ALSEBAIL; MRS. JAMILAH YOUSEF M. ALYOUSEF
ASST. ATTACHE (CULTURAL)

MR. NASSER MOHAMMAD A. ARFAJ; MRS. SHAIKHAH KHALAF M. ALAJAIMI
ASST. ATTACHE (CULTURAL)

MR. MUSAID A. H. ASSAF; MS. EMAN M M AL-ZAHRI
ASST. ATTACHE (CULTURAL)

MR. MOHAMAD SULAIMAN I ASSALEEM; MRS. SEHAM A.A. AZZAMEL
ASST. ATTACHE (CULTURAL)

MR. ALI MOHAMMED A. BAMASHMOUS; MRS. EBTESAM HASAN M. BAMASHMOUS
ASST. ATTACHE (CULTURAL)

MR. NASSER M. S. EL ZALLAL; MRS. BADAHA A. S. AL KAHTANI
ASST. ATTACHE (CULTURAL)

MR. YAHYA HAMAD YAHYA MASHYAKHY; MRS. AMENA ALI N. SHOGAIGI
ASST. ATTACHE (CULTURAL)

MR. MOHAMMED FAHAD A. SAKABI
ASST. ATTACHE (CULTURAL)

DR. AMAL YOUSEF M. SHARBATLY
ASST. ATTACHE (HEALTH)

COLONEL AHMED N. S. ALQAHTANI; MRS. JAWHARAH A. S. ALQAHTANI
DEFENSE ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL AHMED ALI MODHEI AL DABEIS; MRS. HASIBA MOHAMMED ZEID AL NASSER
MILITARY ATTACHE

CAPTAIN KHALED HUSSEIN H. ALSOFIANI; MRS. ZAKIAH HAMDAN S. ALTHOBAITI
NAVAL ATTACHE

COLONEL MOHAMMED IBRAHEM M. ALSOBAY; MRS. HANAN ABDULLAH A. ALTAMIMI
AIR ATTACHE

COMMERCIAL OFFICE
601 NEW HAMPSHIRE AVENUE, NW 20037
(OFFICE 202-337-4088)

DEFENSE AND ARMED FORCES ATTACHE OFFICE
1001 30TH STREET, NW 20007
(OFFICE 202-857-0122)

SAUDI ARABIAN CULTURAL MISSION
2600 VIRGINIA AVENUE, NW, SUITE 800 20037
(OFFICE 202-337-9450)

SAUDI ARABIAN CULTURAL MISSION
8500 HILLTOP ROAD
FAIRFAX, VA 22031

(FAX 703-573-2595)
SAUDI ARABIAN NATIONAL GUARD OFFICE
601 NEW HAMPSHIRE AVENUE, NW 20037
(OFFICE 202-944-3344) (FAX 202-944-3340)

SAUDI HEALTH MISSION
601 NEW HAMPSHIRE AVENUE, NW 20037
(OFFICE 202-342-7393) (FAX 202-337-9251)

Senegal

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF SENEGAL
Chancery: 2112 WYOMING AVENUE, NW 20008
(EMBASSY 202-234-0540) (FAX 202-332-6315)

HIS EXCELLENCY CHEIKH NIANG; MRS. AISSATA SALL NIANG
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. MAMADOU BA
COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. DIAMANE DIOME; MRS. MARIE MICHELLE DIOUF DIOME
COUNSELOR (POLITICS)

MRS. MAME DIARRA BOUSSO FALL
COUNSELOR

MR. OUMAR KANE
COUNSELOR

MR. MAMADOU MOUSTAPHA LOUM; MRS. ASTOU CISSE LOUM
COUNSELOR

MR. KHASSIM MBACKE
COUNSELOR

MR. BABACAR SARR
COUNSELOR (COMMUNICATION)

MR. BECAYE AMALAH TRAORE; MRS. MAGNE DIOP TRAORE
COUNSELOR (POLITICAL & SOCIAL)

MR. MOUSSA KHADY CISSE; MRS. DIENABA DIALLO CISSE
FIRST SECRETARY

MR. ALIOU DEME; MRS. SOKHNA ASTOU DIOUM DEME
FIRST SECRETARY (FINANCE)

MRS. GNAGNA DIAKHAM EPOUSE KONE
SECOND SECRETARY

MR. ISMAILA THIAM; MRS. OLY DIASSE THIAM
SECOND SECRETARY (ADMINISTRATIVE)

MR. AMADOU NDIAYE; MRS. FATOU DIONE NDIAYE
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

DEFENSE, AIR & MILITARY ATTACHE OFFICE
1825 I STREET, NW, SUITE 400 20006
(OFFICE 202-429-2098) (FAX 202-332-6315)

Serbia and Montenegro

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF SERBIA
Chancery: 2134 KALORAMA ROAD, NW 20008
(EMBASSY 202-332-0333) (FAX 202-332-3933)

HIS EXCELLENCY VLADIMIR PETROVIC; MS. ADELA PETROVIC*
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. VLADIMIR JOVICIC; MRS. MARINA JOVICIC
MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. DJERDJ MATKOVIC; MRS. VERA MARKOVIC MATKOVIC
COUNSELOR (POLITICAL)

MR. MILAN VARADINOVIC; MRS. MARIJANA KOCIC
COUNSELOR (CONSULAR )

DR. ALEKSANDAR VIDOJEVIC
COUNSELOR

MS. SANDRA PEJIC
FIRST SECRETARY

MS. MILENA JOKSIMOVIC
SECOND SECRETARY

MS. KATARINA MARTINOVIC
THIRD SECRETARY

MS. KATARINA ZIVANOVIC
THIRD SECRETARY

MR. SRDJAN SPASIC; MRS. JELENA SPASIC
ATTACHE (POLICE )

COMMANDER MILAN KONJIKOVAC; MRS. DRAGANA KONJIKOVAC
ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL GORAN NESTOROVIC; MRS. BRANKA NESTOROVIC
ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

MAJOR NEBOJSA SVJETLICA; MRS. SLAVICA SVJETLICA
ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

Seychelles

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF SEYCHELLES
Chancery: 800 2ND AVENUE, SUITE 400C
NEW YORK, NY 10017
(EMBASSY 212-972-1785) (FAX 212-972-1786)


HER EXCELLENCY MARIE LOUISE CECILE POTTER; MR. CLEMENT ALFRED HERMAN POTTER
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

Sierra Leone

EMBASSY OF SIERRA LEONE
Chancery: 1701 19TH STREET, NW 20009
(EMBASSY 202-939-9261) (FAX 202-483-1793)

HIS EXCELLENCY BOCKARI KORTU STEVENS; MRS. MUSU HAFSATU STEVENS
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. IBRAHIM SORIE CONTEH
MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MRS. ISATU SEMA AISHA SILLAH
COUNSELOR

MR. EDWARD KAWA; MRS. KADIATU KAWA
SECOND SECRETARY

MS. FATMATTA DAO
THIRD SECRETARY

MS. ELIZABETH MESI SHIRLEY FORAY
ATTACHE (INFORMATION)

MR. PAUL MERLVIN EDWARD KAMARA; MRS. FATMATA BECKIATU FATIMA KAMARA
ATTACHE (FINANCIAL)

MR. PASCO GERALD.H. TEMPLE; MRS. JANNIE NOVELLA TEMPLE
ATTACHE (INFORMATION)

Singapore

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF SINGAPORE
Chancery: 3501 INTERNATIONAL PLACE, NW 20008
(EMBASSY 202-537-3100) (FAX 202-537-0876)

HIS EXCELLENCY ASHOK KUMAR; MRS. GOURI UPPAL
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. AIK YEOW HENG
COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MS. LIAN SEE JUNIPER LIM
COUNSELOR (ADMIN. & CONSULAR)

MR. TEK YEAN DARYL SNG; MS. EVELYN TEE
COUNSELOR

MR. HENG TEM RAYMOND WONG; MRS. LORNA YOKE LIAN CHIA
COUNSELOR

DR. LEAN WENG YEOH; MRS. JENNY SOH
COUNSELOR

MS. GERALDYN MAN YI CHEN; MR. CHI HOWE ONG
FIRST SECRETARY

MR. GUAN WEE JEROME LEE; MS. CHIEW TING NG
FIRST SECRETARY

MS. NEDYAM NITYA MENON
FIRST SECRETARY (POLITICAL)

MR. CHUAN YEAN TAN; MRS. CHOI WAN NG
FIRST SECRETARY

MR. KWANG WEI IAN TAN; MS. KAI XIN MICHELLE LOH
FIRST SECRETARY

MR. WEIMING TAN; MS. PEIRU THERESA MARIA FAN
FIRST SECRETARY

MS. FRENJE TSU FEN WEE
FIRST SECRETARY (ECONOMICS)

MR. CHIN FU ERVIN YEO
FIRST SECRETARY

MS. NUR AMIRA BINTE ABDUL KARIM
SECOND SECRETARY

MISS ZHIJIA CLARA KOH
SECOND SECRETARY

MR. ZHIJIAN LIU
SECOND SECRETARY

MR. ZHONG HUI LIM; MRS. SHI NI LIM
ATTACHE

BRIGADIER GENERAL CHEE WEE TAN; MRS. YEN NING LAU
DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL YEW HOCK LIM; MRS. SOCK HUI WEE
ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

Slovak Republic

EMBASSY OF THE SLOVAK REPUBLIC
Chancery: 3523 INTERNATIONAL COURT, NW 20008
(EMBASSY 202-237-1054) (FAX 202-237-6438)

HIS EXCELLENCY PETER KMEC
MRS. MONIKA KMECOVA
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. PETER ZELENAK; MRS. KATARINA ZELENAKOVA
COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MS. KATARINA KOVACOVA
COUNSELOR

MR. NORBERT BRADA; MS. HELENA SARKANOVA
FIRST SECRETARY

COLONEL PETER KOVARIK
FIRST SECRETARY

MR. VIT KOZIAK; MRS. JANKA KOZIAKOVA
FIRST SECRETARY

MRS. MIROSLAVA PISOVA; MR. FEDOR PIS
FIRST SECRETARY

MR. DUSAN SATEK; MRS. ALENA SATEKOVA
FIRST SECRETARY (POLITICAL)

MR. PETER KOCIS
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MAJOR GENERAL JURAJ BARANEK; MRS. JANA BARANKOVA
DEFENSE, MILITARY & AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL MILAN HAZLINGER; MRS. KATARINA HAZLINGEROVA
ASST. DEFENSE, MILITARY & AIR ATTACHE

COMMERCIAL AND ECONOMIC SECTION
429 E. 52ND STREET, SUITE 12A
NEW YORK, NY 10022
(OFFICE 212-679-7044) (FAX 212-679-7045)

Slovenia

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF SLOVENIA
Chancery: 2410 CALIFORNIA STREET, NW 20008
(EMBASSY 202-386-6610) (FAX 202-386-6633)

HIS EXCELLENCY ROMAN KIRN; MRS. JOVANA KIRN
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MS. ONDINA BLOKAR DROBIC; MR. BOSTJAN DROBIC
MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MS. PETRA LANGERHOLC
MINISTER-COUNSELOR

MR. GORAZD RENCELJ; MRS. ISABEL GEORGINA OLIZAR
COUNSELOR

MR. BORUT BLAJ; MS. MATEJA BLAJ
FIRST SECRETARY

MRS. TJASA DELEJA BALJA; MR. ALEN BALJA
FIRST SECRETARY

MRS. EVA PRSA SIMONOVIC; MR. DRAGAN SIMONOVIC
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

COLONEL LADISLAV GRABER; MRS. ANKICA GRABER
DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

2412 CALIFORNIA STREET, NW, APT 7C 20008

Solomon Islands

EMBASSY OF THE SOLOMON ISLANDS
Chancery: 800 2ND AVENUE, SUITE 400L
NEW YORK, NY 10017
(EMBASSY 212-599-6192) (FAX 212-661-8925)


HIS EXCELLENCY COLLIN D. BECK; MRS. HELEN I. BECK
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

South Africa

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF SOUTH AFRICA
Chancery: 3051 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008
(EMBASSY 202-232-4400) (FAX 202-265-1607)

HIS EXCELLENCY EBRAHIM RASOOL; MRS. ROSIEDA SHABODIEN
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. JOHNNY MOLOTO; MRS. PAMELA THANDO MOLOTO
MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MRS. TANDIWE FLORENCE FADANE
MINISTER (ADMINISTRATION)

MR. LIVHUWANI LAWRENCE NEMUKULA; MRS. GUMANI HILDA NEMUKULA
MINISTER

MRS. VANGILE BRENDA TITI MSUMZA
MINISTER

MR. SANDILE SYDNEY TYINI; MRS. NOCAWA LIVINIA TYINI
MINISTER (ECONOMIC)

DR. NOMONDE XUNDU
MINISTER

MR. LUCKY JOSHUA MOLEFE; MRS. LINDIWE SIZAKELE MARVELLOU MOLEFE
MINISTER-COUNSELOR (REVENUE SERVICE)

MR. THEODORE ALBRECHT; MRS. REINETTE MYRA ALBRECHT
COUNSELOR

MR. JOHANNES HERMANUS JACOBS; MRS. SUSANNA JOUBERT JACOBS
COUNSELOR

MS. NOKUZOLA SIGNORIA MGENGO; MR. MLUNGISI KEITH MGENGO
COUNSELOR

MS. KHAYAKAZI CHARITY MGOJO
COUNSELOR (POLITICAL)

MRS. MARTHA BEZUIDENHOUT
FIRST SECRETARY

MR. MONGEZI EDMUND MAHLULO; MRS. BRIDGET MONEGI
FIRST SECRETARY (POLITICAL)

MRS. FREDA GABOINEWE MKHIZE
FIRST SECRETARY

MR. ALUWANI PERCY MUSEISI; MRS. FULUFHELO IRENE MUSEISI
FIRST SECRETARY

MRS. BAFEDILE THABITHA F. RAKGOLELA; MR. TSHEPO PETER RAKGOLELA
FIRST SECRETARY

MRS. SELINA SHADI SKOSANA
FIRST SECRETARY

MS. SIBONGILE SOMYALO
FIRST SECRETARY

MRS. STELLA VUYELWA DHLOMO IMIEKA; MR. ISIBOR OSARODION IMIEKA
SECOND SECRETARY

MR. SAGARIA DANIAL JONKER
SECOND SECRETARY

MS. VUYOKAZI MASISI; MR. GODWILL OFENTSE MASISI
SECOND SECRETARY (POLITICAL)

MS. BOIPELO ONKEMETSE LEFATSHE
THIRD SECRETARY

MR. THIZWILONDI THOMAS MALELA
THIRD SECRETARY

MRS. MALEWASI ELIZABETH MBONGO; MR. ANDRIES MOLELEKI MOFOKENG
THIRD SECRETARY

MR. EAGERBOY THABO MOROENG; MRS. NEO THERESSA MOROENG
THIRD SECRETARY

MS. SHARON VIVIENNE SOLOMON
ATTACHE

COLONEL MAFHUNGO DUNCAN MMBI; MRS. MUVHULAWA DAPHNEY MMBI
MILITARY & NAVAL ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

AGRICULTURAL OFFICE
4301 CONNECTICUT AVENUE, NW, SUITE 200 20008
(OFFICE 202-232-4400) (FAX 202-363-8620)

COMMUNICATION SECTION
3051 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008
(OFFICE 202-232-4400) (FAX 202-232-5370)

CONSULAR OFFICE
4301 CONNECTICUT AVENUE, NW 20008
(OFFICE 202-232-4400) (FAX 202-244-9417)

DEPARTMENT OF TRADE AND INDUSTRY
4301 CONNECTICUT AVENUE, NW 20008
(OFFICE 202-232-4400) (FAX 202-966-5919)

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF SOUTH AFRICA
3400 INTERNATIONAL DRIVE, NW 2,3,4 20008

TECHNICAL OFFICE
4301 CONNECTICUT AVENUE, NW, SUITE 200 20008

TRADE/INDUSTRY/AGRICULTURAL4301 CONNECTICUT AVENUE, NW, SUITE 200 20008
(OFFICE 202-966-8910)

South Sudan

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF SOUTH SUDAN
Chancery: 1233 20TH STREET, NW, SUITE 602 20036
(EMBASSY 202-293-7940) (FAX 202-293-7941)

HIS EXCELLENCY AKEC KHOC ACIEW KHOC
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. DHANOJAK OBONGO; MRS. NADIA IMAM ELIA MOGGA ELIA
MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. MOUN DENG AJUET
MINISTER

MR. ABAN PAGAN OTHOW; MRS. ALIZA OKUC YUKWAN DENG
COUNSELOR

MR. JAMES CHUOL PAL
COUNSELOR

MR. DOMBEK YAI KUOL
FIRST SECRETARY

MR. LINO DENG WEK
FIRST SECRETARY

MS. ANGONG DHOL ACUIL
SECOND SECRETARY

MR. ALISON FARUK ROBERT FARUK; MRS. MARY NICHOLAS OTTO
SECOND SECRETARY

MR. RAYMOND OPI SILAS AWIYO
THIRD SECRETARY

Spain

EMBASSY OF SPAIN
Chancery: 2375 PENNSYLVANIA AVENUE, NW 20037
(EMBASSY 202-452-0100) (FAX 202-833-5670)

HIS EXCELLENCY RAMON GIL CASARES SATRUSTEGUI
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. JUAN MANUEL MOLINA LAMOTHE
MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. GUILLERMO JAVIER CORRAL VAN DAMME; MRS. NATALIA ORJALES VIDAL
MINISTER ( CULTURAL AFFAIRS)

MR. JESUS M. RODRIGUEZ ANDIA PARADA; MRS. ROCIO M ARROSPIDE LOPEZ DE LETONA
MINISTER & CONSUL GENERAL

AMBASSADOR JUAN M. ROMERO DE TERREROS; MRS. CARMEN FUENTE SALVADOR
MINISTER (CULTURAL)

MR. FRANCISCO JAVIER APARICIO ALVAREZ; MRS. MARIA ASELA TORICES RASINES
COUNSELOR

MRS. ISABEL ARTIME GARCIA; MR. JOSE I. FERNANDEZ ARAGONCILLO
COUNSELOR

MR. FELIPE DIAZ SUERO; MRS. INES PEREZ MOURIN
COUNSELOR (ECON.& ADMIN. AFFAIRS)

MR. GONZALO GARCIA ANDRES; MRS. ANA MARIA FRUTOS CAMARA
COUNSELOR (ECONOMIC & COMMERCIAL)

MR. JOSE GARCIA MOLINA; MS. ROSA MARIA PEREZ LEGIDO
COUNSELOR (HOME AFFAIRS )

MR. GONZALO GIMENEZ COLOMA; MRS. MARIA DE LAS NIEVES LOPEZ MANCEBO
COUNSELOR (LABOR & IMMIGRATION)

MR. FRANCISCO XAVIER GISBERT DA CRUZ; MRS. VIRGINIA CAROLINA VINUESA BENITEZ
COUNSELOR (EDUCATION)

MRS. MARIA L. HUIDOBRO MARTIN LABORDA; MR. JORGE ROMEU GONZALEZ BARROS
COUNSELOR

MR. GREGORIO LASO MOSTOLES; MS. ELENA CRUZ CASADO
COUNSELOR (INFORMATION)

MR. LEONARDO MARCOS GONZALEZ; MRS. MARIA PILAR FERNANDEZ GOMEZ
COUNSELOR (INFORMATION)

MR. FERNANDO MERRY DEL VAL; MRS. MARIA CARMEN BETES DE TORO
COUNSELOR (ECONOMIC & COMMERCIAL)

MR. JORGE ROMEU GONZALEZ BARROS; MRS. MARIA L. HUIDOBRO MARTIN LABORDA
COUNSELOR

MRS. ELENA SANCHEZ BLANCO; MR. SANTIAGO RODRIGUEZ BUSTABAD
COUNSELOR

MRS. ALICIA SANCHEZ MUNOZ; MR. FRANCISCO JAVIER SALAS PATINO
COUNSELOR (COMMERCIAL)

MR. MIGUEL SANDOMINGO NUNEZ; MRS. SALUD LEON LOPEZ
COUNSELOR (FINANCIAL)

MR. CAMILO VILLARINO MARZO; MRS. SUSANA JULIA DE FUNES CASELLAS
COUNSELOR

MR. ALVARO ORTEGA BARON; MRS. ANA ELORZA MORENO
FIRST SECRETARY

MRS. LETICIA DE GUINDOS TALAVERA
ATTACHE (AGRICULTURAL)

MRS. CANDIDA LOZANO CARMONA; MR. JUAN SEBASTIAN SANCHEZ CORVILLO
ATTACHE

MR. FRANCISCO MARTINEZ SANTANA; MRS. EVA MARIA BUENO PEREZ
ATTACHE (CONSULAR)

MAJOR JOSE ANTONIO MELLADO VALVERDE; MS. BELEN ENCARNACION LORENZO GILSANZ
ATTACHE (INTERIOR)

MR. JUAN ANTONIO PANDO NAVARRO; MS. MARIA TERESA VILLEGAS MORENO
ATTACHE

REAR ADMIRAL JAVIER ROMERO; MRS. MARIA DEL DE SOBRINO FERNANDEZ
DEFENSE ATTACHE

COLONEL MIGUEL ANGEL CONDE LOPEZ; MRS. MARIA TERESA MENENDEZ MORO
MILITARY ATTACHE

CAPTAIN FRANCISCO JAVIER NIETO MANSO; MRS. ANA MARIA BARBADILLO
NAVAL ATTACHE

COLONEL FULGENCIO SAURA CEGARRA; MRS. ANA CRISTINA DEL PASO GALLEGO
AIR ATTACHE

COMMANDER JAIME MONTERO FERNANDEZ DE B.; MRS. MILAGR RODRIGUEZ LOPEZ DE MEDRANO
ASST. DEFENSE & DEFENSE COOPERATION ATTACHE

MAJOR JESUS REVALIENTE LOPEZ; MRS. MARIA PILAR ALFARO LOPEZ
ASST. DEFENSE & DEFENSE COOPERATION ATTACHE

COLONEL JOSE MANUEL NOVAL TOIMIL; MRS. D. FERNANDEZ PINEYRO HERNANDEZ
DEFENSE COOPERATION ATTACHE

MAJOR DAVID BRAVO AYALA; MRS. ESTHER MARTINEZ JIMENEZ
ASST. DEFENSE COOPERATION ATTACHE

AGRICULTURAL OFFICE
2375 PENNSYLVANIA AVENUE, NW 20037
(OFFICE 202-728-2339) (FAX 202-728-2320)

AIR ATTACHE OFFICE
4801 WISCONSIN AVENUE, NW, FLOOR 3RD 20016
(OFFICE 202-244-2166)

CONSULAR OFFICE
2375 PENNSYVANIA AVENUE, NW 20037

CULTURAL OFFICE
2375 PENNSYLVANIA AVENUE, NW 20037
(OFFICE 202-728-2334) (FAX 202-728-2312)

DEFENSE ATTACHE OFFICE
4801 WISCONSIN AVENUE, NW, FLOOR 4 20016
(OFFICE 202-244-0093) (FAX 202-362-3993)

DEFENSE COOPERATION ATTACHE OFFICE
4801 WISCONSIN AVENUE, FLOOR 4TH 20016
(OFFICE 202-244-0093)

ECONOMIC & COMMERCIAL OFFICE
2375 PENNSYLVANIA AVENUE, NW 20037
(OFFICE 202-728-2368) (FAX 202-466-7385)

EDUCATION OFFICE
2375 PENNSYLVANIA AVENUE, NW 20037
(OFFICE 202-728-2335) (FAX 202-728-2312)

EMPLOYMENT AND SOCIAL SECURITY OFFICE
2375 PENNSYLVANIA AVENUE, NW 20037
(OFFICE 202-728-2331) (FAX 202-728-2304)

FINANCIAL OFFICE
2375 PENNSYLVANNIA AVENUE, NW 20037
(OFFICE 202-728-2338) (FAX 202-728-2318)

INFORMATION OFFICE
2375 PENNSYLVANIA AVENUE, NW 20037
(OFFICE 202-728-2332) (FAX 202-728-2308)

MILITARY ATTACHE OFFICE
4801 WISCONSIN AVENUE, NW, FLOOR 3RD 20016
(OFFICE 202-244-6161) (FAX 202-362-3993)

NAVAL ATTACHE OFFICE
4801 WISCONSIN AVENUE, NW, FLOOR 3 20016
(OFFICE 202-244-2166)

Sri Lanka

EMBASSY OF THE DEMOCRATIC SOCIALIST REPUBLIC OF SRI LANKA
Chancery: 2148 WYOMING AVENUE, NW 20008
(EMBASSY 202-483-4025) (FAX 202-232-7181)


HIS EXCELLENCY JALIYA CHITRAN WICKRAMASURIYA; MRS. PRIYANGA WICKRAMASURIYA
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. ESALA RUWAN WEERAKOON; MS. KRISHANTI MENAKA WEERAKOON
MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. DON RANJITH KALUTHANTHIRIGE; MRS. PADMA LALANI KALUTHANTHIRI
MINISTER

MR. BANDULA SOMAS PATABENDI MADDUMAGE; MRS. INDRANI S PATHIRANA DISSANAYAKEGE
MINISTER (COMMERCIAL)

MRS. WASANTHA PERERA; MR. ANURA MOHAN PERERA
MINISTER

MR. THANUJA GEETHENDRA USLIYANAGE; MRS. HELANGA HESHANI USLIYANAGE
MINISTER

BRIGADIER DUDLEY SARANATH WEERAMAN; MRS. TAKSHILA DHARSHANEE WEERAMAN
DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

St. Kitts and Nevis

EMBASSY OF ST. KITTS AND NEVIS
Chancery: 3216 NEW MEXICO AVENUE, NW 20016
(EMBASSY 202-686-2636) (FAX 202-686-5740)

HER EXCELLENCY JACINTH LORNA HENRY MARTIN; MR. MICHAEL MC DONALD MARTIN
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

St. Lucia

EMBASSY OF SAINT LUCIA
Chancery: 3216 NEW MEXICO AVENUE, NW 20016
(EMBASSY 202-364-6792) (FAX 202-364-6723)

HER EXCELLENCY SONIA MERLYN JOHNNY; DR. LLOYD JACKSON*
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MS. ELIZABETH DARIUS CLARKE
MINISTER-COUNSELOR

MISS KIMARI AMANDA SHENELLE STOREY
FIRST SECRETARY

MRS. JEVI ANNE DANIELLE MARCELLIN; MR. DWIGHT AUDWIN MARCELLIN*
ATTACHE

St. Vincent and The Grenadines

EMBASSY OF SAINT VINCENT AND THE GRENADINES
Chancery: 3216 NEW MEXICO AVENUE, NW 20016
(EMBASSY 202-364-6730) (FAX 202-364-6736)

HER EXCELLENCY LA CELIA ARITHA PRINCE
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. OMARI SEITU WILLIAMS
MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. ASRAM YAHIR SANTINO SOLEYN
COUNSELOR

MS. SHAREN MERIL WYNNE
ATTACHE

Sudan

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF THE SUDAN
Chancery: 2210 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008
(EMBASSY 202-338-8565) (FAX 202-667-2406)

MR. EMAD MIRGHANI ABDELHAMID ALTOHAMY; MRS. MAHA ABDELMONIM ABDO IBRAHIM
MINISTER (CHARGE D'AFFAIRES AD INTERIM)

MR. GAMAL MALIK AHMED GORAISH; MRS. MONA MOHAMED ELFATIH AWAD ELKARIM
COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. ELHAFIZ EISA ABDALLA ADAM; MRS. DURRIA ADAM MOHAMMADAIN ADAM
MINISTER

MR. BUKHARI GHANIM MOHAMED AFANDI; MRS. SARA IZELDIN ELSAID ABDELSALAM
MINISTER

MR. MOHAMED SOLIMAN ABDALLA; MRS. AMAL ELTAYEB ABDALLA
COUNSELOR

MR. ALI ABDELAZIEM MOHAMED HUSSAIN; MRS. HANADI HAMZA Z. SEED AHMED
COUNSELOR

MR. ASAAD ABD ELMUTALEB HAMAD AHMAD; MISS BRAA SIDEEG HAMAD AHMAD
SECOND SECRETARY

MR. NASRELDIN ABDALLA MOHAMED AHMED; MRS. HIND ELTAYEB HASSAN OSMAN
SECOND SECRETARY

MR. ABDELDAYEM SEED AHMED ABDELDAYEM; MRS. RUGHAYA ALI ABDALLA ELKHATEEB
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MS. AMANI ABDELGADIR MAHJOUB AHMED
ATTACHE (FINANCIAL)

MR. HAMZA IESAA MOHAMED AHMED
ATTACHE (ADMINISTRATIVE )

MR. MUBARAK HASHIM A. IBRAHIM; MRS. SIHAM MOHAMED SALIH ABDELMAGID
ATTACHE (FINANCE)

MR. SALIH ABDALLA MOHAMED MAKKI; MRS. SALHA MOHAMED ELIAS MOHAMED
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. ABDELFATAH HAMZA AHMED MOHAMED; MRS. AFAF ABBAS KHALIL MOHAMED
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

INFORMATION ATTACHE OFFICE
2210 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008
(OFFICE 202-797-8863) (FAX 202-745-2615)

OFFICE OF THE CULTURAL COUNSELOR
2612 WOODLEY PLACE 20008
(OFFICE 202-387-8001)

Suriname

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF SURINAME
Chancery: 4301 CONNECTICUT AVENUE, NW, SUITE 460 20008
(EMBASSY 202-244-7488) (FAX 202-244-5878)


HIS EXCELLENCY SUBHAS CHANDRA MUNGRA; MRS. DHARMKOEMARIE MUNGRA
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. KENNETH JOHAN AMOKSI; MRS. REINA BIANCA AMOKSI
COUNSELOR

MR. MICHIEL GLENN RAAFENBERG; MRS. LYDIA RAAFENBERG
COUNSELOR (ALTERNATE REPRESENTATIVE)

MISS CHANTAL MERRYL MARIA ELSENHOUT
FIRST SECRETARY (ALTERNATE REPRESENTATIVE)

MS. HARGWATIE MAIKOE
FIRST SECRETARY

MS. FLORENCE MAVIS ELTENBERG
ATTACHE (ALTERNATE REPRESENTATIVE)

MS. FLORENCE MAVIS ELTENBERG
ATTACHE (FINANCIAL)

MRS. ODESSA MELISSA PLET CARROT
ATTACHE (ADMINISTRATIVE )

Swaziland

EMBASSY OF THE KINGDOM OF SWAZILAND
Chancery: 1712 NEW HAMPSHIRE AVENUE, NW 20009
(EMBASSY 202-234-5002) (FAX 202-234-8254)

HIS EXCELLENCY REVEREND ABEDNEGO MANDLA NTSHANGASE; MRS. PHINDILE FUTHI NTSHANGASE
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MRS. NONHLANHLA DLAMINI; MR. SIPHO SIHLE DLAMINI
FIRST SECRETARY (ADMINISTRATIVE)

MS. LINDIWE CYNTHIA TRIZAH KUNENE
FIRST SECRETARY (TRADE & INVESTMENT)

MS. PHINDILE GOODNESS NXUMALO
THIRD SECRETARY

PRINCE GCINA SAMUEL DLAMINI; MRS. BONISILE TEBO MAZIYA
ATTACHE (EDUCATION)

MRS. SIPHIWE P. MLANGENI MAHLANGU
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

PRINCESS BONISIWE LOSIMILO DLAMINI
ASST. ATTACHE (EDUCATION)

Sweden

EMBASSY OF SWEDEN
Chancery: 2900 K STREET, NW 20007
(EMBASSY 202-467-2600) (FAX 202-467-2699)

HIS EXCELLENCY SVEN JONAS HAFSTROEM; MRS. EVA ERNA TORNERHJELM HAFSTROEM
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MS. KARIN MARIA HOEGLUND
MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. JOHAN PONTUS MELANDER; MS. EVA MARGARETA SCHYBERG MELANDER
MINISTER

MR. MAGNUS OLOF RYDEN; MS. MALIN ANNE MARIE RYDEN
MINISTER

MS. SONJA GABRIELLA AUGUSTSSON; MR. PER ARNE AUGUSTSSON
COUNSELOR (PUBLIC AFFAIRS)

DR. PER JOACHIM BERGSTROM
COUNSELOR

MS. DITTE KATARINA HEDLUND EGNELL; MR. CLAES ROBERT CLAESSON EGNELL
COUNSELOR

MR. ROLF OLA GOERANSSON
COUNSELOR

MR. PETER UNO VALDEMAR HAELLKVIST; MRS. ANNA LOUISE NELLSJOE HAELLKVIST
COUNSELOR

MR. KURT PERCY OEIWIND HARTOFT; MS. ERIKA EVA HARTOFT
COUNSELOR

MR. ROLF HOEIJER; MS. ANNA SOFIA BJOERNSDOTTER HOEIJER
COUNSELOR

MR. HANS INGE MAGNUS INGESSON
COUNSELOR

MR. LENNART ERIC KILLANDER LARSSON; MRS. HELENA KILLANDER
COUNSELOR

MS. ELSA MARIA KRISTINA MARTIGNIER
COUNSELOR & CONSUL GENERAL

MS. EVA KRISTINA RENNERSTEDT
COUNSELOR

MR. ANDERS ROBERT WAHLBERG; MS. BRITA KRISTINA BOERJESON
COUNSELOR

MRS. ANNA KRISTINA LAMBERT; MR. GEORGE GAVIN LAMBERT*
FIRST SECRETARY & CONSUL

MRS. ANN KRISTIN LUND; MR. KARL DAVID IAGNEMMA*
FIRST SECRETARY

MS. SANNA KATARINA M. ZANDEN KJELLEN
FIRST SECRETARY

MISS PERNILLA ELISABETH ALMEN
THIRD SECRETARY

MS. ANITA GUNHILD ENGVALL; MR. KARL JESPER ENGVALL
THIRD SECRETARY

MS. RITVA LENA WAHLGREN; MR. JAN MIKAEL WAHLGREN
THIRD SECRETARY

DR. GRETA SOFIE CHARLOTTE BJOERLING
ATTACHE

REAR ADMIRAL JOERGEN FREDRIK ERICSSON; MRS. MALIN EVA ERICSSON LENNMOR
DEFENSE ATTACHE

COLONEL DAG OLAV AMBJOERN LIDEN; MRS. CARINA MARGARETHA LIDEN
MILITARY ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

COLONEL JOHAN ERIK SVETOFT; MS. MARGARETA ELISABETH SVETOFT
AIR ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

COLONEL HANS MIKAEL GRANLUND; MS. ANNICA ELISABETH GRANLUND
NAVAL ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

SCIENCE AND TECHNOLOGY OFFICE
2900 K STREET, NW 20007
(OFFICE 202-467-2600) (FAX 202-467-2678)

Switzerland

EMBASSY OF SWITZERLAND
Chancery: 2900 CATHEDRAL AVENUE, NW 20008
(EMBASSY 202-745-7900) (FAX 202-387-2564)

HIS EXCELLENCY MANUEL SAGER; MRS. CHRISTINE ANNE SAGER*
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. GUILLAUME BERTRAND SCHEURER; MS. FARIN SCHEURER
MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. JOSEF PHILIPP RENGGLI; MRS. CINZIA SEBASTIANI RENGGLI
MINISTER (ECONOMIC AFFAIRS)

MR. NORBERT DANIEL BAERLOCHER; MRS. VALERIA ALBER CAFLISCH BAERLOCHER
COUNSELOR (COMMUNICATIONS & CULTURAL AFFAIRS)

MR. JOHANN CHRISTOPH EBELL; MRS. JACQUELINE YVONNE EBELL HAENNI
COUNSELOR (SCIENCE & TECHNOLOGY)

MS. SABINE GABRIELLE G JENKINS; MR. NICOLAS JON JENKINS
COUNSELOR

MR. EDUARD KRALL; MRS. HEIDI KRALL ROTHENBUEHLER
COUNSELOR & CONSUL GENERAL

MR. MARCO MOSCA; MRS. PAOLA DE LUME MOSCA
COUNSELOR

MR. FRANCOIS ANDRE SCHMIDT
COUNSELOR (TRADE)

MR. MARTIN ANDREAS BAUMGARTNER
FIRST SECRETARY

MRS. VERONIQUE REGULA IDA HALLER; MR. PIERRE LIENHARD
FIRST SECRETARY

MS. RICCARDA TORRIANI
FIRST SECRETARY

MS. ANNE LISE CATTIN HENNIN; MR. CEDRIC HENNIN
SECOND SECRETARY

MRS. MARIE NOELLE CHAPPATTE
THIRD SECRETARY & VICE CONSUL

MS. LUZIA CLAUDIA FURRER
THIRD SECRETARY

MRS. MONIQUE ANNE MARIE SERRA GRELLE; MR. FEDERICO CARLOS GRELLE
THIRD SECRETARY

MR. KURT ROBERT BLEUER
ATTACHE

MR. PHILIPPE ALEXANDRE DAYER; MRS. ROSANGELA VIEIRA BENTO DAYER
ATTACHE

MR. LEO ROMAN KARRER; MRS. MAGALI HERRMANN KARRER
ATTACHE

MR. HUBERT FRANZ STEINHAUSER; MRS. JOHANNA ELISABETH STEINHAUSER
ATTACHE (DEFENSE ENGINEERING)

MAJOR GENERAL PETER FRIEDRICH EGGER; MRS. FRANZISKA EGGER ZAHNO
DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

MR. DANIEL ANDRE ROUSSELOT; MRS. BIANCA REBECCA ELLINOR ROUSSELOT
ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

2900 CATHEDRAL AVENUE, NW 20008

Syria

EMBASSY OF THE SYRIAN ARAB REPUBLIC
Chancery: 2215 WYOMING AVENUE, NW 20008
(EMBASSY 202-232-6313) (FAX 202-234-9548)

MR. MOUNIR KOUDMANI; MRS. ABIR FAHEL
MINISTER-COUNSELOR (CHARGE D'AFFAIRES AD INTERIM)

MR. BASSAM BARABANDI; MRS. RIHAM ARYAN
FIRST SECRETARY

MRS. ROUA SHURBAJI; MR. ANAS DEEB
THIRD SECRETARY

MR. HASHEM YAZIJI; MRS. WAFAA SHEHAB
ATTACHE


A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Tajikistan Togo Turkey
Tanzania Tonga Turkmenistan
Thailand Trinidad and Tobago Tuvalu
Timor Leste Tunisia  

Tajikistan

EMBASSY REPUBLIC OF TAJIKISTAN
Chancery: 1005 NEW HAMPSHIRE AVENUE, NW 20037
(EMBASSY 202-223-6090) (FAX 202-223-6091)


HIS EXCELLENCY NURIDDIN SHAMSOV; MS. NIGINA RAJAB
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. FARHOD SALIM; MRS. MARHABO BILOLOVA
COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. ZOKIRJON ZARIFOV
THIRD SECRETARY

Tanzania

EMBASSY OF THE UNITED REPUBLIC OF TANZANIA
Chancery: 1232 22ND STREET, NW 20037
(EMBASSY 202-939-6125) (FAX 202-797-7408)

MRS. LILY LETAWO MUNANKA
MINISTER-COUNSELOR (CHARGE D'AFFAIRES AD INTERIM)

MR. ABBAS ABEID MISSANA; MRS. MANSURA ABDUL MUTUNGI
MINISTER (CONSULAR)

MR. PAUL AMBINDWILE MWAFONGO; MRS. BERTHA NDARO BWIMBO MWAFONGO
MINISTER (ECONOMIC )

MISS MINDI HELLEN PAMELA KASIGA
MINISTER-COUNSELOR

MS. ASIA ATHUMANI DACHI
COUNSELOR (ADMINISTRATION)

DR. SWITBERT ZACHARIA MKAMA; MRS. MATRIDA PIUS MASASI
COUNSELOR (SOCIAL AFFAIRS)

MS. JUSTA MATARI NYANGE; MR. HERBERT HERME NYANGE
COUNSELOR (POLITICAL)

MR. SULEIMAN AHMED SALEH; MRS. FARIDA SULEIMAN SALEH
SECOND SECRETARY (POLITICAL AFFAIRS)

MRS. CATHERINE DEODATH LUBUVA KIJUU; MR. VINCENT YUST KIJUU
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MRS. AGNES KATANGA LUSINDE
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. EDWARD DAVID MASANJA; MRS. PENDO ANDERSON MWANG'AMBA
ATTACHE (FINANCIAL)

BRIGADIER GENERAL EMMANUEL EDWARD MAGANGA; MRS. LOVE EPHRAIMY MAGANGA
DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

STORAGE
2139 R STREET, NW 20008

1232 22ND STREET, NW 20037

Thailand

EMBASSY OF THAILAND
Chancery: 1024 WISCONSIN AVENUE, NW 20007
(EMBASSY 202-944-3600) (FAX 202-944-3611)

HIS EXCELLENCY CHAIYONG SATJIPANON
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. SAROJ THANASUNTI; MRS. GANISTA THANASUNTI
MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MRS. SASIPHAND BHANARAI; LIEUTENANT SUTTI BHANARAI
MINISTER (ECONOMIC )

MR. ADISORN PROMTHEP; MRS. JARINYA PROMTHEP
MINISTER

MS. WACHIRA TIRAKORNVISESPHUKDI
MINISTER

MISS BENCHAWAN UKRID
MINISTER (COMMERCIAL)

MR. ANUGOON CHERMMONGKOL; MISS NUCHANART NGAMJUMRAT
MINISTER-COUNSELOR

MR. ALONGKORN LAOWNGAM; MRS. AMPAIPORN LAOWNGAM
MINISTER-COUNSELOR

MISS NANTAWAN SANGTONG
MINISTER-COUNSELOR

MISS ARJAREE SRIRATANABAN
MINISTER-COUNSELOR

MR. SIRA SWANGSILPA; MRS. JITSUKON PAISANAUTPHONG
MINISTER-COUNSELOR

MR. PERAPAT UTHAISRI; MRS. CHATCHAYA UTHAISRI
MINISTER-COUNSELOR

MRS. NUNNADDA PHATTIYAKUL; MR. SAKOLTEE PHATTIYAKUL
COUNSELOR (COMMERCIAL)

MS. WANLADA RATANAPANICH
COUNSELOR

MISS SIRINDARA ATTHAKOR
FIRST SECRETARY

MISS CHAKSUDA CHAKKAPHAK
FIRST SECRETARY

MS. PANALEE CHOOSRI
FIRST SECRETARY

MISS BANARASI KOANANTAKUL
FIRST SECRETARY

MISS SUCHADA MAKTARA
FIRST SECRETARY

MISS BENJARAT PHARELAI
FIRST SECRETARY

MISS NILOBOL PIMDEE; MR. TANAPOL MANGSA
FIRST SECRETARY

MR. SOMPHOB UNNAHA; MRS. SUPAPORN UNNAHA
FIRST SECRETARY

MR. PRASIT VISETKAEW
FIRST SECRETARY

MR. KAJTITI WIWATWANONT; MRS. HIROKO WIWATWNONT
FIRST SECRETARY

MRS. ATCHARA JONGJITPISAMAI
SECOND SECRETARY

COMMANDER CHAITHAT MALASAI; MRS. KEERATIYA MALASAI
ATTACHE (PROCUREMENT OFFICER)

COLONEL SARANYU VIRIYAVEJAKUL; MRS. JARUVARINTRA OSATHANUKUROH
DEFENSE & MILITARY ATTACHE

CAPTAIN TANASAK METANANTA; MRS. MONRUEDEE METANANTA
AIR ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

COLONEL KRITTIJAK CHANAGATE
ASST. DEFENSE & MILITARY ATTACHE

COLONEL CHANAGATE KRITTIJAK; MRS. SUPATTRA CHANAGATE
ASST. DEFENSE & MILITARY ATTACHE

CAPTAIN GRAISRI GESORN; MRS. VENA GESORN
ASST. DEFENSE & NAVAL ATTACHE

CAPTAIN YUTTANAPONG NOPPAKULSATIT; MRS. PATRANUCH NOPPAKULSATIT
ASST. NAVAL ATTACHE

AGRICULTURAL AFFAIRS OFFICE
1024 WISCONSIN AVENUE, NW 20007

AIR ATTACHE
1024 WISCONSIN AVENUE, NW 20007
(OFFICE 202-338-9700)

COMMERCIAL AFFAIRS
1024 WISCONSIN AVENUE, NW 20007
(OFFICE 202-944-2111)

ECONOMIC AND FINANCIAL AFFAIRS
1024 WISCONSIN AVENUE, NW 20007
(OFFICE 202-467-6790)

EDUCATION AFFAIRS
1906 23RD STREET, NW 20008
(OFFICE 202-667-9111)

EMBASSY OF THAILAND
1024 WISCONSIN AVENUE, NW 20007

MILITARY ATTACHE
1024 WISCONSIN AVENUE, NW 20007
(OFFICE 202-338-9381)

NAVAL ATTACHE
1024 WISCONSIN AVENUE, NW 20007
(OFFICE 202-944-3629)

SCIENCE AND TECHNOLOGY
1024 WISCONSIN AVENUE, NW 20007
(OFFICE 202-944-5203)

Timor Leste

EMBASSY OF THE DEMOCRATIC REPUBLIC OF TIMOR LESTE
Chancery: 4201 CONNECTICUT AVENUE, NW, SUITE 504 20008
(EMBASSY 202-966-3202) (FAX 202-966-3205)


HIS EXCELLENCY CONSTANCIO DA CONCEICAO PINTO; MRS. GABRIELA LOPES DA CRUZ PINTO
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MRS. ADELINA SOARES MARTINS; MR. FERNANDO BAPTISTA ANUNO
FIRST SECRETARY

MRS. SONIA MARIA DA SILVA MAIA; MR. RUI A. BORROMEU DA COSTA PACHECO
SECOND SECRETARY

Togo

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF TOGO
Chancery: 2208 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008
(EMBASSY 202-234-4212) (FAX 202-232-3190)

HIS EXCELLENCY EDAWE LIMBIYE KADANGHA BARIKI; MRS. ESSOZIMANA KADANGHA BARIKI
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. BRUNO FINEL
COUNSELOR (PRESS & COMMUNICATION)

MR. MBALEMBOU HODABALO PATO; MRS. PANABAYI AWATE SPOUSE PATO
COUNSELOR

MR. OHINI KWASSIVI AQUEREBURU
SECOND SECRETARY

MRS. ADJOKE ADEYEMI ISSIFOU; MR. ZAKARI TCHATCHIBARA ISSIFOU
ATTACHE

MR. ADE BASSO ANOUNKOU; MRS. GMANI OUPERE N SEWA EPSE ANOUNKOU
ATTACHE (FINANCIAL)

MS. BEHEZA GNASSINGBE
ATTACHE (CULTURAL)

MR. MOUZA TCHALIM; MRS. ESSOBOUYOU HALSASSIBA TCHALIM
ATTACHE (CONSULAR)

Tonga

EMBASSY OF THE KINGDOM OF TONGA
Chancery: 250 E. 51ST STREET
NEW YORK, NY 10022
(EMBASSY 917-369-1025) (FAX 917-369-1024)


HIS EXCELLENCY SONATANE TUA TAUMOEPEAU TUPOU
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

Trinidad and Tobago

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF TRINIDAD AND TOBAGO
Chancery: 1708 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20036
(EMBASSY 202-467-6490) (FAX 202-785-3130)

HIS EXCELLENCY DR. NEIL NADESH PARSAN; MRS. LUCIA DIANE MAYERS PARSAN
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MISS DONNA HENRY
COUNSELOR

MS. KATHLEEN SEENARINE
COUNSELOR

MS. AVIANNE CONYETTE BONEY
FIRST SECRETARY

MS. KAANITA FARHAANA SHAH
SECOND SECRETARY

MS. DANA AVION WALLACE
SECOND SECRETARY

MS. DIANNE PATRICE COWIE
ATTACHE (IMMIGRATION)

MRS. SANDRA MCSHINE
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MRS. YASMIN INDRA ROUFF BOBAN
ATTACHE

MS. SUSAN NICOLE SIRJOO
ATTACHE

MS. ADANNA KALIFA TAYLOR
ATTACHE

COLONEL COLIN LINDSAY RUSSEL MITCHELL; MRS. DAWN CHRYSTAL C. FRITZ MITCHELL
DEFENSE & MILITARY ATTACHE (ALT.REP(OAS))

Tunisia

EMBASSY OF TUNISIA
Chancery: 1515 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20005
(EMBASSY 202-862-1850) (FAX 202-862-1858)

MR. TAREK AMRI; MRS. RADHIA GHARBI AMRI
COUNSELOR (CHARGE D'AFFAIRES AD INTERIM)

MR. MUSTAPHA BELGACEM; MS. ASMA GDIRI BELGACEM
COUNSELOR (ADMINISTRATIVE)

MR. KAIS DARRAGI; MRS. WIDED BELHAJ DARRAGI
COUNSELOR (CONGRESSIONAL AFFAIRS)

MR. BOUZEKRI RMILI; MRS. INES YOUSSEF RMILI
COUNSELOR (ECONOMIC AFFAIRS)

MS. FATEN BAHRI
FIRST SECRETARY (CULTURAL)

MRS. CHAHRAZED LAMARI REZGUI; MR. SLAHEDDINE REZGUI
FIRST SECRETARY (PRESS)

MR. YASSINE SALAH
FIRST SECRETARY (CONSULAR)

MR. MOHAMED HICHEM SAHRAOUI; MRS. SAMIA MAAOUI SAHRAOUI
SECOND SECRETARY

MR. SALAH ARFAOUI
ATTACHE

MR. ADEL DABOUSSI
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

WARRANT OFFICER SADOK GHANDOUSSI
ATTACHE

MR. TAREK HAMAD
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. ALI NEILI
ATTACHE

COLONEL MAJOR NEJIB EL GHALI; MRS. WAHIBA BEN ABDELLATIF EL GHALI
DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

COLONEL MONCEF BEN RHOUMA
ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

DEFENSE ARMED FORCES ATTACHE
1515 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20005
(OFFICE 202-862-1850)

TUNISIAN INFORMATION
1515 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20005
(OFFICE 202-446-2546)

Turkey

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF TURKEY
Chancery: 2525 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008
(EMBASSY 202-612-6700) (FAX 202-612-6744)

HIS EXCELLENCY NAMIK TAN; MRS. TALIA FUGEN TAN
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. TAHSIN TIMUR SOYLEMEZ; MRS. CARLA JONES SOYLEMEZ*
MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MRS. KIRAZ GULSUN BOR GUNER; MR. NIYAZI SELCUK GUNER
COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. ONUR BULBUL; MRS. GONCA ISTANBULLUOGLU BULBUL
COUNSELOR (DEPUTY COMMERCIAL)

DR. YASAR COLAK; MRS. NAZIRE COLAK
COUNSELOR

MR. RAUF ALP DENKTAS
COUNSELOR

MR. YUKSEL ERDOGAN; MRS. ZEYNEP ERDOGAN
COUNSELOR (LEGAL)

MS. BURCU KERIMAN ERDOGDU
COUNSELOR

MR. BEHIC HATIPOGLU; MS. TUBA HATIPOGLU
COUNSELOR

MS. TUBA HATIPOGLU
COUNSELOR

MR. MEHMET AKIF INAM; MRS. KRISTI INAM
COUNSELOR

MR. RIZA MEHMET KORKMAZ; MRS. DERYA KORKMAZ
COUNSELOR

MR. ABDULLAH KOTEN; MRS. HACER KOTEN
COUNSELOR (COMMERCIAL)

MR. OMER MURAT; MRS. MERYEM MURAT
COUNSELOR

MR. CAN OGUZ; MRS. HUMEYRA OGUZ
COUNSELOR

MR. MESUT OZBEK; MRS. BELGIZAR OZBEK
COUNSELOR

MS. GUL SARIGUL WEN; MR. HAN WEN*
COUNSELOR

MR. ENES SUNEL; MRS. SEVIM BETUL SUNEL
COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. MUSTAFA KEMAL SUNGUR; MRS. FATMA SUNGUR
COUNSELOR (PRESS )

MR. GORKEM BARIS TANTEKIN; MRS. OMUR DAMLA TANTEKIN
COUNSELOR

MR. HALIL YILMAZ; MRS. TULAY YILMAZ
COUNSELOR (SECURITY )

MR. EMIRHAN YORULMAZLAR; MRS. AYSEGUL YORULMAZLAR
COUNSELOR

MR. ARIF HAKAN YETER; MRS. ESRA ELIF YETER
FIRST SECRETARY

MR. HASAN AKIN; MRS. SEBAHAT AKIN
SECOND SECRETARY

MR. NAMIK GEBELEK; MRS. YONCA AYSE GEBELEK
SECOND SECRETARY

MR. ONCU KECELI; MRS. SANEM ALTAYLI KECELI
SECOND SECRETARY

MR. UTKU KUNDAKCI; MRS. GORKEM AYDEMIR KUNDAKCI
SECOND SECRETARY

MS. MINE OZGUL
SECOND SECRETARY

MR. RESIT TOGAN TURGUT; MRS. FUNDA TURGUT
SECOND SECRETARY

MR. YUNUS EMRE ACIKGONUL
THIRD SECRETARY

MS. OZLEM TURKMEN
THIRD SECRETARY

MR. FAHRETTIN ACIKGOZ; MRS. ZEYCAN ACIKGOZ
ATTACHE

MR. RAMAZAN AKTAS; MS. AYGUL AKTAS
ATTACHE

MR. SELAHATTIN AYDIN; MS. YELIZ AYDIN
ATTACHE

CHIEF PETTY OFFICER CIHAN AYGUNES
ATTACHE ( ADMINISTRATIVE )

MR. ORHAN CAM; MRS. FATMA CAM
ATTACHE

MR. ALPER CETINKAYA; MRS. FATMA CETINKAYA
ATTACHE

MR. ERGUN DEMIRCIOGLU; MRS. SEVINC DEMIRCIOGLU
ATTACHE

MS. SEVTAP EYYUBI
ATTACHE

MR. TAHIR CUMHUR KAHRAMAN; MRS. SIBEL KAHRAMAN
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. NURI KALENDER; MRS. AYSE KALENDER
ATTACHE

MAJOR SERDAR KAYA; MRS. HATICE KAYA
ATTACHE (MEDICAL )

MASTER SERGEANT ZAFER KEDIKLI
ATTACHE (AIR SUPPLY)

MR. ERHAN KOLBASI; MRS. FATMA KOLBASI
ATTACHE

MR. MERVE OZSOY; MRS. PINAR DENIZARSLANI OZSOY
ATTACHE

MASTER SERGEANT MURAT POLAT; MRS. FATMA NURAY POLAT
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. GOKHAN YUCEL; MS. TUGBA YUCEL
ATTACHE

MR. UFUK CANOZ; MRS. RESIDE SERAP CANOZ
ASST. ATTACHE

MR. FETHI ALPAY; MRS. ADILE ALPAY
DEFENSE & AIR ATTACHE

MR. MEHMET ALI TUNA; MRS. GONCA LEYLA TUNA
MILITARY ATTACHE

LIEUTENANT COMMANDER MAHMUT ARDUC; MRS. AYSE ARDUC
NAVAL ATTACHE

MAJOR AHMET DURGUT; MRS. VILDAN DURGUT
ASST. MILITARY ATTACHE

MR. NUMAN YONER; MRS. BIRGUL YONER
ASST. MILITARY ATTACHE

LIEUTENANT COMMANDER CEM GULHAN; MRS. ELVAN GULHAN
ASST. NAVAL ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL ATTILA SERT; MRS. BURCU SERT
ASST. AIR ATTACHE

AGRICULTURAL COUNSELOR
2525 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008
(OFFICE 202-612-6700)

COMMERCIAL COUNSELOR
2525 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008
(OFFICE 202-612-6780)

DEFENSE ATTACHE OFFICE
2202 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008
(OFFICE 202-939-1860)

DEFENSE, AIR, MILITARY & NAVAL ATTACHE OFFICE
2525 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008
(OFFICE 202-612-6770)

ECONOMIC COUNSELOR
2525 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008
(OFFICE 202-612-6790)

EDUCATIONAL COUNSELOR
2525 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008
(OFFICE 202-612-6810)

FINANCIAL AND CUSTOMS COUNSELOR
2525 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008
(OFFICE 202-612-6812)

PLANNING OFFICE
2525 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008
(OFFICE 202-612-6814)

PRESS COUNSELOR
2525 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008
(OFFICE 202-612-6807)

SOCIAL AFFAIRS
2525 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008
(OFFICE 202-612-6816)

TOURISM COUNSELOR
2525 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008
(OFFICE 202-612-6800)

1526 18TH ST STREET, NW 20036

Turkmenistan

EMBASSY OF TURKMENISTAN
Chancery: 2207 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008
(EMBASSY 202-588-1500) (FAX 202-588-0697)

HIS EXCELLENCY MERET BAIRAMOVICH ORAZOV; MRS. IRINA BORISOVNA ORAZOVA
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. GUYCHMYRAT AKMAMMEDOV; MRS. OGULKEYIK AKMAMMEDOVA
FIRST SECRETARY

MAJOR GURBANMYRAT PATYSHOV; MRS. MARAL MATIYEVA
DEFENSE & MILITARY ATTACHE

Tuvalu

EMBASSY OF TUVALU
Chancery: 800 SECOND AVENUE, SUITE 400D
NEW YORK, NY 10017
(EMBASSY 212-490-0534)


HIS EXCELLENCY AUNESE MAKOI SIMATI; MRS. SUNEMA PIE SIMATI
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY


A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Uganda United Arab Emirates Uruguay
Ukraine United Kingdom Uzbekistan

Uganda

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF UGANDA
Chancery: 5911 16TH STREET, NW 20011
(EMBASSY 202-726-0416) (FAX 202-726-1727)

MR. ALFRED NNAM; MS. GUEDIA ROSE TAMEZE
MINISTER (CHARGE D'AFFAIRES AD INTERIM)

MR. DICKSON OGWANG
MINISTER-COUNSELOR

MR. GUMA PATRICK MUGANDA; MRS. BEATRICE AJALO GUMA
COUNSELOR

MR. BHOI SAM OMARA; MRS. JOSEPHINE LILIAN B. NANTIBA OMARA
FIRST SECRETARY

MISS ROSEBELL KIRUNGI
THIRD SECRETARY

COLONEL LEOPOLD ERIC KYANDA; MRS. JUDY RUGASIRA
DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

CHANCERY ANNEX
5909 16TH STREET 20011
(OFFICE 202-726-7100) (FAX 202-726-1727)

Ukraine

EMBASSY OF UKRAINE
Chancery: 3350 M STREET, NW 20007
(EMBASSY 202-349-2920) (FAX 202-333-0817)

HIS EXCELLENCY OLEXANDER MOTSYK; MRS. NATALIIA TERLETSKA
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. YAROSLAV BRISIUCK; MRS. MARIIA CHUCHVARA
MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MRS. VLADYSLAVA BONDARENKO; MR. VITALII POPOV
COUNSELOR

MR. VALENTYN KARVAN; MRS. NATALIYA KARVAN
COUNSELOR

MR. ANDRIY NIKITOV; MRS. MARIIA NIKITOVA
COUNSELOR

MR. VITALII POPOV; MRS. VLADYSLAVA BONDARENKO
COUNSELOR (CONSULAR)

MR. STANISLAV YEZHOV; MRS. YULIA MIROSHNIKOVA
COUNSELOR

MR. IHOR BARANETSKYI; MRS. KATERYNA BARANETSKA
FIRST SECRETARY

MR. KOSTIANTYN BOIKO; MRS. TAMARA BOIKO
FIRST SECRETARY

MR. OLEKSANDR GIRENKO; MRS. TETYANA GIRENKO
FIRST SECRETARY

MRS. NADIYA KOSTENKO; MR. DMYTRO MOSHUN
FIRST SECRETARY

MR. MAKSYM KRAVCHUK; MRS. TETIANA KRAVCHUK
FIRST SECRETARY

MR. YURII KUCHERIAVYI; MRS. TETIANA KUCHERIAVA
FIRST SECRETARY

MR. ARTEM NOSKO; MRS. OLENA NOSKO
FIRST SECRETARY

MR. ALBERT RIABTSEV; MRS. IRYNA RIABTSEVA
FIRST SECRETARY

MR. VOLODYMYR SHALKIVSKYI
FIRST SECRETARY

MRS. ORESTA STARAK; MR. TARAS STARAK
FIRST SECRETARY

MRS. TETIANA SHALKIVSKA; MR. VOLODYMYR SHALKIVSKYI
SECOND SECRETARY

MR. ANDRIY BAZIV
THIRD SECRETARY

MR. OLEKSANDR BEREZHNYI; MRS. LIUBOV BEREZHNA
THIRD SECRETARY

MRS. RITA CHUBAROVA; MR. DENYS VORONOVYCH
THIRD SECRETARY

MR. IHOR HRYBAN; MRS. IRYNA HRYBAN
THIRD SECRETARY

MS. NATALIIA MUSIIENKO
THIRD SECRETARY & VICE CONSUL

MS. OLEKSANDRA NESTERCHUK
THIRD SECRETARY

MR. IVAN PELESCHAK; MRS. LIUDMYLA PELESCHAK
THIRD SECRETARY

MS. OLENA SHEPETIUK
THIRD SECRETARY

MS. YAROSLAVA ZAYETS; MR. PETRO BOIEPRAV
THIRD SECRETARY & VICE CONSUL

VICE ADMIRAL IHOR KNIAZ; MRS. LARYSA KNIAZ
DEFENSE ATTACHE

COLONEL ANDRIY YAKOVLIEV; MRS. MARYNA YAKOVLIEVA
MILITARY ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

CAPTAIN YURIY CHERNYKH; MRS. OLENA CHERNYKH
NAVAL ATTACHE

MR. OLEKSANDR BAZHORA; MRS. MARIIA BAZHORA
AIR ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL DMYTRO KRYLOV; MRS. VIKTORIA KRYLOVA
ASST. DEFENSE ATTACHE

United Arab Emirates

EMBASSY OF THE UNITED ARAB EMIRATES
Chancery: 3522 INTERNATIONAL COURT, NW 20008
(EMBASSY 202-243-2400) (FAX 202-243-2432)

HIS EXCELLENCY YOUSIF MANA SAEED ALOTAIBA; MRS. ABEER MOHAMED MOUSTAFA SHOKRY
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. OMAR OBAID MOHD ALHESAN ALSHAMSI; MRS. MOZA HINDI ALSHAMSI
MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. SAUD HASSAN MOHAMED ALI ALNOWAIS
COUNSELOR (TRADE)

MR. SALEM ALI KHAMIS O. ALSHAMSI; MRS. MUNA O. ALDHABBAH
FIRST SECRETARY

MR. ABDULRAHMAN AHMED SULTAN ALJABER; MRS. MOZA GHANIM ALMAZRUI
SECOND SECRETARY

MR. ABDULAZIZ ALSHAREEF; MRS. AYESHA A ALMARZOOQI
SECOND SECRETARY

MR. ABDULLA OMAR ALAHMED
THIRD SECRETARY

MS. AL SAGHIRA WABRAN HAMAD AL AHBABI; MR. MOHAMED HUSSAIN MOHAMED MOHAMED
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

LIEUTENANT SUROUR SHAWAN SUROUR ALDHAHERI
ATTACHE (FINANCE)

WARRANT OFFICER JASEM MOHAMED ALMAS ALDHANHANI; MRS. HAIFAA SAEED ALMESMARI
ATTACHE (FINANCE)

MISS SHAMMA EISSA HUSAIN E. ALHOSANI
ATTACHE

WARRANT OFFICER ABDULLA SAEED SAIF ALJADIDI; MRS. NADIA RASHED
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. MAKTOUM ABDULLA ALKAABI
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

DR. ASMA MOHAMED JASEM M. A. ALKETBI
ATTACHE (CULTURAL)

FIRST LIEUTENANT RUBAYA SAEED SALEM ALMARRI; MRS. SARA IBRAHIM ALMEHAIRBI
ATTACHE

SERGEANT EISSA SALEM OBAID ALMAZROUEI; MRS. NAJAT ALI ALMUTAWWA
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

WARRANT OFFICER SALEM SAEED ALI SAEED ALMAZROUEI; MRS. SHAIKHA SAEED OBAID A ALQAYDI
ATTACHE (ADMINISTRATIVE )

MAJOR IBRAHIM SALMIN SALEM ALNAIMI; MRS. MARYAM SAEED ALNAIMI
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

FIRST SERGEANT WAYEL ALI HAMAD ALI ALNAQBI; MRS. JULIA TRAHE
ATTACHE (ADMINISTRATIVE )

SHEIKH KHALED MOHD BIN ZAYED ALNEHAYAN
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

WARRANT OFFICER MOHAMED SALMEEN ALNUAIMI; MRS. ZAHEYA K. ALMARRI ALNUAIMI
ATTACHE

MR. ABDULAZIZ SALEM M R ALREMEITHI
ATTACHE (ADMINISTRATIVE )

DR. HESSAM MOHD JALIL SULTAN ALULAMA; MRS. KHAIRUNNISA AHMAD
ATTACHE (CULTURAL)

MISS ASMAA ALI SAEED ALI ALYAMMAHI
ATTACHE

SERGEANT ALI AHMED QADOUR; MRS. FATMAH SAEED QADOUR
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

SECOND LIEUTENANT MATAR HASSAN ALI ALKHZAIMI
ASST. ATTACHE (ADMINISTRATIVE )

WARRANT OFFICER SULTAN RASHED SAEED ALSHEHHI
ASST. ATTACHE (ADMINISTRATIVE )

COLONEL ABDELRAHMAN IBRAHIM ABDEL ALMAZMI; MRS. MUNA ALI
DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL OBAID ALI OBAID RASHED ALMANSOORI; MRS. MARYAM ALI AL MEHRZI AL MEHRZI
ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

CHIEF WARRANT OFFICER MOHAMED SAIF KHALAF A ALKAABI
ASST. MILITARY ATTACHE (CHIEF OF SECURITY)

FIRST LIEUTENANT KHALFAN AWAD KHALFAN B ALNUAIMI; MRS. AYSHA MOHAMMED ALKTEBI
ASST. MILITARY ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

WARRANT OFFICER AHMED NASER AHMED BIN J ALZAABI; MRS. NEHAYA KHALFAN ALZAABI
ASST. MILITARY ATTACHE (ADMINISTRATIVE )

CULTURAL OFFICE
1010 WISCONSIN AVENUE, NW, SUITE 700 20007
(OFFICE 202-672-1050) (FAX 202-672-1082)

DEFENSE, MILITARY, NAVAL AND AIR ATTACHE OFFICE
3522 INTERNATIONAL COURT, NW, ROOM 300 20008
(OFFICE 202-243-4300) (FAX 202-243-4305)

MEDICAL OFFICE
3522 INTERNATIONAL COURT, NW, ROOM 200 20008
(OFFICE 202-243-4200) (FAX 202-243-2475)

United Kingdom

BRITISH EMBASSY
Chancery: 3100 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008
(EMBASSY 202-588-6500) (FAX 202-588-7870)


HIS EXCELLENCY SIR PETER JOHN WESTMACOTT; LADY SUSAN NEMAZEE*
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. PHILIP ROBERT BARTON; MRS. AMANDA JOY BARTON
MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. STEPHEN ALAN FRENCH; MRS. SUSAN AILSA FRENCH
MINISTER (DEFENSE MATERIAL)

MR. ALEXANDER GIBBS; MRS. SONJA GIBBS*
MINISTER (ECONOMIC)

MS. SHUNA T. LINDSAY; MR. DAVID R. WAGGOTT
MINISTER (DEFENSE MATERIAL)

MR. WILLIAM MARK JESSETT; MRS. SARAH JANE JESSETT
MINISTER-COUNSELOR (DEFENSE MATERIAL)

MS. KAREN ELIZABETH BETTS; MR. CHRISTOPHER GLYN HUGHES
COUNSELOR

MS. ROSALIND LUCY ELIZABETH CAMPION
COUNSELOR

MR. DAVID DEARDEN; MRS. GLORIA JEAN DEARDEN
COUNSELOR (DEFENSE)

MR. ALEXANDER SINCLAIR DEWDNEY; MRS. LORRAINE JULIET DEWDNEY
COUNSELOR

MR. ROBERT DAVID EASON; MRS. DEBBIE SARA EASON
COUNSELOR

MR. PETER CHARLES WILLIAM GODWIN; MRS. CAROL GODWIN
COUNSELOR

MS. ALEXANDRA HALL HALL; MR. DANIEL TWINING*
COUNSELOR

MR. ERIC DOUGLAS HEPBURN; MRS. DEBORA LOUISE HEPBURN
COUNSELOR

MR. NORMAN JAMES HOUSTON
COUNSELOR

MR. JAMES KENYANJUI KARIUKI; MS. PASCALE ANNE FRANCE PUTHOD
COUNSELOR

MR. NICHOLAS JOHN LEWIS; MRS. MICHAELA JANE LEWIS
COUNSELOR (NARCOTICS)

MR. CHRISTOPHER JOHN MARTIN
COUNSELOR

MR. PETER MATHESON
COUNSELOR (ECONOMICS)

MR. ROBIN SHAND NAYSMITH; MRS. ELIZABETH KELLY
COUNSELOR (SCOTTISH AFFAIRS)

MR. JOHN PHILIP NOBLE; DR. ALISON ELIZABETH NOBLE
COUNSELOR

DR. LYNSEY PINFIELD; MR. JAMIE PINFIELD
COUNSELOR (DEFENSE)

MR. ANDREW CHRISTOPHER PRESTON; MS. SONAL BHATT
COUNSELOR

MR. JOHN V. SILCOCK; MRS. ELIZABETH A. SILCOCK
COUNSELOR

MR. PAUL JONATHAN SMITH; MRS. FNU VIVEKA KUMARI
COUNSELOR

DR. PETER DAVID SMYTH; MRS. YVONNE JULIA SMYTH
COUNSELOR

MR. RICHARD SPEARMAN; MRS. CAROLINE JILL SPEARMAN
COUNSELOR

MS. EMMA LESLEY WADE
COUNSELOR

DR. IAIN STUART WILLIAMS; MRS. LOUISE VALERIE WILLIAMS
COUNSELOR

MR. GARY LEN BALCH; MRS. IRENE SOPHIA BALCH
FIRST SECRETARY (LIAISON PROSECUTOR)

MS. SARAH ANN BAMBER; MR. RICHARD NEVILLE EDE
FIRST SECRETARY

MR. JAMES ANDREW BARBOUR; MS. CAROLYN LESLIE
FIRST SECRETARY (PRESS & PUBLIC AFFAIRS)

MR. THEODORE BARRY; MRS. JANE BARRY
FIRST SECRETARY

MRS. SUSANNA GISELA BERRY; MR. PAUL MICHAEL ADAMS
FIRST SECRETARY (REGIONAL AFFAIRS)

MS. BRIDGET DIANA BRIND
FIRST SECRETARY

MR. BARRY JOHN BRISTOW
FIRST SECRETARY

MR. OMAR TALAL ALI DAAIR
FIRST SECRETARY

MR. ANDREW J. DAWSON; MRS. SARAH F. DAWSON
FIRST SECRETARY (ECONOMIC)

MR. JAMES OMAR DEAN; MRS. PATRICIA DEAN
FIRST SECRETARY

MR. STEPHEN JOHNS ELSBY; MRS. SARAH JANE ELSBY
FIRST SECRETARY

MR. RICHARD BOSWELL EVERITT; MRS. JANINE EMMA EVERITT
FIRST SECRETARY

MRS. JULIA SUSAN FILER; MR. JOHN EDWIN FILER
FIRST SECRETARY

MR. STUART RUSSELL FORRESTER; MRS. RACHEL EMMA LOUISE FORRESTER
FIRST SECRETARY

MR. DUNCAN GILBERT FULTON; MRS. LOUISE PATRICIA FULTON
FIRST SECRETARY

MR. SCOTT LEONARD FURSSEDONN; MRS. ELIZABETH JANE FURSSEDONN WOOD
FIRST SECRETARY

MR. DANIEL WILLIAM GALLAGHER; MRS. CAROLINE ANNE SPENCER
FIRST SECRETARY

MR. ST JOHN B. E. GOULD; MRS. SIAN E. E. GOULD
FIRST SECRETARY

MS. HELEN KIRSTY GUEDALLA
FIRST SECRETARY

MRS. PATRICIA HAYES; MR. ANDREW HAYES
FIRST SECRETARY (TRANSPORT)

MR. NEIL RIDGWAY HOLLAND; MRS. SARAH HOLLAND
FIRST SECRETARY

MR. MICHAEL ROBERT HOWELLS; MRS. COURTNEY MARISSA B. BUDD HOWELLS
FIRST SECRETARY

MR. CHRISTOPHER IAN KEAY; MRS. GRETCHEN BECKER KEAY*
FIRST SECRETARY (DEFENSE POLICY)

MR. MARK TERRENCE KELLY
FIRST SECRETARY

MRS. ELEANOR ANNE KILOH; MR. MARK JAMES PORTER
FIRST SECRETARY

MR. LEE JEREMY LITMAN; MS. STACY GAIL KANGISSER*
FIRST SECRETARY

MR. NIALL ANDREW MACGINNIS; MRS. LUCINDA MACGINNIS
FIRST SECRETARY

MR. SPENCER DOUGLAS MAHONY; MRS. NATASHA ISLA CROWE
FIRST SECRETARY

MR. STEWART TREVOR MATTHEWS; DR. SUZANNE ELIZABETH MATTHEWS
FIRST SECRETARY

MS. FIONA MAY JOAN MCILWHAM
FIRST SECRETARY

MR. ALAN MCKERRON; MRS. SUSAN CATHERINE MCKERRON
FIRST SECRETARY

MRS. SUSAN CATHERINE MCKERRON; MR. ALAN MCKERRON
FIRST SECRETARY & CONSUL

MS. SARA MOONEY
FIRST SECRETARY

MR. CARL EDWIN FRANCIS NEWNS; MRS. CHRISTINA NEWNS
FIRST SECRETARY

MR. ANDREW ARTHUR PARHAM; MRS. TRACIE ANGELA PARHAM
FIRST SECRETARY (TRADE)

MR. IAN ROBERT PATERSON; MRS. DIANE PATERSON
FIRST SECRETARY

MR. IAN DONALD PURVIS; MRS. VALERIE PURVIS
FIRST SECRETARY

MISS JUDITH HELEN RITCHIE
FIRST SECRETARY

MR. MATTHEW JOHN RYCROFT; MRS. ALISON EMMA VICTORIA RYCROFT
FIRST SECRETARY

MR. MARTIN WILLIAM SKINNER
FIRST SECRETARY (DEFENSE TRADE)

MR. JOHN LAWRENCE SMITH
FIRST SECRETARY

MR. DAVID JOHN SMITHERS; MRS. MICHELLE ANN SMITHERS
FIRST SECRETARY

MR. JOHN LEONARD STEERS; MRS. CLAIRE MARGARET STEERS
FIRST SECRETARY

MRS. CLARE SWIFT; MR. HANS SWIFT
FIRST SECRETARY

MR. SIMON TOWLER; MRS. LOUISE TOWLER
FIRST SECRETARY (TRADE)

MR. ANDREW STUART WHITE; MRS. MAUREEN ELIZABETH WHITE
FIRST SECRETARY

MR. IAN DAVID WIGGINS; MRS. KATIE JANE WIGGINS
FIRST SECRETARY

MS. SOPHIA MADELEINE T. WILLITTS KING; MR. PETER BARNABY WILLITTS KING
FIRST SECRETARY

MR. ORLANDO WILLIAM AMES LEWIS; MRS. CLAUDIA ROCIETA BARDOUILLE LEWIS
SECOND SECRETARY

MISS JANE ANSELL
SECOND SECRETARY

MS. SUZANNE ELIZABETH AUSTIN; MR. MARK STEPHEN BOYLIN
SECOND SECRETARY

MR. GIDEON SAMUEL BRESLER
SECOND SECRETARY (POLITICAL)

MR. DARREN GRAHAM BURGESS
SECOND SECRETARY

MR. MATTHEW NEIL CHALMERS; MRS. KATHARINE CHALMERS
SECOND SECRETARY

MR. ROGER COLIN CLARKE; MRS. MARIA LOUISE WESSTROM CLARKE
SECOND SECRETARY

MR. PAUL CALDWELL CRAWFORD
SECOND SECRETARY

MR. ANDREW JOHN DEAN; MRS. PAULINE LESLEY DEAN
SECOND SECRETARY

MISS LAURA ELIZABETH DUNBAR
SECOND SECRETARY

MR. JAMES ROBERT EKE
SECOND SECRETARY

MR. RICHARD JAMES LEE SMITH
SECOND SECRETARY

MR. EDWARD GEORGE MATTACOLA
SECOND SECRETARY

MR. STEVEN ANDREW MOYNHAM
SECOND SECRETARY

MRS. CAROL ANN PRIESTLEY; MR. LAWRENCE PRIESTLEY
SECOND SECRETARY (MANAGEMENT)

MR. CHRISTOPHER BARRY SUTTON; MRS. ELAINE SUTTON
SECOND SECRETARY

MR. MERVYN HOY CHUN JOSEPH TANG
SECOND SECRETARY

MR. RICHARD MATTHEW WARNER
SECOND SECRETARY

MR. CHRISTOPHER DAVID WRIGHT
SECOND SECRETARY

MR. IAN ALLAN; MRS. JANE ALLAN
THIRD SECRETARY

MISS SARAH ELIZABETH FEETAM
THIRD SECRETARY

MS. ELAINE MARSH
THIRD SECRETARY (PASSPORTS)

MR. CRAIG KEITH MARTIN; MRS. NATALIE JAYNE MARTIN
THIRD SECRETARY (TECHNICAL)

MR. MATTHEW JOHN ORMOND
THIRD SECRETARY (TECHNICAL)

MR. ADAM RADCLIFFE; MRS. JULIE ANNE RADCLIFFE
THIRD SECRETARY

MR. ROBERT JOHN BAYLISS; MRS. MICHELLE JAYNE BAYLISS
ATTACHE (DEFENSE EQUIPMENT)

MR. RICHARD ANDREW JONES; MRS. DENISE BRIDGET VAN MOL
ATTACHE (DEFENSE EQUIPMENT, POLICY & TRADE)

MR. NICHOLAS ALEXANDER T MATHESON; DR. KATHERINE MATHESON
ATTACHE (DEFENSE AQUISITION)

MR. STEWART ALAN MOFFATT; MRS. ELIZABETH ANNE MOFFATT
ATTACHE (DEFENSE EQUIPMENT/PROJECTS)

MR. JAMES BRENDAN PEDDELL; MRS. ANNA JANE PEDDELL
ATTACHE

MAJOR GENERAL FRANCIS HEDLEY ROBERTON HOWES; MRS. JENNIFER CATHERINE QUINTON
DEFENSE ATTACHE

BRIGADIER TIMOTHY JOHN LAI; MRS. JENNIFER MORAG LAI
MILITARY ATTACHE

COMMODORE ERIC FRASER; MRS. AGNES DICKIE FRASER
NAVAL ATTACHE

AIR COMMODORE KENNETH BRUCE MCCANN; MRS. SHEILA NORTON MCCANN
AIR ATTACHE

COLONEL DAVID CHRISTOPHER BORLEY ADAMS; MRS. REBECCA ANNE ADAMS
ASST. DEFENSE ATTACHE

COLONEL RICHARD MICHAEL SMITH; MRS. JOANNE LOUISE SMITH
ASST. MILITARY ATTACHE

COMMANDER IAN ATKINS; MRS. AMANDA POLLY MARSH ATKINS
ASST. NAVAL ATTACHE

GROUP CAPTAIN WILLIAM RICHMOND GIBSON; MRS. DIANNE FRANCES GIBSON
ASST. AIR ATTACHE

COLONEL NIGEL PETER BROWN; MRS. BEVERLEY ANN BROWN
ASST. DEFENSE & ASST. NAVAL ATTACHE

BRITISH NAVAL STAFF OFFICE
2221 JEFFERSON DAVIS HIGHWAY, SUITE 708
ARLINGTON, VA 22202

CIVIL AVIATION AND MISSION TO THE FAA OFFICE
1730 RHODE ISLAND AVENUE, NW, SUITE 419 20036
(OFFICE 202-463-7529)

NORTHERN IRELAND BUREAU
601 13TH STREET, NW, SUITE 570 SOUTH 20005
(OFFICE 202-367-0464) (FAX 202-367-0468)

Uruguay

EMBASSY OF URUGUAY
Chancery: 1913 I STREET, NW 20006
(EMBASSY 202-331-1313) (FAX 202-331-8142)

HIS EXCELLENCY JUAN CARLOS PITA ALVARIZA; MRS. MARIELLA MORA BECERRA
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MS. MARIA DEL L. BARCELO DEBENEDETTI; MR. RODOLFO JOSE PASCUAL TORRENS
COUNSELOR & CONSUL GENERAL

MR. MANUEL ETCHEVARREN AGUERRE; MRS. ANA SOLIVELLAS FERNANDEZ
COUNSELOR

MRS. MARIA RAMONA FRANCO OXLEY; MR. CARLOS RAUL SAGRERA IBARRA
COUNSELOR

MR. MARCELO CLOVIS MAGNOU PEREZ; MRS. HAOWEI ZHO
FIRST SECRETARY (CULTURAL)

MRS. BEATRIZ ANA SILVA PRESTINARI; MR. DIEGO ROGER SIGNORELLI PROTO
FIRST SECRETARY

MRS. PAOLA MARIA REPETTO AMESTOY; MR. FERNANDO DANIEL BLANCO ALONSO
THIRD SECRETARY

CAPTAIN FRANCISCO E. CAAMANO CERNADAS; MRS. ROSA MARIA SUAREZ POMMERENCK
NAVAL ATTACHE

COLONEL RUBEN ARIEL FROS LUZARDO; MRS. SILVANA GARRONE MISA
AIR ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

FINANCIAL AFFAIRS OFFICE
1025 CONNECTICUT AVENUE, NW, SUITE 902 20036
(OFFICE 202-223-9833) (FAX 202-223-2119)

MILITARY, NAVAL AND AIR ATTACHE OFFICE
1913 I STREET, NW, FLOOR 3RD 20006
(OFFICE 202-466-3167)

TRADE BUREAU
1030 15TH STREET, NW, SUITE 760 20005
(OFFICE 202-789-8225)

Uzbekistan

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF UZBEKISTAN
Chancery: 1746 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20036
(EMBASSY 202-293-6803) (FAX 202-293-6804)

HIS EXCELLENCY ILHOMJON TUYCHIEVICH NEMATOV; MRS. GYUL ASAL KURBANOVNA NEMATOVA
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. MUZAFFARBEK MADRAKHIMOV; MRS. MUKARRAM MADRAKHIMOVA
COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. SHERZOD ABDULLAEV; MRS. MUBORAKKHON ABDULLAEVA
COUNSELOR

MR. LAZIZ KUDRATOV; MRS. LOLA BAKHTIYAROVNA KUDRATOVA
COUNSELOR (ECONOMIC )

MR. MAMAN KALLIBEKOVICH ISMAILOV; MRS. GULSHAD MAKSETOVNA ISMAILOVA
FIRST SECRETARY & CONSUL

MR. FURKAT AKHMEDOVICH SIDIKOV; MRS. GULCHEKHRA SAYFUTDINOVNA SIDIKOVA
FIRST SECRETARY

MR. NURILLA NIGMATILLAEVIC ABDULLAYEV; MRS. DINARA ABROROVNA ABDULLAYEVA
SECOND SECRETARY

MR. BEKHRUZ ABDUVALIEV; MRS. GOVKHAR ABDUVALIEVA
ATTACHE (ASSISTANT TO AMBASSADOR)

MR. FARKHOD GAIBNAZAROVICH FAYZILLAEV; MRS. DILBAND NURITDINOVNA FAYZILLAEVA
ATTACHE

MR. NODIRJON KIRGIZBAEV; MRS. MOKHIGUL S. KIRGIZBAEV
ATTACHE & CONSUL

MR. SOBIRJON MAMADAMINOV
ATTACHE

MR. UMID RUSTAMOVICH SHADIEV; MRS. NARGIZA DJAMILOVNA SHADIEVA
ATTACHE

MAJOR SADULLO SHUKURBOEVICH RASULOV; MRS. NARGIZA KHOLBOEVNA RASULOVA
DEFENSE, MILITARY & AIR ATTACHE


A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Venezuela Vietnam

Venezuela

EMBASSY OF THE BOLIVARIAN REPUBLIC OF VENEZUELA
Chancery: 1099 30TH STREET, NW 20007
(EMBASSY 202-342-2214) (FAX 202-342-6820)

MR. ANGELO AGUSTIN RIVERO SANTOS; DR. CHANDAN JAYANT VAIDYA*
MINISTER-COUNSELOR (CHARGE D'AFFAIRES AD INTERIM)

MRS. NANCY JOSEFINA LIRA OCHOA; MR. JOSE GREGORIO FRANQUIS
COUNSELOR (CULTURAL AFFAIRS)

MR. IGNACIO LUIS CAJAL AVALOS; MRS. LUISA FERNANDA MEZA PAREDES
FIRST SECRETARY (CONSULAR)

MRS. DEISI CAROLINA PEREIRA FAGUNDEZ; MR. SOCRATES A. CALDERON OVALLES
FIRST SECRETARY (ECONOMIC AND POLITICAL AFFAIRS)

MRS. MARIELBA ALVAREZ SALAZAR
SECOND SECRETARY (PRESS)

MRS. VALENTINA FIGUERA MARTINEZ
SECOND SECRETARY (PRESS )

MR. MARCOS JOSE GARCIA FIGUEREDO; MRS. IVELISSE DEL SOCORRO DIAZ PAEZ
SECOND SECRETARY (LABOR AFFAIRS)

MRS. CAROLINA CLARETH GONZALEZ LOPEZ
SECOND SECRETARY

MR. MARCO JULIO MARIN GONZALEZ; MRS. ALEXANDRA NANEZ ARACIL
SECOND SECRETARY

MRS. LUISA FERNANDA MEZA PAREDES
SECOND SECRETARY

MR. ORLANDO JOSE MONTANEZ OLIVARES; MRS. ERIKA FLORES HERRERA
SECOND SECRETARY

MR. BORYS EDUARDO ORTEGA RODRIGUEZ
SECOND SECRETARY (POLITICAL)

MRS. CLARA SARAI RODRIGUEZ ARIAS
SECOND SECRETARY (ENVIRONMENTAL AFFAIRS)

MRS. MONICA ALEJANDRA SANCHEZ MORLES; MR. DAVID ANTONIO LOPEZ SANCHEZ
SECOND SECRETARY (PRESS)

MS. MARINA ALEJANDRA ULECIA SANZ
SECOND SECRETARY

MRS. MARIA ANTONIA YSAYA FLORES
ATTACHE (CONSULAR)

COLONEL JOSE ALIRIO JAIMES; MRS. MARIA ANGELICA LOPEZ DE JAIMES
ASST. DEFENSE ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL JOSE LUIS SILVA SILVA
ASST. AIR ATTACHE

DEFENSE AND NAVAL ATTACHE OFFICES
2437 CALIFORNIA STREET, NW 20008
(OFFICE 202-265-7323)

INFORMATION SERVICE OFFICE
1099 30TH STREET, NW 20007

MILITARY AND AIR ATTACHE OFFICES
2409 CALIFORNIA STREET, NW 20008
(OFFICE 202-234-3436)

Vietnam

EMBASSY OF VIETNAM
Chancery: 1233 20TH STREET, NW, SUITE 400 20036
(EMBASSY 202-861-0737) (FAX 202-861-0917)

HIS EXCELLENCY CUONG QUOC NGUYEN; MRS. HA THI MINH HOANG
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. TUNG VU NGUYEN; MRS. LAN TU TRINH
MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MRS. BICH NGOC TRAN
MINISTER-COUNSELOR

MR. MANH CHI BUI; MRS. CHAU KIM DUONG
COUNSELOR

MR. NHAN TRAN DAO; MRS. LOAN THI KIM NGUYEN
COUNSELOR

MR. DUNG CHI LE; MRS. HA THI THANH LE
COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. ANH TUAN LE; MRS. HANH THI MY LE
COUNSELOR

MR. BINH THANH LE; MRS. NGUYET THU PHAM
COUNSELOR (SCIENCE & TECHNOLOGY)

MRS. DUONG THUY LUAN; MR. TRI VAN NGUYEN
COUNSELOR

MR. THANG TOAN NGO; MRS. LINH PHUONG NGUYEN
COUNSELOR

MR. AN HA NGUYEN; MRS. YEN THI HAI HOANG
COUNSELOR

MR. HA HONG NGUYEN; MRS. HUONG THU NGUYEN
COUNSELOR

MR. HAI THANH NGUYEN; MRS. LAN MAI DO
COUNSELOR (POLITICAL)

MR. DIEN DUY TRAN; MRS. LE THI ANH TRUONG
COUNSELOR

MR. DUNG ANH TRAN; MRS. YEN THI NGOC NGUYEN
COUNSELOR

MRS. DIEU NGOC DO; MR. PHUC HONG LE
FIRST SECRETARY

MR. GIANG HOANG NGUYEN
FIRST SECRETARY (PRESS )

MR. THANH CHI THAI; MRS. HOA THI NGUYEN
FIRST SECRETARY

MR. TUNG THANH TRAN; MRS. TAM THANH THI LE
FIRST SECRETARY

MRS. THI THU HA TRINH
FIRST SECRETARY

MR. TRUONG XUAN DO; MRS. THAO THU TANG
SECOND SECRETARY

MR. NGUYEN HOANG NGUYEN; MRS. PHUONG HOAI THI NGUYEN
SECOND SECRETARY

MR. QUANG HONG NGUYEN; MRS. PHUONG THU NGUYEN
SECOND SECRETARY

MR. TUAN ANH PHAM
SECOND SECRETARY

MR. BANG HUU PHAM; MRS. THAO THANH HAN
SECOND SECRETARY

MRS. BINH THI THANH PHAM; MR. NGOC CHIEN BACH
SECOND SECRETARY

MR. TRUNG NAM TRAN; MRS. HA NGOC NGUYEN
SECOND SECRETARY (SCIENCE AND TECHNOLOGY)

MR. TUNG HOANG DO; MRS. ANH THI LAN PHAM
THIRD SECRETARY

MR. HIEU MINH LE
THIRD SECRETARY

MR. SON NGOC NGUYEN; MRS. XUYEN THI DUONG
THIRD SECRETARY

MRS. THU THI MINH NGUYEN; MR. LICH TO NGUYEN
THIRD SECRETARY

MR. NINH VAN DAO; MRS. HA THANH NGUYEN
ATTACHE (COMMERCIAL)

MRS. GIANG HUONG NGUYEN
ATTACHE (COMMERCIAL)

MR. VUONG THANG NGUYEN; MRS. HIEN THI THU NGUYEN
ATTACHE (COMMERCIAL)

MR. VIET TRAN; MRS. YEN THI NGOC HA
ATTACHE (COMMERCIAL)

COLONEL TIEU HUU NGUYEN; MRS. ANH TRAN HONG PHAM
DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

MAJOR DUC NHU NGUYEN; MRS. HIEN THUY NGUYEN
ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

DEFENSE ATTACHE OFFICE OF VIETNAM
1233 20TH STREET, NW, SUITE 201 20036
(OFFICE 202-293-1822)

TRADE OFFICE OF VIETNAM
1730 M STREET, NW, SUITE 501 20036
(OFFICE 202-463-9419)

1233 20TH STREET, NW, SUITE 401 20036


A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Yemen

Yemen

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF YEMEN
Chancery: 2319 WYOMING AVENUE 20008
(EMBASSY 202-965-4760) (FAX 202-337-2017)

MR. ADEL ALI AHMED ALSUNAINI; MRS. ANTESAR ALI ABODINYA
COUNSELOR (CHARGE D'AFFAIRES AD INTERIM)

MR. YAHYA ALI MOHAMED AL ERYANI
MINISTER

MR. IBRAHIM M. A. ALKIBSI; MRS. ILHAM ALI ALSSIRAJI
MINISTER

MR. ALI AL SALAHI; MRS. MUSSADH MUFFRAH MOHAMMED BUHIBH
THIRD SECRETARY

MS. EMAN ABDULLAH ABDULLAH AL-SANFI
THIRD SECRETARY

MR. WAEL NOORALDEEN ALI AL-SHEHARY; MRS. ROQIAH MOHAMMED AHMED AL-SHAMY
THIRD SECRETARY

MISS ASMAA LUTF AHMED KATAH
THIRD SECRETARY

MR. AKRAM ALI SALEH ABDULLAH
ATTACHE

MR. ABDULRAHMAN MOHAMMED A. AL ERYANI; MRS. HADIL ABDULKALEK SALEH ALKADI
ATTACHE

DR. FAHD MOHAMMED ABDULLAH AL SHAEBI; MRS. SALMA SHAIF ABOBAKR AL SHAEBI
ATTACHE (CULTURAL)

MR. MAEEN MOHAMMED SALEH ALAHMAR
ATTACHE (ECONOMIC)

MR. KANAN YAHIA MOHAMED SALEH; MRS. AISHA HUSSEIN ALI AL HAMDANI
ATTACHE

MR. KHALED ALI ABDULLAH SALEH
ATTACHE

MR. SALAH ALI ABDULLAH SALEH; MRS. AMENA MABKHOUT YAHYA ALMASHRAQI
ATTACHE (SECURITY)

BRIGADIER GENERAL MOHAMMED ZEID MAHMOOD IBRAHEM
DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE


A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Zambia Zimbabwe

Zambia

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF ZAMBIA
Chancery: 2419 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008
(EMBASSY 202-265-9717) (FAX 202-332-0826)

HIS EXCELLENCY PALAN MULONDA; MRS. MUTINTA VALERIE MULULUMA MULONDA
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. BERNARD KANGWA; MRS. JAYNE DOROTHY AWONGO KANGWA
MINISTER-COUNSELOR

MR. JAMES CHISENGA; MRS. RIBBER LONGWANI CHISENGA
COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. BRIAN MULENGA; MRS. JANET JERE MULENGA
COUNSELOR (POLITICAL)

MS. INONGE LIMBAMBALA; MR. MUSA MWENYA
FIRST SECRETARY (TRADE)

MS. PATRICIA MWALYE LITTIYA
FIRST SECRETARY (PRESS)

MR. MUTALE MBALAMWESHI; MS. MAUREEN MUTALE MULENGA
FIRST SECRETARY (ACCOUNTS)

MR. CHEMBO FELIX MBULA; MRS. KAPEMBA MUTEBA MBULA
FIRST SECRETARY

MS. BEATRICE KAMPAMBA MWENDELA
FIRST SECRETARY (IMMIGRATION)

MS. FLORENCE CHEEMBO; MR. LEONARD CHILAI
SECOND SECRETARY (ADMINISTRATION)

COLONEL HENRY CHISANGA SHADDIE MUKUKA; MRS. LUCY CHANSA MUKUKA
DEFENSE, MILITARY & AIR ATTACHE

Zimbabwe

EMBASSY OF REPUBLIC OF ZIMBABWE
Chancery: 1608 NEW HAMPSHIRE AVENUE, NW 20009
(EMBASSY 202-332-7100) (FAX 202-483-9326)

HIS EXCELLENCY DR. MACHIVENYIKA T. MAPURANGA; MRS. SHUPIKAYI V. D. MAPURANGA
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. RICHARD CHIBUWE; MRS. EUGENIA PASSMORE CHIBUWE
MINISTER-COUNSELOR

MR. WHATMORE GOORA; MS. DOREEN GOORA
COUNSELOR (POLITICAL)

MR. RWATIRISA MATSIKA; MRS. MEMORY MATSIKA
COUNSELOR (POLITICAL & CONSULAR)

MR. LUKE MUKUPE; MRS. ENGELINE MUKUPE
SECOND SECRETARY (CONSULAR & ADMINISTRATIVE)

MS. ABIGAL NYAMAPFENI
SECOND SECRETARY (ADMIN)

MRS. PRISCA GURUMANI; MR. PETER GURUMANI
THIRD SECRETARY

LIEUTENANT COLONEL GEORGE CHINOINGIRA; MRS. MIRIAM CHINOINGIRA
DEFENSE, MILITARY & AIR ATTACHE



Back to Top
Sign-in

Do you already have an account on one of these sites? Click the logo to sign in and create your own customized State Department page. Want to learn more? Check out our FAQ!

OpenID is a service that allows you to sign in to many different websites using a single identity. Find out more about OpenID and how to get an OpenID-enabled account.