printable banner

U.S. Department of State - Great Seal

U.S. Department of State

Diplomacy in Action

Diplomatic List: Uganda -- Uzbekistan


Other Releases
Office of the Chief of Protocol
Washington, DC
July 1, 2008

Share

| Protocol Home Page | Other PublicationsComplete PDF Version 

 

Quick links to countries in alphabetical order:

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

 


Uganda United Arab Emirates Uruguay
Ukraine United Kingdom Uzbekistan

 

UGANDA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF UGANDA
Chancery: 5911 16TH STREET, NW 20011
(EMBASSY 202-726-0416) (FAX 202-726-1727)

HIS EXCELLENCY PEREZI KARUKUBIRO KAMUNANWIRE; MRS. CAROLYN HUBBARD KAMUNANWIRE*
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. CHARLES SSENTONGO; MRS. DIANA SSENTONGO
MINISTER-COUNSELOR

MR. EMMANUEL OLOBO BWOMONO; MRS. OLOBO CHRISTINE CANRACH
FIRST SECRETARY

MR. TAYEBWA PHILIP KATUREEBE; MRS. SHEEVON KATUREEBE
FIRST SECRETARY

MR. GEORGE NDYAMUBA
FIRST SECRETARY (ECONOMIC)

MR. RICHARD TUMUSIIME KABONERO; MRS. GRACE TUMUSIIME KABONERO
SECOND SECRETARY

MR. MICHAEL ABOOKI KARUGABA
SECOND SECRETARY (ADMINISTRATIVE & CONSULAR)

MR. BHOI SAM OMARA
SECOND SECRETARY

MRS. REBECCA MASEMBE MWESIGWA; MR. STEPHEN NSAMBU MASEMBE
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

 

 

UKRAINE

EMBASSY OF UKRAINE
Chancery: 3350 M STREET, NW 20007
(EMBASSY 202-349-2920) (FAX 202-333-0817)

HIS EXCELLENCY OLEH SHAMSHUR; MRS. TETIANA IZHEVSKA
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. OLEXANDR ALEKSANDROVYCH; MRS. NADIYA ALEKSANDROVYCH
MINISTER-COUNSELOR

MR. YEVGEN BURKAT; MRS. TETIANA BURKAT
MINISTER-COUNSELOR (TRADE REPRESENTATIVE)

MR. SERGIY KYSLYTSYA
MINISTER-COUNSELOR

MR. HENNADII NADOLENKO; MRS. YULIIA NADOLENKO
MINISTER-COUNSELOR (TRADE REPRESENTATIVE)

MR. VIKTOR NIKITIUK; MRS. SVITLANA NIKITIUK
MINISTER-COUNSELOR

MR. VIACHESLAV LUZIN; MRS. TETIANA LUZINA
COUNSELOR (CONSULAR)

MR. OLEKSANDR MYKHALCHUK; MRS. TETIANA MYKHALCHUK
COUNSELOR

MR. RUSLAN NIMCHYNSKYI; MRS. SVITLANA NIMCHYNSKA
COUNSELOR

MRS. OKSANA PETRIAIEVA; MR. SERGII PETRIAIEV
COUNSELOR (CONGRESSIONAL)

MR. YEVHEN SCHEHLAKOV; MRS. OLHA SCHEHLAKOVA
COUNSELOR

MR. OLEXANDER SCHERBA; MRS. YAROSLAVA SCHERBA
COUNSELOR

MR. VOLODYMYR YUKHYMETS; MRS. OLENA YUKHYMETS
COUNSELOR

MISS OLENA BREZHNIEVA
FIRST SECRETARY & CONSUL

MR. ANDRII BUKVYCH; MRS. NATALIIA BUKVYCH
FIRST SECRETARY

MR. VOLODYMYR DRASHKO; MRS. NATALIIA DRASHKO
FIRST SECRETARY

MR. VIKTOR HAMOTSKYI; MRS. YULIIA HAMOTSKA
FIRST SECRETARY

MR. YURIY KARPENKO; MRS. LIUDMYLA KARPENKO
FIRST SECRETARY (TRADE)

MR. VOLODYMYR KHOMANETS; MRS. TETIANA KHOMANETS
FIRST SECRETARY

MR. OLEXANDER OSADCHYI; MRS. VIKTORIIA OSADCHA
FIRST SECRETARY

MR. YURIY PANASIUK; MRS. OLENA PANASIUK
FIRST SECRETARY (COMMERCIAL)

MR. YAKIV PYRIH; MRS. VIKTORIIA PYRIH
FIRST SECRETARY & CONSUL

MR. VOLODYMYR SAMOFALOV; MRS. LARYSA SAMOFALOVA
FIRST SECRETARY

MR. DENYS SHEIBUT
FIRST SECRETARY (COMMERCIAL)

MR. VOLODYMYR SHKILEVYCH
FIRST SECRETARY

MR. ANDRII STEBELIEV; MRS. MARIIA STEBELIEVA
FIRST SECRETARY

MR. YURII UGNIVENKO; MRS. LIUDMYLA UGNIVENKO
FIRST SECRETARY

MR. OLEKSANDR SEMENIUK
SECOND SECRETARY

MS. MARYNA ZLOBINA
SECOND SECRETARY

MS. OLENA KULYK
THIRD SECRETARY

MR. DMYTRO SENIK; MRS. EVGENIYA YEMSHENETSKA
THIRD SECRETARY

MR. GEORGIY TOLKACHOV; MRS. IRYNA NIKANDROVA
THIRD SECRETARY

MR. ANDRIY TSYMBALIUK; MRS. TETIANA TSYMBALIUK
THIRD SECRETARY

MS. OLENA VASCHENKO
THIRD SECRETARY

MR. VIKTOR VOLOSHYN; MRS. LILIA VOLOSHYNA
THIRD SECRETARY

MR. OLEKSANDR ZAKHARASH; MRS. NATALIYA ZAKHARASH
THIRD SECRETARY (ADMINISTRATIVE)

MR. ROMAN ANDARAK; MRS. KHRYSTYNA ANDARAK
ATTACHE & VICE CONSUL

MR. ANDRII KHARCHENKO; MRS. TETIANA KHARCHENKO
ATTACHE

MR. YURIY KOVTIUKH; MRS. YULIYA KOVTIUKH
ATTACHE

MR. VOLODYMYR USHKO; MRS. TETIANA USHKO
ATTACHE & VICE CONSUL

COLONEL YURII SYVOKON; MRS. OLENA SYVOKON
DEFENSE ATTACHE

COLONEL OLEKSANDR IVASYSHYN; MRS. OLENA IVASYSHYNA
MILITARY ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

COMMANDER VIKTOR BEZDUDNYI; MRS. INHA BEZDUDNA
NAVAL ATTACHE LIEUTENANT

COLONEL YURII KRAVETS; MRS. IRYNA KRAVETS
AIR ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

COLONEL MYKHAILO KYRYLENKO; MRS. LIUDMYLA KYRYLENKO
ASST. DEFENSE ATTACHE

 

 

UNITED ARAB EMIRATES

EMBASSY OF THE UNITED ARAB EMIRATES
Chancery: 3522 INTERNATIONAL COURT, NW 20008
(EMBASSY 202-243-2400) (FAX 202-243-2432)

HIS EXCELLENCY YOUSIF MANA SAEED ALOTAIBA
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MS. REEM EBRAHIM REDHA ALI ALHASHIMY
MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. OMAR OBAID MOHD ALHESAN ALSHAMSI; MRS. MOZA HINDI ALSHAMSI
FIRST SECRETARY

MS. FATEMA KHAMIS SALEM ALMAZROUEI
SECOND SECRETARY

MR. ABDULLA ALI ALSABOOSI; MRS. HISSA J. ALROMAITHI
SECOND SECRETARY

MR. SALEM ALI KHAMIS O ALSHAMSI; MRS. MUNA O. ALDHABBAH
SECOND SECRETARY

MR. BADER ABDULLA S. BIN SAEED; MRS. HUDA SAEED
SECOND SECRETARY

MR. AHMED ALHAY HAMAD ALHAMELI; MRS. FATHEYA MOHAMED ALHAMELI
THIRD SECRETARY

MS. AL SAGHIRA WABRAN HAMAD AL AHBABI; MR. MOHAMED HUSSAIN MOHAMED MOHAMED
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

WARRANT OFFICER MOHAMED SAEED SALEM AL KENDI
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. EID SALEM EID ABDULLA ALDARMAKI
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

WARRANT OFFICER SAEED DARWEISH ALI A. ALDHAHRI; MRS. NABEILAH ALI ALDHAHRI
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. MANSOUR HUSSAIN A ALHAMMADI; MRS. MUNTAHA MOHAMAD ALHAMMADI
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. MAKTOUM ABDULLA ALKAABI
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

DR. ASMA MOHAMED JASEM M. A. ALKETBI
ATTACHE (CULTURAL )

MISS KHAWLA GHARIB MAHMOOD ALMAHMOOD
ATTACHE (ADMINSTRATIVE )

MAJOR IBRAHIM SALMIN SALEM ALNAIMI; MRS. MARYAM SAEED ALNAIMI
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

SHEIKH KHALED MOHD BIN ZAYED ALNEHAYAN
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

WARRANT OFFICER MOHAMED SALMEEN ALNUAIMI; MRS. ZAHEYA K. ALMARRI ALNUAIMI
ATTACHE

SERGEANT ALI AHMED QADOUR; MRS. FATMAH SAEED QADOUR
ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

WARRANT OFFICER KHALID RASHED KHALIFAN AL BAHAR
ASST. ATTACHE

CAPTAIN ABDULRAHEEM ALI HASAN ALHOSANI
ASST. ATTACHE

CAPTAIN YOUNES MOHSEN HANASH; MRS. NAJAT ALI
ASST. ATTACHE

BRIGADIER GENERAL MAHFOOZ MOHAMED A. Y. ALSHEHHI; MRS. HANAN FATEH AL SAEEDI AL SHEHHI
DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL AHMED GHANIM GHANIM ALMARRI; MRS. KHAWLA MOHD ALMARRI
ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

MR. SULAIMAN MOHAMED S. AL JUNAIBI
ASST. MILITARY ATTACHE

CULTURAL OFFICE
1010 WISCONSIN AVENUE, NW, SUITE 700 20007
(OFFICE 202-672-1050) (FAX 202-672-1082)

DEFENSE, MILITARY, NAVAL AND AIR ATTACHE OFFICE
3522 INTERNATIONAL COURT, NW, ROOM 300 20008
(OFFICE 202-243-4300) (FAX 202-243-4305)

MEDICAL OFFICE
3522 INTERNATIONAL COURT, NW, ROOM 200 20008
(OFFICE 202-243-4200) (FAX 202-243-2475)

 

 

UNITED KINGDOM

BRITISH EMBASSY
Chancery: 3100 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008
(EMBASSY 202-588-6500) (FAX 202-588-7870)

HIS EXCELLENCY SIR NIGEL ELTON SHEINWALD DR. JULIA DUNNE
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. DOMINICK JOHN CHILCOTT; MRS. JANE ELIZABETH CHILCOTT
MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. STEPHEN ALAN FRENCH; MRS. SUSAN AILSA FRENCH
MINISTER (DEFENSE MATERIAL)

MR. ALEXANDER GIBBS; MRS. SONJA GIBBS*
MINISTER (ECONOMIC)

MS. SHUNA T. LINDSAY; MR. DAVID R. WAGGOTT
MINISTER (DEFENSE MATERIAL)

MR. PATRICK HENRY TURNER
MINISTER (DEFENSE MATERIAL)

MS. JENNIFER LILIAN BATES
COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. IAN ANDREW MINTON BOND; MRS. KATHRYN JOAN BOND
COUNSELOR

MR. JULIAN NICHOLAS BRAITHWAITE; MRS. BILJANA BRAITHWAITE
COUNSELOR (GLOBAL ISSUES)

MR. RICHARD ANTHONY CROMPTON; MRS. ROSA ZARAGOZA KOBLISCHECK
COUNSELOR

MR. DAVID DEARDEN; MRS. GLORIA JEAN DEARDEN
COUNSELOR (DEFENSE)

MR. NICOLAS JAMES HAILEY
COUNSELOR

MS. ALEXANDRA HALL HALL; MR. DANIEL TWINING*
COUNSELOR

MR. NORMAN JAMES HOUSTON
COUNSELOR

MS. SARAH JILL LENNARD; MR. MARK KILROY
COUNSELOR

MR. ALAN FRASER LOVELL
COUNSELOR

MRS. JOAN EDNA MCKEEGAN BROWN; MR. ROBERT DAVID MCKEEGAN BROWN
COUNSELOR (BUSINESS DEVELOPMENT MANAGER)

MRS. SHARON DENIZ MEMIS; MR. MOULAY HASSAN CHARIF KHALIFI
COUNSELOR (CULTURAL)

MR. ROBIN SHAND NAYSMITH
COUNSELOR (SCOTTISH AFFAIRS)

MR. ROBIN STANLEY PITMAN; MRS. IRIS THELMA PITMAN
COUNSELOR (DEFENSE)

MR. ANDREW JOHN RADCLIFFE; MRS. GLENDA RADCLIFFE
COUNSELOR (DEFENSE EQUIPMENT)

MRS. MENNA FRANCES RAWLINGS; MR. MARK JOHN RAWLINGS
COUNSELOR & CONSUL

MRS. CAROLINE MARY VERNEY SERGEANT; MR. SIMON JOHN WHITEHOUSE
COUNSELOR (DEVELOPMENT)

MR. JOHN V. SILCOCK; MRS. ELIZABETH A. SILCOCK
COUNSELOR

DR. ANTHONY WILLIAM SINDEN; MRS. MARGARET ANNE SINDEN
COUNSELOR (DEFENSE, SCIENCE & TECHNOLOGY)

MR. JAMES EDWARD SMITH; MRS. KAREN MARIE SMITH*
COUNSELOR

DR. PETER DAVID SMYTH; MRS. YVONNE JULIA SMYTH
COUNSELOR

MISS JACQUELINE LOUISE ALLAN
FIRST SECRETARY

MR. NICHOLAS EDWARD ALLAN; MRS. ELIZABETH ROSEMARY WAUGH
FIRST SECRETARY (PRESS)

MR. RODNEY KELVIN MORNINGTON BAKER; MRS. CHRISTINE MARY BAKER
FIRST SECRETARY

MR. THEODORE BARRY; MRS. JANE BARRY
FIRST SECRETARY

MR. THOMAS JOHN GERARD BARRY; MRS. ALEXANDRA LYN BARRY
FIRST SECRETARY

MR. MARK ALFRED LINDSAY BAUMFIELD
FIRST SECRETARY (CULTURAL)

MS. BRIDGET DIANA BRIND
FIRST SECRETARY

MR. ANDREW COOKE WELLING; MRS. VICTORIA EMMA KLAGE
FIRST SECRETARY

MR. ANDREW J. DAWSON; MRS. SARAH F. DAWSON
FIRST SECRETARY (ECONOMIC)

MR. JAMES ROBERT STEPHEN DOWNER DR. NICOLA MARGUERITE NEARY
FIRST SECRETARY

MR. BRIAN ROBIN FERRAR
FIRST SECRETARY (SCIENCE & INNOVATION)

MRS. ELIZABETH JANE FURSSEDONN WOOD
FIRST SECRETARY

MR. ST JOHN B. E. GOULD; MRS. SIAN E. E. GOULD
FIRST SECRETARY

MR. OLIVER EDWIN DENIS GRIFFITHS; MRS. NATHALIE FLORENCE GRIFFITHS
FIRST SECRETARY (TRADE POLICY & AGRICULTURE)

MRS. PATRICIA HAYES; MR. ANDREW HAYES
FIRST SECRETARY (TRANSPORT)

MR. NIALL ANDREW MACGINNIS; MRS. LUCINDA MACGINNIS
FIRST SECRETARY

MR. PAUL FRANCIS MADDINSON; MRS. REBECCA ANNE MADDINSON
FIRST SECRETARY

MR. NEVILLE KEITH MCCOUBREY; MRS. VICTORIA MICHELLE MCCOUBREY
FIRST SECRETARY

MS. FIONA MAY JOAN MCILWHAM
FIRST SECRETARY

MR. RICHARD PETER MORRIS; MRS. DIANE JACQUELINE MORRIS
FIRST SECRETARY

MR. PAUL JONATHAN NEWBEGIN
FIRST SECRETARY (DEFENSE TRADE)

MR. CARL EDWIN FRANCIS NEWNS; MRS. CHRISTINA NEWNS
FIRST SECRETARY

MR. MARK CHRISTOPHER NEWTON
FIRST SECRETARY (DEFENSE POLICY)

MR. NIGEL GRAHAM PARKER; MRS. PAULA PARKER
FIRST SECRETARY

MR. STEWART VINCENT PRICE; MRS. JUDITH ANNE PRICE
FIRST SECRETARY (MARKET ANALYSIS)

MR. ANDREW WILLIAM PRYCE; MRS. CORIENNE MADDEN PRYCE*
FIRST SECRETARY (PUBLIC AFFAIRS)

MR. JAMES GREGORY QUINN; MRS. WENDY ANN QUINN
FIRST SECRETARY

MR. MATTHEW JOHN RYCROFT; MRS. ALISON EMMA VICTORIA RYCROFT
FIRST SECRETARY

MR. SIMON SHERCLIFF; MRS. EMMA LOUISE SHERCLIFF
FIRST SECRETARY

MR. JONATHAN WILLIAM SINCLAIR; MRS. HELEN CLAIRE SINCLAIR
FIRST SECRETARY (POLITICAL)

MR. MARTIN WILLIAM SKINNER
FIRST SECRETARY (DEFENSE TRADE)

MR. STEPHEN GEOFFREY STEEL; MRS. ZOE DENISE STEEL
FIRST SECRETARY (DEFENSE EQUIPMENT/COMMERCIAL)

MRS. CLARE SWIFT; MR. HANS SWIFT
FIRST SECRETARY

MR. MATTHEW JOHN TAYLOR; MISS HANNAH ELIZABETH ROBINSON
FIRST SECRETARY (POLITICAL)

DR. CLARE THOMAS; MR. MARTIN BRIAN HOWE
FIRST SECRETARY (POLITICAL)

MR. DAVID LLOYD THOMAS; MRS. LAUREN SARAH THOMAS
FIRST SECRETARY

MR. ALASTAIR WALTON TOTTY
FIRST SECRETARY

MR. SIMON TOWLER; MRS. LOUISE TOWLER
FIRST SECRETARY (TRADE)

MS. AMANDA ANN TRAIL
FIRST SECRETARY (TECHNICAL WORKS OFFICER)

MS. MAEVE MARY WALLS
FIRST SECRETARY

MR. JAMES JOHN ROLAND HIBGAME WILDE; MRS. CATHERINE WILDE
FIRST SECRETARY

MR. MARK EMLYN WILLIAMS
FIRST SECRETARY

MR. STEVEN WILLIAMS
FIRST SECRETARY (TECHNICAL MANAGEMENT)

MR. GRAEME MICHAEL WISE
FIRST SECRETARY & DEPUTY CONSUL GENERAL

MR. CLIVE DAVID WRIGHT; MRS. CHRISTINE BERNADETTE CALDWELL
FIRST SECRETARY (TRANSPORT)

MR. PETER JOHN ABBOTT
SECOND SECRETARY

MR. ALEXANDER BENNETT; MRS. DEBORAH KAREN BENNETT
SECOND SECRETARY

MR. ROBERT COLIN BOWSKILL; MRS. JEAN BOWSKILL
SECOND SECRETARY (MANAGEMENT)

MRS. LYNDA EDWARDS BURNS; MR. ALFONSO C. GIRONELLA TEJEDOR
SECOND SECRETARY

MRS. CHRISTINE BERNADETTE CALDWELL
SECOND SECRETARY (MANAGEMENT)

MR. NISHI RAJENDRA DHOLAKIA
SECOND SECRETARY (POLITICAL)

MRS. MARIE FORSYTH; MR. BRIAN GILBERT FORSYTH
SECOND SECRETARY & CONSUL

MR. MARK KILROY; MS. SARAH JILL LENNARD
SECOND SECRETARY

MR. GERARD MCGOWAN; MRS. LYNN DIANE MCGOWAN
SECOND SECRETARY

MR. STUART MCLEAN; MRS. SHEILA MOIRA MCLEAN
SECOND SECRETARY (SCOTTISH AFFAIRS)

MS. RUTH KATHARINE MERIFIELD
SECOND SECRETARY

MR. SIMON PAUL MUSTARD; MRS. MARY ANNE LOUISE MUSTARD
SECOND SECRETARY

MR. JOHN JOSEPH O'REGAN
SECOND SECRETARY (ECONOMIC)

MRS. CAROL ANN PRIESTLEY; MR. LAWRENCE PRIESTLEY
SECOND SECRETARY (MANAGEMENT)

MR. EDMOND RODERICK RHYS JONES
SECOND SECRETARY (POLITICAL)

MISS TAMARAH SHAKIR
SECOND SECRETARY

MR. JONATHAN DINSDALE JON SHARP; MRS. TRACEY SHARP
SECOND SECRETARY

MISS NAOMI MARICA WEBBER
SECOND SECRETARY

MR. IAN ALLAN; MRS. JANE ALLAN
THIRD SECRETARY

MR. RICHARD JOHN BERKSHIRE
THIRD SECRETARY (TECHNICAL)

MR. CHRISTOPHER RODERICK HENRY FOX; MRS. LEIGH MCCALLUM FOX
THIRD SECRETARY (TECHNICAL)

MS. ELAINE MARSH
THIRD SECRETARY (PASSPORTS)

MR. CRAIG KEITH MARTIN; MRS. NATALIE JAYNE MARTIN
THIRD SECRETARY (TECHNICAL)

MRS. PAULA JANE MAUK; MR. STEVEN DOULGAS MAUK*
THIRD SECRETARY (MANAGEMENT)

MISS REBECCA HONOR PATTERSON MOORE
THIRD SECRETARY

MR. MATTHEW JOHN ORMOND
THIRD SECRETARY (TECHNICAL)

MR. ADAM RADCLIFFE; MRS. JULIE ANNE RADCLIFFE
THIRD SECRETARY

MR. RICHARD ANDREW JONES; MRS. DENISE BRIDGET VAN MOL
ATTACHE (DEFENSE EQUIPMENT, POLICY & TRADE)

MR. STEWART ALAN MOFFATT; MRS. ELIZABETH ANNE MOFFATT
ATTACHE (DEFENSE EQUIPMENT-PROJECTS)

MR. STEPHEN ANTHONY JOHN PALMER;MRS. NICOLA JANE LEEMING
ATTACHE (DEFENSE EQUIPMENT, POLICY & TRADE)

MR. GEORGE CHARLES WELLESLEY SPENCER; MISS CLAIRE LOUISE YOUNG
ATTACHE (DEFENSE EQUIPMENT/LEGAL)

MR. JOSEPH TIMOTHY THOMAS STARRETT; MRS. SUSAN STARRETT
ATTACHE (DEFENSE, SCIENCE & TECHNOLOGY)

MR. GRAHAM THOMAS STOTT; MRS. ERICA LYNNE STOTT
ATTACHE (DEFENSE, EQUIPMENT & SEA)

MAJOR GENERAL PETER GILCHRIST; MRS. SARAH JANE GILCHRIST
DEFENSE ATTACHE

BRIGADIER PHILIP DAVID JONES; MRS. DENISE ANNE JONES
MILITARY ATTACHE

CAPTAIN STEVEN CHARLES RAMM; MRS. ALISON JANE RAMM
NAVAL ATTACHE

AIR COMMODORE PHILIP CHARLES GOODMAN; MRS. ROWENA MARGARET GOODMAN
AIR ATTACHE

COLONEL DONALD MACDONALD STEELE; MRS. DIANE STEELE
ASST. DEFENSE ATTACHE

COLONEL NEIL MARTIN FAIRCLOUGH; MRS. SYLVIA THOMAS PHILLIPS
ASST. MILITARY ATTACHE

MR. CARL MORRELL SCOTT; MRS. NATASHA FRANCES SCOTT
ASST. AIR ATTACHE

COLONEL MICHAEL CHRISTIAN PAGE; MRS. RACHEL LOUISE FIELDING
ASST. DEFENSE & ASST. NAVAL ATTACHE

BRITISH NAVAL STAFF OFFICE
2221 JEFFERSON DAVIS HIGHWAY, SUITE 708
ARLINGTON, VA 22202

CIVIL AVIATION AND MISSION TO THE FAA OFFICE
1730 RHODE ISLAND AVENUE, NW, SUITE 419 20036
(OFFICE 202-463-7529

 

 

NORTHERN IRELAND BUREAU
601 13TH STREET, NW, SUITE 570 SOUTH 20005
(OFFICE 202-367-0464) (FAX 202-367-0468)

 

 

URUGUAY

EMBASSY OF URUGUAY
Chancery: 1913 I STREET, NW 20006
(EMBASSY 202-331-1313) (FAX 202-331-8142)

HIS EXCELLENCY CARLOS ALBERTO GIANELLI; MRS. MARIA MONICA NARI LLOVERAS
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. HUGO ARTURO CAYRUS MAURIN; MRS. PATRICIA ELENA URRUTIA ARTUS
MINISTER

MR. CARLOS C. STENERI; MRS. MARIA M. BERRO STENERI
MINISTER (FINANCIAL)

MS. MARIELLA CROSTA RODRIGUEZ; MR. DANIEL HERRERA LUSSICH
MINISTER-COUNSELOR & CONSUL

MR. BERALDO ROQUE NICOLA FLANIGUEN; MRS. KIRA OLEGOVNA FOMENKO
COUNSELOR (POLITICAL)

MR. NESTOR ALEJANDRO ROSA NAVARRO; MRS. ANALIA SALDANA SMITH
COUNSELOR

MS. SILVANA MONTES DE OCA ABAL
SECOND SECRETARY

REAR ADMIRAL FEDERICO OSCAR LEBEL BAPTISTA; MRS. ALICIA IRMA MILA MERMOT
DEFENSE ATTACHE

COLONEL OSCAR R. OSPITALETCHE DE CARLOS; MRS. LILLIAN BEATRIZ LABOURDETTE AMY
MILITARY ATTACHE

CAPTAIN LUIS ALBERTO ROSSI SANTANDREU; MRS. LILIANA MERCEDES INFANTE LIMA
NAVAL ATTACHE

COLONEL JULIO CESAR SILVA LEDESMA ALVAREZ; MRS. MARIA EUGENIA VERA MERCANT
AIR ATTACHE

CAPTAIN FERNANDO ALFONSO DRAPER BORSETTO; MRS. GRACIELA MARTA PASTORINO IADE
ASST. DEFENSE ATTACHE

FINANCIAL AFFAIRS OFFICE
1025 CONNECTICUT AVENUE, NW, SUITE 902 20036
(OFFICE 202-223-9833) (FAX 202-223-2119)

MILITARY, NAVAL AND AIR ATTACHE OFFICE
1913 I STREET, NW, FLOOR 3RD 20006
(OFFICE 202-466-3167)

TRADE BUREAU
1030 15TH STREET, NW, SUITE 760 20005
(OFFICE 202-789-8225)

 

 

UZBEKISTAN

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF UZBEKISTAN
Chancery: 1746 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20036
(EMBASSY 202-293-6803) (FAX 202-293-6804)

HIS EXCELLENCY ABDULAZIZ KHAFIZOVICH KAMILOV; MRS. GULNORA RASHIDOVA
AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. BAKHTIER IBRAGIMOV; MRS. MANZURA IBRAGIMOVA
COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. SHERZOD ABDULLAEV; MRS. MUBORAKKHON ABDULLAEVA
COUNSELOR

MR. ELDOR ARIPOV; MRS. SHAKHNOZA SHAAKHRAROVNA ARIPOVA
FIRST SECRETARY

MR. BEKHRUZ ABDUVALIEV; MRS. GOVKHAR ABDUVALIEVA
ATTACHE (ASSISTANT TO AMBASSADOR)

MR. NODIRJON KIRGIZBAEV; MRS. MOKHIGUL S. KIRGIZBAEV
ATTACHE & CONSUL

MR. ABDUSATTOR MUKHAMEDOV; MRS. YULIYA YURIEVNA MUKHAMEDOVA
ATTACHE (PRESS)

MR. FARRUH ZULKARNAEVICH MURATOV
ATTACHE

MR. FURKAT SIDIKOV; MRS. GULCHEKHRA SIDIKOVA
ATTACHE

MR. KADAMBAY SULTANOV; MRS. NIGORA SULTANOVA
ATTACHE

* U.S. Citizen



Back to Top
Sign-in

Do you already have an account on one of these sites? Click the logo to sign in and create your own customized State Department page. Want to learn more? Check out our FAQ!

OpenID is a service that allows you to sign in to many different websites using a single identity. Find out more about OpenID and how to get an OpenID-enabled account.